ARGO – Vesmírná sci-fi z budoucnosti

  23:11aktualizováno  23:11
- Děj nové české hry Argo se odehrává v roce 2270, kdy lidstvo kolonizuje značný počet planet. Některé z nich nejsou životu přátelsky nakloněny, ale jsou bohaté na kovy a minerály. Na takovýchto planetách a asteroidech jsou zřizovány automatizované těžební kolonie s obvyklou posádkou kolem šesti lidí. Protože těžba surovin je velice lukrativní záležitostí, gigantické nadnárodní koncerny skrytě, ale o to bezohledněji bojují o ovládnutí jejich nalezišť.

Jedna z největších je společnost I.D.C. Jako její zaměstnanec hledáte nové planety a naleziště, kde budou později založeny nové stanice. Při jednom z průzkumných letů vaše loď obdržela nové příkazy. Spojení s rafinerií Argo na planetě NB3216 bylo přerušeno. Poslední data hlásí požár vrtné věže a poškození systémů stanice. Orbitální satelity se rovněž nehlásí. Vaším úkolem je provést průzkum a zajištění stanice.  Po příletu posádka vaší lodi nasedá do výsadkového modulu a vydává se na planetu. Těsně před dosažením cílových souřadnic se ale modul odmlčí...
Tak začíná plně renderovaná adventure hra viděná z vlastního pohledu. Jako poslední z posádky se tedy pohybujete po předem nakreslených herních situacích a interiérech kosmické lodi a stanice Argo. Z toho vyplývá, že grafika je sice velmi hezká, ale nemáte svobodu pohybu jako ve hrách typu Quake, Half-life a podobně.
Také se nedá očekávat žádná divoká akce. V podstatě se jen přesunujete po chodbách a vstupujete do místností. Animace pohybu jsou sice pěkné, ale časem příliš zdlouhavé, proto přijde vhod možnost je pravým tlačítkem myši přeskočit. Ovšem vnitřky místností jsou pastvou pro oči, a to je dobře, protože v nich strávíte mnoho času.
Ovládání je řešené pomocí myši, jen např. přístupové kódy se zadávají ručně. Je také možno pomocí klávesnice chodit, nebo spíš určit směr dalšího pohybu. Pokud kurzorem najedete na místo, které je aktivní (tedy se s ním dá něco dělat, nebo tam něco vložit), kurzor vás o tom změnou tvaru upozorní. Celkem až na několik málo chyb je ovládání řešeno uspokojivě. Co se týká věcí, které naleznete, bude jich hodně, a přehledný inventář přijde opravdu vhod.
Celkový dojem ze hry dokresluje hudba. Je atmosférická, ponurá, a většinou i odpovídá ději, takže tušíte že vás čeká nemilé překvapení nebo dramatický zvrat.
Zvuky jsou také na kvalitní úrovni. Co mne překvapilo, byla mluvená řeč. Protože hra je na dvou CD-ROM discích, je možné si vybrat mezi českou a anglickou verzí. Veškeré texty ve hře jsou však česky. Anglickou řeč doporučuji těm, kteří bez problémů rozumí tomuto jazyku, protože se k danému prostředí lépe hodí - přeci jen například počítač mluvící česky není zrovna obvyklý.
Argo je díky kombinaci sci-fi prostředí, zajímavé zápletky, podmanivému ozvučení a solidně odvedené práci grafiků  hra, která zaujme. Hratelnost je opravdu vysoká, ale mám pocit, že obtížnost je místy značně přehnaná. Všechny problémy jsou řešené logicky, ale než člověku ta logika dojde, chvíli to trvá.
Občas je bohužel nutné i uchýlit se k věci u adventure her nejvíce kritizované, a to je hra takzvaným způsobem "vše na vše". Musíte zkoušet každý předmět na každé aktivní místo, což je opravdu nudné. Ale v Argu alespoň víte, na jaká místa máte předměty zkoušet použít, což u jiných adventur velmi chybí. A atmosféra spolu s radostným pocitem, že jste zas o kousek blíže k vyřešení této záhady vás bohatě odmění.
Během hry jste nuceni dávat pozor i na zásoby jídla a hlavně kyslíku a energie ve vašem skafandru. Při první hře jsem v mateřské lodi přehlédl lahve s kyslíkem a opravdu jsem se daleko nedostal. Někdy musíte vyřešit problém během limitovaného času, například když dochází energie ve stanici, ale vždy je časový limit dost velký na to, abyste mohli zabránit katastrofě včas.
Argo jakožto česká hra - tudíž vytvářená s nepříliš vysokým finančním rozpočtem oproti mnohým zahraničním projektům - je opravdu kvalitní a jistě upoutá. Navíc díky vyšší obtížnosti vydrží na dlouhou dobu. O kvalitách svědčí i fakt, že bude prodávána v západním světe společností 21th Century Fox. Takže pro adventuristy nutná koupě, pro ostatní doporučuji alespoň vyzkoušet. 

HODNOCENÍ A ZÁKLADNÍ INFORMACE O HŘE:
Argo 85 %
Grafika hvezda.gif (125 bytes)hvezda.gif (125 bytes)hvezda.gif (125 bytes)hvezda.gif (125 bytes)
Typ hry: sport
Výrobce/Distributor: BBS Interactive/ JRC
Jazyk: český s titulky, možnost anglicky mluveného slova
3D karty: Ne
Multiplayer: Ne
Pro hráče: od 15  let
Zvuk hvezda.gif (125 bytes)hvezda.gif (125 bytes)hvezda.gif (125 bytes)hvezda.gif (125 bytes)
Hratelnost hvezda.gif (125 bytes)hvezda.gif (125 bytes)hvezda.gif (125 bytes)hvezda.gif (125 bytes)
Hvězdičky jsou udělovány od jedné, což je nejhorší ohodnocení v dané kategorii, až do pěti u her v této oblasti vynikajících.
Minimální konfigurace:
Win 95, CPU 486, HDD 180 MB, RAM 16 MB, CD ROM 2x, 3D karta: Ne

Vstupní dveře do stanice Argo

Zde začíná vaše dobrodružství

Na tomto mrtvém najdete identifikační klíč

Vaše přistání nedopadlo nejlépe

Servisní šachta.Tudy budete chodit často.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Nejdřív si spočítejte dolet našich zbraní, pohrozil Putin Západu

Ruský prezident Vladimir Putin přednesl v Moskvě tradiční poselství federálnímu...

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu přednesl tradiční poselství federálnímu shromáždění. V něm adresoval otázky...

Podle rodičů zavražděného Kuciaka někdo brání vyšetření případu

Slovenský novinář Ján Kuciak se snoubenkou Martinou Kušnírovou na snímku, který...

Rodiče zastřeleného slovenského novináře Jána Kuciaka příliš nevěří, že se vraždu jejich syna podaří podaří zcela...

Hrozí návrat islamistů z IS do Evropy? V Rozstřelu to zhodnotí analytik

Radko Hokovský, ředitel think-tanku Evropské hodnoty

Ve středečním Rozstřelu vystoupí zakladatel a předseda správní rady think-tanku Evropské hodnoty a analytik Programu...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz