Buckinghamský palác čeká audit. Komise prověří, jak královna hospodaří

  21:11aktualizováno  21:11
Účty anglické královny a její rodiny prověří Westminsterská komise. Vyšetřování se zaměří na to, jestli britští monarchové utrácejí peníze daňových poplatků adekvátně, a na co je vynakládají. Zatímco vládu zasáhly škrty, příjmy královské rodiny se letos zvednou o 16 procent.

Výdaje britské královské rodiny prověří komise (ilustrační fotografie) | foto: AP

Kontrola se zaměří na všechny aspekty královnina rozpočtu, napsal server telegraph.co.uk. Vzhledem k tomu, že reputace vyšetřovatelů není zrovna růžová, královská rodina zřejmě z novinky radost nemá. Auditoři se zaměřují především na lidi, kteří jsou podezřelí ze zneužití veřejných prostředků.

Komise vytvoří přehled o tom, jak královská rodina utrácí peníze daňových poplatníků. Vyšetřování provázejí změny v zákonech, které poprvé v historii dávají premiérovi pravomoc dohlížet na nakládání s královskými financemi.

Částka, která připadla královské rodině, se loni zvyšovala i přes vládní škrty. V dubnu Buckinghamský palác obdrží 36,1 milionů liber, aby mohl financovat královniny povinnosti, což je o 16 procent víc než minulý rok. 

Politický výbor, kterému předsedá dřívější labouristická ministryně Margaret Hodgová, rozhodl o vyšetřování poté, co Národní auditorská kancelář poskytla minulý měsíc přístup ke královským financím, napsal deník Independent.

Královská rodina by se mohla víc snažit, míní kritici

Auditoři vytvoří zprávu o svých zjištěních, kterou komise pečlivě prozkoumá a rozhodne, jestli požádají královský palác, aby jim dodal důkazy. Podle zdroje serveru se to však pravděpodobně nestane. "Margaret to chce udělat, ale je to rozhodnutí celé komise," uvádí.

"Já s Margaret souhlasím," říká Austin Mitchell, labouristický člen parlamentu, který ve výboru také zasedá. "Není to žádná vlezlost. Jde jen o to prošetřit, jestli veřejnost dostává za své peníze, co by měla," domnívá se. 

V současné době neexistuje způsob, jak tyto finance kontrolovat. Výbor očekává, že se kontrole podrobí náklady na dopravu, včetně provozu královského vlaku i letadla, peníze vynaložené na oficiální akce a údržbu paláců.

Někteří kritici mají pocit, že by se monarchové mohli více snažit o prezentaci své značky. Nelíbí se jim například, že dveře Buckinghamský paláce se návštěvníkům otevírají jen v létě, podle nich by měl být přístupný celoročně. Dva z dalších královských paláců, Balmoral a Sandringham veřejnost nepouští za brány vůbec i přesto, že náklady na jejich údržbu stojí několik milionů.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Britové za války své africké vojáky šidili, bělochy platili třikrát lépe

Afričané se v řadách britské armády zapojili do bojů v Barmě. Snímek je z roku...

Více než půl milionu černošských afrických vojáků, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britské armády,...

Montér v USA postřílel pět svých kolegů. Neunesl, že přišel o zaměstnání

Bezpečnostní složky zasahovaly při střelbě v americkém městě Aurora západně od...

Pět lidí přišlo v pátek o život při střelbě v průmyslovém areálu ve městě Aurora, ležícím 65 kilometrů západně od...

Ukrajinec mořil dítě hlady jak v koncentráku. Myslel si, že je nevlastní

Policejní vozy před domem v Kyjevě, kde byl zastřelen ruský novinář Arkadij...

Vyzáblé tělíčko jako z koncentračního tábora. V takovém stavu našli ukrajinští policisté čtyřletého Vladislava...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz