Požadavky si vyslechla ruská delegace vedená zvláštním zmocněncem pro Blízký východ Michailem Bogdanovem. Šlo o první návštěvu ruských činitelů v Sýrii od změny vedení země. Bogdanov se setkal přímo s vůdcem hlavní syrské povstalecké aliance Haját Tahrír aš-Šám (HTS) Ahmadem Šarou.
„Rozhovory se soustředily na klíčové otázky a zároveň potvrdily respektování svrchovanosti a územní celistvosti Sýrie,“ uvedla syrská agentura SANA. „Ruská strana zopakovala svou podporu pozitivním změnám, ke kterým v Sýrii dochází. Během dialogu byla zdůrazněna úloha Ruska při obnově důvěry se syrským lidem prostřednictvím konkrétních opatření, jako jsou kompenzace, rekonstrukce a rehabilitace,“ dodala.
O jaký typ kompenzací se přesně jedná, SANA neuvedla. Rusové podle ní též diskutovali o mechanismech zajištění spravedlnosti pro oběti „brutální války vedené Asadovým režimem“. Moskva byla na Asadově straně během krvavé občanské války, její údery proti povstalcům zajišťovaly přežití režimu po dlouhé roky.
Evropští ministři jednali s novými syrskými lídry. Němce naštvalo nepodání ruky ženě![]() |
Nová vláda se zřejmě dotkla tématu ruského angažmá v syrských záležitostech. Naznačuje to formulace syrské agentury, podle níž „nová vláda také zdůraznila, že obnovení vztahů musí řešit chyby z minulosti, respektovat vůli syrského lidu a sloužit jeho zájmům“.
Rusko poskytlo uprchlému Asadovi azyl. Agentura Reuters s odvoláním na syrský zdroj obeznámený s jednáním uvedla, že Damašek požádal Moskvu o vydání bývalého prezidenta. Podle agentury Rusové nebyli ochotni připustit minulé chyby a dohodli se s druhou stranou jen na pokračování jednání.
Hra o základny
Rusové mají značný zájem na udržení své námořní základny Tartús a letecké základny Hmímím. Jsou to jejich jediné opěrné body v regionu a i mimo bývalá území SSSR. Jejich ztráta by byla velkou ranou geopolitickým ambicím Kremlu. Podle agentury Bloomberg se jednání o osudu základen dostalo „do slepé uličky“.
Syrské úřady minulý týden vypověděly smlouvu o správě syrského námořního přístavu Tartús, uzavřenou s ruskou společností v roce 2019, která měla trvat 49 let. „Veškeré příjmy z činnosti přístavu budou použity v zájmu Sýrie,“ uvedl šéf celního oddělení provincie Tartús Riad Judi.
Rusko chce přesunout své síly do Libye, považuje ji za bezpečnější než Sýrii![]() |
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov nechtěl jednání se syrským vedením komentovat. „Budeme pokračovat v dialogu se syrskými úřady,“ řekl novinářům.
Ruská delegace uvedla, že jednání byla „upřímná“, „konstruktivní“ a nesla se v „dobré atmosféře“. Hodlá v nich pokračovat, aby došlo k uzavření „příslušných dohod“.
K otázce osudu ruských vojenských základen v Sýrii Bogdanov řekl, že to vyžaduje další konzultace. „Zatím se nic nezměnilo,“ dodal náměstek ruského ministra zahraničí.
Prozatímní prezident Šara dostal za úkol vytvořit dočasný legislativní orgán, zákonnou rady pro přechodnou fázi, která bude plnit svůj účel, než bude přijata nová ústava, oznámil mluvčí nové syrské vlády Hasan Abdul Ghaní. Oznámil také rozpuštění ozbrojených frakcí v zemi, které podle něj budou začleněny do státních institucí.