Austrálii zasáhla druhá vlna veder. Kaloni vymírají v „biblickém měřítku“

  21:58aktualizováno  21:58
Austrálii v posledních dnech zasáhla rekordně silná vlna veder, která podle meteorologů potrvá do pátku. Ve městě Port Augusta ve státě Jižní Austrálie v úterý naměřili 48,5 stupně Celsia, což je nejvíce od zahájení pravidelného měření v roce 1962. Extrémní horka ohrožují nejen lidi, ale i celé živočišné druhy.

Krajina v Novém Jižním Walesu (červen 2018) | foto: Reuters

Vláda státu Jižní Austrálie vydala nejvyšší, červený stupeň varování před extrémním horkem, kvůli němuž přišlo jen během úterý v tomto státě na pohotovost k lékaři 16 lidí. V jihoaustralském městě Tarcoola teplota dosáhla dokonce 49 stupňů.

Fotogalerie

Zasaženy jsou všechny australské státy a území. Australský meteorologický ústav dnes na twitteru oznámil, že poslední čtyři dny se zapsaly mezi deset nejteplejších dnů v historii záznamů. „Držte se v chladu, zkontrolujte svoji rodinu a přátele a dodržujte rady místních zdravotních úřadů,“ vyzývá na svých stránkách.

Extrémní počasí si vybírá svou daň také na australské fauně a flóře. Na jihovýchodě země v povodí řek Murray a Darling byl nalezen více než milion mrtvých ryb, které podle úřadů uhynuly kvůli horku, poklesu hladiny a nedostatku kyslíku ve vodě. 

V okrese Adelaide zase hynou celé kolonie kaloňů zlatotýlých. Při listopadové vlně horka jich zde zemřelo odhadem 23 000, což je téměř třetina populace tohoto živočišného druhu v Austrálii. Podle ekologa Justina Welbergena živočichové umírají v až „biblickém měřítku,“ nejvíce od osídlení Austrálie.

„Obáváme se o osud dalších druhů, které žijí dále od civilizace,“ uvedl Welbergen pro BBC s tím, že kaloně bylo jednoduché objevit, protože se zdržují v okolí měst. Podle ekologa se svět bude s masovým vymíráním živočichů v důsledku extrémního horka setkávat stále častěji, a to kvůli vlivům globálního oteplování.

Vedro trápí také účastníky tenisového turnaje Australian Open, který začal v Melbourne. Podobná situace byla na turnaji už loni, kdy někteří tenisté kolabovali na kurtech a stěžovali si na úžeh, napsal zpravodajský server CNN.

OBRAZEM: V Austrálii je nejhorší sucho za 50 let, dobytek nemá co jíst

V Austrálii, kde v současné době panuje letní období, je to už druhá vlna veder za necelý měsíc. Před zhruba dvěma týdny povánoční vlna horka vedla úřady tří států k vyhlášení nejvyššího stupně varování před požáry. 

Město Sydney je v důsledku extrémních teplot ohroženo ozonovým smogem, což je další důvod k omezení pobytu venku. Vysoká koncentrace ozonu v ovzduší může ztížit dýchání především u starších a nemocných lidí nebo u dětí.

„Příznaky onemocnění z horka zahrnují závratě až ztrátu vědomí, únavu, podrážděnost, zmatenost, bolesti svalů a křeče, bolesti hlavy, zrychlený tep, povrchní dýchání a zvracení,“ varovaly v prohlášení úřady ve státě Nový Jižní Wales a doporučily svým občanům nevycházet.

15.ledna 2019 v 04:07, příspěvek archivován: 16.ledna 2019 v 13:29

HEATWAVE: Check out today's maximum temperatures across the country - the red area is 45+ degrees https://t.co/mavQQftYDt

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

"Indonéský Obama" nenaplnil očekávání, už není stoupencem demokracie

Indonéský prezident Joko Widodo během indonéských voleb (17. dubna 2019)

O Jokovi Widodovi se mluvilo jako o indonéském Baracku Obamovi. Jeho tvář zdobila titulní stranu časopisu Time, ten o...

Policie po smrti novinářky v Severním Irsku zadržela dva muže

Seveoirská novinářka Lyra McKee na archivním snímku

Severoirská policie v sobotu oznámila, že zadržela dva mladíky v souvislosti s vraždou 29leté novinářky Lyry McKeeové...

Úspěšný vůdce se sociálním cítěním. Obliba Stalina mezi Rusy je rekordní

Vasili Sidamonidze se může pochlubit velkým portrétem Stalina, který zdobí zeď...

Vládu bývalého sovětského diktátora Stalina hodnotí kladně 70 procent Rusů, což je nový rekord. Zjistilo to nezávislé...

Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?
Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?

Očkování absolvují malé děti v prvních letech života hned několikrát. Zpočátku si to ani neuvědomují, později už mohou mít „vypěstovaný“ strach z toho, že to bude bolet. Nervozita rodičů jim nepřidává. Jak bychom měli své dítě připravit na očkování, aby se nebálo a zvládlo tuto povinnou (a nemilou) událost co nejlépe?

Najdete na iDNES.cz