Assangeovo vydání s definitivní platností schválil na konci května Britský nejvyšší soud (více zde). Spoluzakladatel WikiLeaks tvrdí, že se ničeho nedopustil. Obvinění jsou podle něj politicky motivovaná a souvisí s činností serveru, který v roce 2010 zveřejnil desítky tisíc tajných dokumentů americké diplomacie a armády.
Ekvádorský ministr zahraničí Ricardo Patiňo v úterý oznámil, že Assange se na londýnské ambasádě latinskoamerické země skrývá. "Žádost (o azyl) nyní studujeme a analyzujeme," řekl Patiňo.
Čtyřicetiletého Australana ve Švédsku v roce 2010 obvinily ze sexuálních deliktů dvě ženy, které dříve pracovaly pro WikiLeaks. Švédsko žádá Assangeovo vydání z Británie, aby mohlo pokračovat ve vyšetřování případu. Zakladatel WikiLeaks zatím nebyl formálně obžalován.
Britský nejvyšší soud v květnu schválil vydání Assange do Švédska a minulý týden zamítl Australanovu žádost o nové otevření případu. Extradici však odložil o dva týdny, aby dal Assangeovi možnost obrátit se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.
Assange tvrdí, že v případě vydání do Švédska mu hrozí převezení do Spojených států. Australan se obává, že by mu v USA kvůli činnosti WikiLeaks mohl hrozit trest smrti nebo věznění na základně Guantánamo na Kubě. Spojené státy však zatím Assange z ničeho neobžalovaly a ani neuvedly, zda budou usilovat o jeho vydání.