„Dostatek času a příležitosti k odstranění hrozby,“ stojí na videu, které koluje na sociálních sítích. Útočník na něm zrovna šplhá na střechu a bez známek většího spěchu si ulehává do pozice, z níž se mu bude nejlépe mířit na Trumpa.
„Podívej. Ano, je tam, na střeše, podívej,“ hlásí muž, který útočníka natočil a ukazuje na něj prstem. Mezitím zní z dáli Trumpův hlas a celá situace vypadá naprosto neškodně. Muže si všímá i žena, která upozorňuje na to, že útočník si lehá.
„Co se děje,“ ptá se další z okolních sledujících mezitím, co z amplionů burácí Trumpův hlas. „Podívej, tady je,“ upozorňuje Američan točící video. Znovu na muže ukazuje, a náhle další žena křičí: „Je na střeše. Přímo tady.“
Ale než se začne něco dít, uběhne téměř celá jedna minuta. Na screenshotech z videa jsou i záběry tří policistů, kteří vyčkávají pod střechou. A většina komentujících se shoduje: Trump měl být v tuto chvíli okamžitě evakuován z jeviště. Jiní to označují za masivní selhání policie.
ANALÝZA: USA si koledovaly dlouho. A co bude dál? Atentát Trumpa nakopne |
Svědek Greg Smith pro BBC řekl, že ihned poté, co muže uviděl, upozornil policii.
„Všimli jsme si, že ten chlap leze po střeše budovy vedle nás, asi 50 stop od nás. Měl pušku, jasně jsme ji viděli. A policie tam dole pobíhala po zemi a nevěděla, co se děje,“ uvedl svědek střelby.
Policie se střelce pokusila konfrontovat
Televize NBC News v pondělí informovala, že daná střecha byla již při plánování bezpečnostních opatření považována za rizikové místo. Na střeše však příslušníci žádných bezpečnostních jednotek nebyly.
Tajná služba, tedy federální agentura zajišťující bezpečnost amerických prezidentů či exprezidentů, při zabezpečení akce na západě státu Pensylvánie spolupracovala s lokální policií, což není nic výjimečného.
Prezidentská ochranka měla při mítinku ve městě Butler vytyčenou oblast kolem exprezidentova pódia, kterou primárně střežila, zatímco místní policisté hlídkovali za tímto ochranným pásem.
Musíme jít, pane! Jen si vezmu boty. Agenti řešili, jak dostat Trumpa pryč |
Budova, z jejíž střechy střílel útočník, byla těsně za hranicí tohoto „perimetru“, na starosti ji tedy měla policie. K Trumpovu pódiu zároveň byla poměrně blízko, podle amerických médií byl střelec od prezidentského kandidáta necelých 150 metrů.
Jak mohl s puškou proniknout na takovou vzdálenost, je nyní jednou z hlavních otázek v polemikách o tom, zda bezpečnostní složky při incidentu nepochybily.
Následná zjištění médií svědčí o tom, že policie se střelce pokusila konfrontovat. Jeden z policistů za ním podle informací AP vylezl na střechu, ten na něj ale namířil svou zbraň a policista po žebříku slezl zpět. Záhy muž začal střílet směrem na Trumpa, načež jej zabili ostřelovači Tajné služby, uvádí AP.
Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil |
Místní šerif Michael Slupe řekl listu The Washington Post, že zasahující policista nemohl použít svou zbraň, když útočníka spatřil, neboť se oběma rukama držel hrany střechy. Podle šerifa se musel stáhnout, když na něj podezřelý začal mířit. „Pustil se, protože se nechtěl nechat zabít,“ řekl Slupe.
Trumpa na volebním shromáždění postřelil dvacetiletý muž. Při střelbě zahynul jeden účastník setkání a bezpečnostní složky zastřelily i útočníka. Důvody jeho činu jsou zatím nejasné. Bývalého prezidenta střela zasáhla do ucha, z mítinku ho odvedli osobní strážci.
Jen několik hodin po atentátu, při němž byl zraněn, přicestoval Trump do města Milwaukee ve Wisconsinu, kde se zúčastní nominačního sjezdu Republikánské strany. Se svým projevem vystoupí ve čtvrtek.