Devětatřicetiletý Assange opustil vazbu krátce po sedmé hodině večer našeho času a přivítaly ho stovky novinářů a příznivců. "Je skvělé opět dýchat čerstvý londýnský vzduch," prohlásil na úvod Assange.
"Doufám, že budu moct pokračovat ve své práci a dále se budu snažit prokázat svoji nevinu v tomto případě," naznačil zakladatel WikiLeaks v krátkém prohlášení na schodech londýnského soudu. V britské vazbě byl od 7. prosince, kdy se sám vydal britské policii. (více čtěte zde)
Soudci o propuštění na kauci rozhodli už v úterý, žalobci se ale proti rozhodnutí odvolali. Nebylo jim to nic platné, soudce Duncen Ousley potvrdil své původní rozhodnutí, stejně jako výši kauce.
Vyčíslil ji na 240 tisíc liber (více než 7 milionů korun). Prvních 200 tisíc mají stoupenci spoluzakladatele WikiLeaks zaplatit rovnou, zbylými 40 tisíci se ručí pro případ porušení kauce.
Assange na soud počká ve venkovské domě
Australan tak bude čekat na další jednání britského soudu, který rozhoduje o jeho vydání do Švédska, ve venkovském domě na východě Anglie. Na venkově ho čeká každodenní hlášení na místní policejní stanici a elektronický náramek.
Slyšení se uskuteční 11. ledna. Assange ve Švédsku čelí obvinění ze sexuálního obtěžování dvou žen. Assange veškerá obvinění odmítá a tvrdí, že za vyšetřováním je pomsta americké vlády. WikiLeaks od konce listopadu zveřejňuje tajné materiály americké diplomacie. (o prvních depeších zde)
Při muži, který symbolizuje WikiLeaks, stojí řada příznivců. Právě oni mezi sebou vybrali peníze na kauci. Příznivci také dnes čekali před soudem a Assange jim údajně ukázal prsty symbol V jako vítězství.
Julian Assange se před soudní budovou objevil se svými přáteli, čekaly ho stovky novinářů a příznivců (16. prosince 2010)
V minulých dnech panovaly jisté pochybnosti, jestli se proti propuštění na kauci odvolala britská, nebo švédská strana. Mluvčí švédské prokuratury uvedl, že případ je záležitostí britských žalobců. A dodal, že se obžaloba obává možného útěku muže, který má všude po světě řadu příznivců.
Soudce je však jiného názoru. "Je zřejmé, že se skutečně snaží očistit své jméno," řekl Ousley s tím, že Assange hned poté, co na něj byl vydán mezinárodní zatykač, vyzval své právníky, aby byli v kontaktu s policií. (o vydání mezinárodního zatykače zde)
Právní kroky proti Assangeovi zvažují kromě Švédů také federální žalobci v USA. Zkoumají, zda by zakladatele serveru WikiLeaks mohli obvinit ze spiknutí.