O skutečných důvodech propuštění Abdala Basata Alího Muhammada Midžrahího se spekuluje prakticky od okamžiku, kdy opustil zdi skotské věznice. Oficiální verze zní: milosrdný akt, poněvadž Libyjec měl mít v době propuštění před sebou pouhé tři měsíce života.
Jenže od samého počátku se kolem případu rojí spekulace o skutečných motivech Britů. Jednou z nich je ropa a touha nadnárodního koncernu BP získat povolení na těžbu ropy u libyjských břehů. Úlohu černého zlata v případu koneckonců připustil i tehdejší ministr spravedlnosti Jack Straw.
První vlna tajných depeší americké diplomacie na webových stránkách serveru WikiLeaks pak odhalila, že Londýn se obával výhrůžek libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, že s nimi přetrhá obchodní vazby ().
Slavný návrat Midžrahího do Tripolisu
Midžrahí na fotografii z 31. srpna 2009
Dá-li se věřit tajným zprávám amerických diplomatů, ukázaly, že Spojené království aktivně pomáhalo Tripolisu dostat atentátníka zpět do vlasti. Úředník ministerstva zahraničí Bill Rammell Libyjcům poradil, jak správně žádat o propuštění ze soucitu poté, co u Midžrahího objevili rakovinu.
Depeše se datují do října roku 2008, Midžrahí se dostal na svobodu o necelý rok později. Britská vláda věřila, že Skotsko bude nakloněno udělit útočníkovi milost na základě soucitu, píše se v diplomatické zprávě ().
V době, kdy Midžrahí skutečně milost dostal, zbývaly mu dle oficiálních informací tři měsíce života. Více než rok od propuštění stále žije v rodné Libyi a podle uniklých depeší by mohl zůstat naživu klidně i pět let. Některé zprávy ale hovoří o tom, že Libyjec je na tom velmi zle, v prosinci zdroj blízký rodině uvedl, že prý je v komatu ().
Muhammad Midžrahí dostal doživotí za atentát na letadlo americké společnosti PanAm v roce 1988 při němž zahynulo 270 lidí.
Jeho propuštění vyvolalo vlnu emocí hlavně v USA, odkud pocházela většina obětí. Naopak Britové se přikláněli k jeho propuštění, někteří příbuzní britských obětí dokonce pochybovali o rozsudku z roku 2001 a žádali odhalení dalších informací o atentátu.
Midžrahí je jediným člověkem, který byl za bombový útok na letadlo PanAm odsouzen, a stále tvrdí, že je nevinen.