Arcibiskup navrhl, aby Británie soudila i podle práva šaría

  10:14aktualizováno  10:14
Od nejdůležitějšího představitele anglikánské církve by člověk podobné prohlášení nečekal. Ale právě arcibiskup z Canterbury Rowan Williams řekl při rozhovoru v rozhlase, že zavedení prvků z islámského práva šaría do britských zákonů je "nevyhnutelné". Způsobil tím na ostrovech velký poprask.
Britové se ptají, kam až se ve snaze o integraci přistěhovalců může ustupovat. Ilustrační foto.

Britové se ptají, kam až se ve snaze o integraci přistěhovalců může ustupovat. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Co tím arcibiskup myslel? Rozhodně ne uplatňování brutálních trestů, jako je kamenování za cizoložství či useknutí ruky za krádež, které existují v některých muslimských zemích (například ve státech severní Nigérie nebo Súdánu). Měl na mysli spíše rodinné nebo finanční právo.

Muslimové by se podle Williamsova návrhu mohli rozhodnout, zda svůj spor chtějí vyřešit podle občanského zákoníku, nebo dle šaríi, práva založeného na Koránu a příbězích o skutcích Proroka.

Premiér Brown je proti
Podle arcibiskupa by to muslimům umožnilo snadnější integraci do britské společnosti. Prý by to posílilo jejich vztah k Velké Británii, když už by si nemuseli "vybírat mezi kulturní loajalitou a loajalitou vůči státu".

Williamsovi aktivně přikyvovali představitelé muslimské obce ve Velké Británii, naopak všichni politici se jednoznačně postavili proti. Například labouristický premiér Gordon Brown přes svého mluvčího vzkázal: "Věřím, že britské právo má být založeno na britských hodnotách."

Další se přidávají, že není možné vytvářet zákonný systém, kde by platil dvojí právní řád. V historii však takové případy už byly. Pro BBC argumentoval Muhammad Šahíd Raza, který se zabývá studiem islámu, následovně: "Když Británie vládla Indii, měli tehdy muslimové oddělený zákoník, regulovaný ovšem britskými experty."

Už dnes islámské soudy ve Velké Británii existují, i když nemají žádný oficiální status. Pravověrným muslimům totiž nestačí být rozveden pouze civilním soudem, chtějí mít i svolení od islámské autority. Williams v podstatě navrhuje to, aby v těchto případech věřící nemuseli běhat na dva úřady a mohli si vybrat to, co by jim více vyhovovalo.

Mají o zavedení šaríi britští muslimové, kterých žijí v šedesátimilionové zemi necelé dva miliony, vůbec zájem? Docela ano. V roce 2006 se při velké anketě společnosti ICM mezi ostrovními muslimy čtyřicet procent vyjádřilo, že by si zapracování islámského práva do britských zákonů přáli.

Většina britských muslimů má svoje kořeny na indickém subkontinentě. Dlouho se soužití přistěhovalců s britskou většinou považovalo za relativně nekonfliktní, kruté vystřízlivění přišlo v červenci 2005, kdy radikální mladíci podnikli koordinovaný útok v londýnské hromadné dopravě.

Výsledkem bylo dvaapadesát mrtvých. Od té doby se i ve zdejší otevřené společnosti na všechno, co zavání Koránem, dívají nemuslimští Britové s krajním podezřením. A v něm je utvrdil neúspěšný útok muslimských radikálů proti letišti ve skotském Glasgowě z loňského roku.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Šéf Evropské komise Juncker přerušil dovolenou. Musí na operaci žlučníku

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker před Evropským parlamentem...

Stávající předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker odložil ze zdravotních důvodů svou dovolenou v Rakousku a vrátil...

Začni cvičit. Trump si na mítinku omylem utahoval z váhy svého příznivce

Trhněte si. Americký prezident Donald Trump gestikuluje na předvolebním...

Americký prezident Donald Trump při čtvrtečním setkání s voliči v Manchesteru ve státě New Hampshire omylem zesměšnil...

Tisíce zraněných. Kvůli kluzkému mostu musí architekt zaplatit odškodné

Most navržený slavným architektem Santiagem Calatravem.

Slavný architekt Santiago Calatrava musí Benátkám zaplatit odškodné 78 tisíc eur, více než dva miliony korun. Podle...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz