Pchjongjang po březnové jaderné zkoušce už pohrozil totální válkou i jaderným a raketovým útokem a vypověděl všechny dohody o neútočení s Jižní Koreou i příměří z roku 1953.
OSN i USA samostatně proti KLDR zpřísnily po atomovém testu ekonomické sankce. Američané s Jižní Koreou vedou dvouměsíční vojenská cvičení a poslali demonstrativně na poloostrov svoje "neviditelné" bombardéry a stíhačky.
Současná situace na poloostrově je tak nyní v největší krizi od roku 2010. Tehdy Severní Korea ostřelovala jeden jihokorejský ostrov, na němž zabila čtyři osoby.
Situace se vyostřuje již delší dobu a reagují na ni i Spojené státy. Ty vyslaly k jihozápadnímu pobřeží Korejského poloostrova už druhý torpédoborec. Plavidla USS Decatur i USS John McCain jsou vybaveny systémy pro obranu před balistickými střelami.
Washington údajně přesouvá blíž k severokorejskému pobřeží kromě válečných lodí i plošinu s radarem, aby mohl lépe sledovat vojenské kroky tamního režimu včetně případného vystřelení rakety. Pentagon to však oficiálně nepotvrdil.
Severní Korea o víkendu vyhlásila válečný stav Jižní Koreji - to byl ovšem jen symbolický krok, obě země totiž ve válečném stavu setrvávají od příměří uzavřeného v roce 1953. Pchjongjang svůj krok zdůvodnil také americkou vojenskou aktivitou: Washington v posledních dnech nad Jižní Koreu poslal bombardéry B-52 i B-2 a také stíhačky F-22 Raptor.
Jihokorejci druhým dnem nesmějí do práce v Kesongu
Severní Korea druhým dnem brání jihokorejským zaměstnancům ve vstupu do společné průmyslové zóny v Kesongu. KLDR pouze povolila odcestovat Jihokorejcům, kteří ještě jsou v průmyslovém parku, informovala jihokorejská agentura Jonhap.
"Pokud nás budou jihokorejské loutky a konzervativní média dál očerňovat, nařídíme všem našim dělníkům opustit Kesong," prohlásil podle agentury KCNA severokorejský výbor pro mírové znovusjednocení Koreje, což je vládní agentura pověřená propagandou.
Podle informací agentury AFP mělo 40 vozů z Jižní Koreje namířeno do Kesongu. Prostřednictvím tlampačů ale byly vyzvány, aby se vrátily zpět. Podle jihokorejského ministerstva pro sjednocení se dnes mělo do komplexu vydat na 526 denně dojíždějících Jihokorejců v 421 automobilech.
Jihokorejské ministerstvo pro znovusjednocení uvedlo, že ve čtvrtek bylo v zóně ještě 812 jihokorejských pracovníků. Některé podniky v Kesongu prý severokorejské úřady vyzvaly, aby do 10. dubna předložily seznam zaměstnanců před jejich návratem do Jižní Koreje.
Továrny v Kesongu zbídačené severokorejské ekonomice vydělávají ročně dvě miliardy dolarů. Rozhodnutí Pchjongjangu zablokovat vstup Jihokorejcům je ale další známkou narůstajícího napětí na Korejském poloostrově.
Průmyslová zóna do středy nikdy formálně nepřerušila činnost od svého otevření v srpnu 2000, kdy ji obě země založily jako jednu z forem spolupráce. Sídlí tu 123 společností a zaměstnáno je tu kromě více než 50 000 Severokorejců i několik set jihokorejských majitelů a manažerů.
15. března 2013 |