Austrálii zasáhla druhá vlna veder. Kaloni vymírají v „biblickém měřítku“

  21:58aktualizováno  21:58
Austrálii v posledních dnech zasáhla rekordně silná vlna veder, která podle meteorologů potrvá do pátku. Ve městě Port Augusta ve státě Jižní Austrálie v úterý naměřili 48,5 stupně Celsia, což je nejvíce od zahájení pravidelného měření v roce 1962. Extrémní horka ohrožují nejen lidi, ale i celé živočišné druhy.

Krajina v Novém Jižním Walesu (červen 2018) | foto: Reuters

Vláda státu Jižní Austrálie vydala nejvyšší, červený stupeň varování před extrémním horkem, kvůli němuž přišlo jen během úterý v tomto státě na pohotovost k lékaři 16 lidí. V jihoaustralském městě Tarcoola teplota dosáhla dokonce 49 stupňů.

Fotogalerie

Zasaženy jsou všechny australské státy a území. Australský meteorologický ústav dnes na twitteru oznámil, že poslední čtyři dny se zapsaly mezi deset nejteplejších dnů v historii záznamů. „Držte se v chladu, zkontrolujte svoji rodinu a přátele a dodržujte rady místních zdravotních úřadů,“ vyzývá na svých stránkách.

Extrémní počasí si vybírá svou daň také na australské fauně a flóře. Na jihovýchodě země v povodí řek Murray a Darling byl nalezen více než milion mrtvých ryb, které podle úřadů uhynuly kvůli horku, poklesu hladiny a nedostatku kyslíku ve vodě. 

V okrese Adelaide zase hynou celé kolonie kaloňů zlatotýlých. Při listopadové vlně horka jich zde zemřelo odhadem 23 000, což je téměř třetina populace tohoto živočišného druhu v Austrálii. Podle ekologa Justina Welbergena živočichové umírají v až „biblickém měřítku,“ nejvíce od osídlení Austrálie.

„Obáváme se o osud dalších druhů, které žijí dále od civilizace,“ uvedl Welbergen pro BBC s tím, že kaloně bylo jednoduché objevit, protože se zdržují v okolí měst. Podle ekologa se svět bude s masovým vymíráním živočichů v důsledku extrémního horka setkávat stále častěji, a to kvůli vlivům globálního oteplování.

Vedro trápí také účastníky tenisového turnaje Australian Open, který začal v Melbourne. Podobná situace byla na turnaji už loni, kdy někteří tenisté kolabovali na kurtech a stěžovali si na úžeh, napsal zpravodajský server CNN.

OBRAZEM: V Austrálii je nejhorší sucho za 50 let, dobytek nemá co jíst

V Austrálii, kde v současné době panuje letní období, je to už druhá vlna veder za necelý měsíc. Před zhruba dvěma týdny povánoční vlna horka vedla úřady tří států k vyhlášení nejvyššího stupně varování před požáry. 

Město Sydney je v důsledku extrémních teplot ohroženo ozonovým smogem, což je další důvod k omezení pobytu venku. Vysoká koncentrace ozonu v ovzduší může ztížit dýchání především u starších a nemocných lidí nebo u dětí.

„Příznaky onemocnění z horka zahrnují závratě až ztrátu vědomí, únavu, podrážděnost, zmatenost, bolesti svalů a křeče, bolesti hlavy, zrychlený tep, povrchní dýchání a zvracení,“ varovaly v prohlášení úřady ve státě Nový Jižní Wales a doporučily svým občanům nevycházet.

15.ledna 2019 v 04:07, příspěvek archivován: 16.ledna 2019 v 13:29

HEATWAVE: Check out today's maximum temperatures across the country - the red area is 45+ degrees https://t.co/mavQQftYDt

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Čísla a písmena už nestačí. V Austrálii budou na SPZ lepit i smajlíky

Auto, na jehož registrační značce přibyl emotikon.

Nestačí vám čísla a písmena na vaší registrační značce? Nevadí, my vám nabízíme originální cestu, jak vyjádřit svou...

Zločin, mafie, politika. Od vraždy novináře Jána Kuciaka uplynul rok

Pietní místo pro zavražděné Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu v Bratislavě

Původně měl být „jen“ unesen, ale nakonec pachatelé plány změnili a investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho...

Přistoupení Severní Makedonie do NATO ratifikovaly už čtyři země

Makedonská armáda

Bulharský parlament schválil přístupový protokol Severní Makedonie do NATO. Bulharsko se tak po Řecku, Slovinsku a...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz