Sametoví revolucionáři v Arménii slaví, premiér oznámil rezignaci

  14:39aktualizováno  16:40
Arménský premiér Serž Sargsjan oznámil, že odstupuje z funkce. Rozhodl se k tomu po více než desetidenních masových protestech. Bezpečnostní složky propustily z vazby opozičního předáka Nikolu Pašinjana, který vede protivládní demonstrace.

„Naposledy se k vám obracím jako hlava naší země. Nikol Pašinjan měl pravdu. Já jsem se pletl. V současné situace se nabízí několik řešení, ale já jsem žádné z nich nezvolil. To bych nebyl já. Opouštím post hlavy naší země, post ministerského předsedy Arménie,“ uvedl v pondělí odpoledne Sargsjan podle webu newsru.com.

Fotogalerie

„Vyslyšel jsem vaše požadavky. Naší zemi přeji mír, harmonii a logiku,“ dodal podle agentury Erkramas premiér, který do funkce nedávno nastoupil po deseti letech v úřadu prezidenta a loni v Arménii prosadil zrušení prezidentského systému a jeho nahrazení systémem parlamentním. 

Opozice ho obvinila, že tímto krokem chce i nadále ovládat arménskou politiku a v Jerevanu a dalších městech začaly protesty. Šéf opozice Nikol Pašinjan je označil za nenásilnou „sametovou revoluci.“  Vládu prozatím povede první vicepremiér Karen Karapetjan. Jakmile prezident přijme premiérovu demisi, celá vláda má odstoupit.

Protesty v pondělí pokračovaly

V neděli Sargsjan odmítl s Pašinjanem vyjednávat, ačkoli ho předtím sám k dialogu vyzval. Policie vzápětí proti účastníkům protestů tvrdě zakročila.  Zadržela bezmála 300 lidí, mezi nimiž byl i Nikol Pašinjan. 

V pondělí opozičního předáka propustili, což opoziční stoupenci přivítali nadšeným voláním „Nikol, Nikol!“ a „Vítězství, vítězství!“. Politik podle agentury Interfax uvedl, že v pondělí vystoupí na večerním mítinku. Policie společně s nim z vazby propustila i další dva zadržené opoziční poslance.

S hesly jako „Připojte se k nám!“ demonstranti v pondělí znovu zablokovali nejdůležitější ulice metropole. Přidala se k nim i skupina vojáků v uniformách. Ti tvrdí, že „stojí za svým národem“. Ministerstvo obrany v prohlášení jejich jednání odsoudilo, porušují prý armádní neutralitu vůči vnitrostátním záležitostem.

Do protestů se v pondělí zapojili i vysokoškoláci po celé zemi, kteří bojkotují výuku. Před Jerevanskou státní univerzitou se sešla zhruba stovka studentů, kteří se odmítají účastnit přednášek. Kolemjdoucí vyzývají, aby se k nim přidali.

Odstoupení Sargsjana požadují i zástupci arménské komunity v Česku. Ve svém prohlášení se v neděli ohradili „proti jeho snahám směřovat Arménii k autoritářsky policejnímu režimu“.

Autoři: ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Protivzdušnou obranu v Kaliningradu zničíme dle potřeby, řekl generál USA

Rozsáhlé vojenské manévry obou zemí odstartovaly při pobřeží Baltského moře...

Rusko v pátek obvinilo Spojené státy z nepřijatelného vyhrožování poté, co vysoce postavený americký generál ve...

Za klima pochodovala v New Yorku i Greta. Svou účast považuje za vítězství

Švédská aktivistka Greta Thunbergová, která inspirovala hnutí bojující za lepší...

Švédská aktivistka Greta Thunbergová, která inspirovala hnutí bojující za lepší ochranu klimatu, se v pátek zapojila do...

Trump vyšle vojáky do Saúdské Arábie, je to reakce na útoky dronů

Americký prezident Donald Trump (16. září 2019)

Šéf Bílého domu Donald Trump schválil vyslání amerických vojáků do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Mise...

Před brány Oblasti 51 se sjelo asi sto lidí, policie zadržela dva z nich

Do nevadské pouště se začali sjíždět lidé, kteří chtějí proniknout do přísně...

Ačkoliv se místní úřady i obyvatelé městeček ležících poblíž tajemstvím obestřené Oblasti 51 připravili na nejhorší,...

Najdete na iDNES.cz