Armádní zběh vynesl z Barmy důkazy o jaderném programu, osnuje ho s KLDR

  12:36aktualizováno  12:36
Z Barmy uprchl major Sai Thein Win, který pomáhal vojenské juntě s jaderným programem. Ze země vynesl rozsáhlou dokumentaci o pokusech s uranem a také důkazy o vývoji střel dlouhého doletu. Svůj nukleární sen Barma naplňuje ve spolupráci se Severní Koreou.

Major Sai Thein Win stojí na fotografii z prosince 2009 u zařízení, které je součástí jaderného výzkumu | foto: AP

Už dříve uprchlíci z barmské armády tvrdili, že jsou předáci junty posedlí výrobou jaderné bomby. Major Sai Thein Win ale poskytl zatím nejpádnější důkazy o tom, v jaké fázi se rodící jaderný program nachází.

Major Sai Thein Win byl zapojený do jaderného programu země. Fotografie z 6. ledna 2010Podle zprávy norské exilové skupiny Democratic Voice of Burma (DVB) uprchlík na vývoji jaderného programu přímo pracoval a před útěkem se zmocnil rozsáhlé písemné i fotografické dokumentace o pokusech s uranem a speciálním vybavení k budování jaderného reaktoru.

Sai Thein Win působil v Barmě jako inženýr obrany a později v Rusku získal odbornost raketového experta. Popsal, že měl v Barmě přístup k tajným jaderným zařízením a také k jadernému praporu severně od Mandalaye, jehož úkolem bylo sestavit vojenské zařízení na jaderné zbraně.

Barma chce získat zbraně, tvrdí expert OSN

Citlivé materiály, které se mu podařilo vynést ze země, prozkoumal i americký jaderný vědec a bývalý ředitel z Mezinárodní agentury pro atomovou energii Robert Kelley. Podle něj Barma "pravděpodobně těží uran a zkoumá jadernou technologii použitelnou výhradně pro zbraně".

Major Sai Thein Win stojí na fotografii z prosince 2009 u zařízení, které je součástí jaderného výzkumu

Major Sai Thein Win stojí na fotografii z prosince 2009 u zařízení, které je součástí jaderného výzkumu

Vojenská junta v minulosti tato obvinění vždy popírala, ale v poslední době narostlo podezření, že se do jaderného programu pustila. Přesto je podle odborníků agentura přesvědčena, že barmský režim je ještě velmi daleko od výroby jaderných zbraní.

TAJNÉ BUDOVY UPROSTŘED DŽUNGLE

Do této budovy převáží barmská junta citlivý materiál, který může používat pro svůj nukleární program. Leží nedaleko města Mandalay a je dobře rozpoznat i na mapách Googlu.   Satelitní mapy Googlu v posledních letech odhalily, že uprostřed barmské džungle vyrostly tajné komplexy. Podle odborníků jejich tvar i vybavení napovídá, že v nich junta vyvíjí jaderný program. Do země také často jezdí inženýři z KLDR. (více čtěte zde)

Zneklidňující je také zapojení KLDR do vývoje barmského jaderného programu. Minulý týden američtí odborníci, kteří monitorují dodržování sankcí proti KLDR kvůli jejím jaderným a raketovým testům, oznámili, že Severní Korea je zřejmě zapojená do zakázaných jaderných i balistických aktivit v Íránu, v Sýrii a právě v Barmě. (více o zprávě čtěte zde)

Kvůli spolupráci vzdal návštěvu Barmy i senátor USA

V souvislosti s obviněním, že barmská vláda spolupracuje na vývoji jaderné zbraně s komunistickou Severní Koreou, odložil v uplynulých dnech svou cestu do Barmy i americký senátor Jim Webb. DVB nicméně připomíná, že se barmští technici školili o jaderných a raketových technologiích také v Rusku.

Major Sai Thein Win (druhý zleva v přední řadě) v tajné jednotce, která hlídala jaderné provozy. Snímek pochází z letošního ledna

Major Sai Thein Win (druhý zleva v přední řadě) v tajné jednotce, která hlídala jaderné provozy. Snímek pochází z letošního ledna

Už dříve získaná dokumentace dokládala, že KLDR pomáhá Barmě s budováním podzemních zařízení a s vývojem raket o doletu až 3000 kilometrů. A dokumenty předané uprchlým majorem zahrnují množství součástek, jež využívají technologie pro jaderné zbraně.

TAJNÉ TUNELY POD BARMOU

Junta buduje s pomocí KLDR skrýše za miliony dolarů

DVB upřesnila, že její zpráva se opírá o pětiletý výzkum ukazující, že Severní Korea je zapojena do pomoci barmskému jadernému programu. "Celkový obraz je velmi přesvědčivý. Barma se snaží vybudovat části jaderného programu, zvláště jaderný reaktor pro program obohacování plutonia a uranu," uvádí se ve zprávě DVB.

JADERNÝ PROGRAM BARMY

- První zprávy o jaderných ambicích Barmy se objevily už v roce 2000, když země požádala Mezinárodní agenturu pro atomovou energii o spolupráci při budování výzkumného reaktoru.
- V roce 2002 začala vyjednávat s Ruskem nákup malého desetimegawattového výzkumného reaktoru.
- Dohodu o jaderné spolupráci podepsaly obě země o pět let později. Práce na zařízení však oficiálně nikdy nezačaly.
- Rusko prý později spolupráci utlumilo a Barmánci se s žádostí o spolupráci obrátili na KLDR. Ta podle odborníků může vypadat tak, že Barma posílá do KLDR uran a na oplátku dostává jadernou technologii.
- KLDR už dokázala, že i s reaktorem na lehkou vodu umí jadernou zbraň vyrobit a podobnou technologii vyvezla například do Sýrie.
- Barma sice v roce 1992 podepsala Smlouvu o nešíření jaderných zbraní. Později ale odmítla o svých jaderných provozech podávat jakékoli informace.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Brit prošel letištní kontrolou v Praze na pas kamaráda, zjistil to až doma

Ruzyňské letiště bylo 5. října přejmenováno na Letiště Václava Havla Praha.

Jak projít čtyři kontroly na cizí pas bez povšimnutí předvedl proti své vůli třiačtyřicetiletý Brit při své nedělní...

Hlavní je rodina. Čím víc dětí, tím menší daně, vzkázal Rusům Putin

Ruský prezident Vladimir Putin přednesl v Moskvě tradiční poselství federálnímu...

Ruský prezident Vladimir Putin přednáší tradiční poselství federálnímu shromáždění. Jako hlavní strategický cíl ruského...

Záchranáři ukončili prohledávání laviny ve Švýcarsku, hlášen je jeden mrtvý

Záchranná posádka pracující na místě laviny v lyžařském středisku Crans-Montana...

Ve švýcarském lyžařském středisku Crans-Montana se v úterý odpoledne sesunula lavina. Záchranáři po nočním pátrání...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz