Ázerbajdžánec před osmi lety vraždil sekyrou. Ilustrační foto

Ázerbajdžánec před osmi lety vraždil sekyrou. Ilustrační foto | foto: Městská policie HK

Arménie přerušila styky s Maďarskem. Kvůli vydání vraha z kurzu NATO

  • 33
Arménie v pátek přerušila diplomatické styky a veškerou spolupráci s Maďarskem. Podle agentur to oznámil arménský prezident Serž Sargsjan. Maďarsko totiž poslalo zpět do vlasti Ázerbájdžánce odsouzeného na doživotí za vraždu arménského občana.

Ačkoliv Baku ujišťovalo Budapešť, že bude rozhodnutí maďarské justice respektovat, odsouzený dostal svobodu.

Soud v Budapešti v roce 2006 poslal Ázerbájdžánce Ramila Safarova na doživotí do vězení poté, co se přiznal, že na vojenském jazykovém kurzu pořádaném NATO v roce 2004 sekerou zavraždil účastníka školení z Arménie. Podmínečně mohl být propuštěn po 25 letech za mřížemi.

Mezi Arménií a Ázerbájdžánem dlouhá léta hoří spor o Náhorní Karabach. Safarov během procesu řekl, že konflikt byl jedním z motivů, proč Arména
zavraždil. Tento muž ho prý také provokoval a zesměšňoval (podrobnosti o zločinu v původním článku zde).

Maďarské ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že Safarova vrátilo do Ázerbájdžánu na základě úmluvy o předávání odsouzených. "Ázerbájdžánské ministerstvo spravedlnosti informovalo, že ... Safarovův trest nebude měněn a že bude pokračovat v jeho výkonu podle maďarského rozsudku," uvedla Budapešť. Nicméně ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev Safarova omilostnil a dal mu svobodu.

Náhorní Karabach je enkláva osídlená v drtivé většině Armény a obklopená ázerbájdžánským územím. Obě země o toto území na přelomu 80. a 90. let minulého století svedly válku, která si podle agentury AP vyžádala na 30 000 obětí a milion lidí kvůli němu přišlo o domov.