Australané už nechodí s uprchlíky na ryby

  11:59aktualizováno  11:59
Obyvatelé australského severozápadu si ještě pamatují dny, kdy chodili s kambodžskými přistěhovalci z uprchlického tábora v Port Hedlandu na ryby. Ty časy jsou ale dávno pryč. Zařízení se stalo synonymem násilí a Australané mají strach, aby se hádky a krev nepřenesly i k jejich poklidným obydlím.

"Lidé z města chodili za Kambodžany do tábora, brali jsme je s sebou na ryby. Bylo to přátelské a přívětivé místo, dobré pro město i uprchlíky," řekl agentuře Reuters nezávislý politik státu Západní Austrálie Graham.

Izolace zvyšuje riziko nepokojů
Mnoho lidí vládě vyčítá, že z tábora pro desítky uprchlíků udělala věznici s přísnou ostrahou. To zvyšuje riziko vzniku nepokojů. Jen letos se jich ve třech hlavních střediscích odehrálo osm.

Městečka v okolí se začínají bát o vlastní bezpečí. Žádají, aby město posílilo bezpečnostní složky. Ve Woomery se lidé dokonce chopili zbraní. Vadí jim, že chce kabinet pod tlakem nepokojů do bytů ve městě nastěhovat několik žen a dětí z uprchlického střediska.

"Sklízíme výsledek vládní propagandy," domnívá se Eira Clapton z organizace pomáhající uprchlíkům. Australané kvůli přísnému oddělování táborů nemají s uprchlíky vůbec žádný kontakt a ani informace o důvodech, které tyto lidi přiměly opustit vlast. Skupiny na ochranu lidských práv se domnívají, že špatné podmínky v táborech a dlouhé vyřizování žádostí o azyl můžou za násilí a útěky.

V Port Hedlandu je zatím klid
V Port Hedlandu se zatím nikdo z uprchlíků ničeho nedopustil, ale občané jsou nervózní. Policie v táboře zavedla brzké ranní šťáry a místní úřady odhalily úkryt amatérských zbraní, které si utečenci vyrobili.

Premiér: Nesmíme se tvářit, že se k nám běženci snadno dostanou
Uprchlíci v táboře v Curtinu, který leží severně od Perthu, se hned po příchodu dověděli, že jsou hnusný a nechtěný odpad. "Zacházeli s námi od prvního dne hůř, než kdybychom byli váleční zločinci," uvedla v prohlášení pro OSN skupina běženců. Přátelsky byli vítáni pouze lidé z Kosova a Východního Timoru, ale v poslední době už se pomoci nedostává ani jim.

"Vydat ilegálním imigrantům signál, že dostat se k nám je snadné, by bylo to nejhorší, co bychom mohli učinit," tvrdí premiér.

Ačkoli jsou podmínky v táborech neutěšené, premiér John Howard odmítá poměry v táborech jakkoli zlidštit. Nechce slyšet o zkrácení povinného pobytu na dva týdny ani o propuštění žadatelů, kteří pro společnost představují velmi malé riziko. Byla by to prý pozvánka pro další imigranty, kterých se do Austrálie hrne čím dál víc. Mnozí místní s ním ale nesouhlasí a svůj názor se chystají vyjádřit v nacházejících volbách.

UPRCHLICKÉ TÁBORY

Uprchlíci z Asie přistávají u australských břehů ve vlnách od roku 1976. Od roku 1989 jsou nelegální příchozí automaticky zadrženi v táborech. Vazební zařízení, v nichž jsou žadatelé o azyl zavřeni, dokud nejsou vyřízeny jejich dokumenty, byla zřízena v roce 1994. Pobyt zde se může prodloužit na několik měsíců a v případě odvolání i let.

Původně stačil pro uprchlíky tábor v rybářském a důlním městě Port Hedland. Od roku 1999, kdy do Austrálie přišlo skoro 6000 nelegálních žadatelů o azyl, byly otevřeny špatně dostupné tábory v Curtinu a Woomeře. Zařízení, kde je po zhruba 2200 uprchlících, nespravuje australský imigrační úřad, ale vězeňská služba. Tu vlastní americký majitel.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Podezřelého lupiče z pumpy prozradila DNA, navíc se prořekl v hospodě

Policie přivádí k soudu mladšího z obviněných z vraždy čerpadlářky u...

V pondělí kolem čtvrté hodiny odpoledne si byli policisté absolutně jistí, že jedním z lupičů od pumpy v Nelahozevsi,...

Další z rubriky

Němci ocenili dceru Hitlerova architekta Speera za podporu židovských žen

Hilde Schrammová v Berlíně převzala cenu za podporu židovských žen v umění a...

Dcera dvorního architekta Adolfa Hitlera a někdejšího říšského ministra zbrojní výroby Alberta Speera Hilde Schrammová...

Migranti nešíří nemoci, jejich zdraví se zhoršuje až v Evropě, tvrdí WHO

Lékařská prohlídka migrantů na pobřeží Středozemního moře (21. ledna 2019)

Světová zdravotnická organizace (WHO) zveřejnila zprávu, která se zabývá zdravím migrantů přicházejícím do Evropy....

Pár miliardářů vlastní tolik co půlka planety. Kvůli daním, varuje Oxfam

Ilustrační snímek

Propast mezi chudými a bohatými se prohlubuje. Pouhých dvacet šest nejbohatších miliardářů teď vlastní stejný majetek...

Najdete na iDNES.cz