„Poté, co jsem požádal o laskavé svolení Jeho Veličenstva krále (Karla III.), jsem se rozhodl rezignovat na funkci arcibiskupa z Canterbury,“ uvedl Welby s tím, že musí přijmout osobní odpovědnost i odpovědnost z titulu své funkce. Rozhodnutí by podle něj mělo být jasným dokladem, jak vážně anglikánská církev chápe potřebu změny a hluboký závazek vytvořit bezpečnější církev. „Odstupuji a činím tak s myšlenkou na zármutek všech obětí a těch, kteří zneužívání přežili,“ uvedl v prohlášení osmašedesátiletý Welby.
Výzvy k rezignaci sílily od minulého čtvrtka, kdy církev zveřejnila výsledky z vyšetřování právníka Johna Smythe, který během necelých pěti desetiletí sexuálně, psychicky a fyzicky zneužil asi 30 chlapců a mladých mužů ve Spojeném království a dalších 85 v Africe. Ze zprávy vyplývá, že Welby policii o Smythovi neinformoval, ačkoli o zneužívání věděl od srpna 2013, kdy byl již canterburským arcibiskupem.
„Bolest, kterou oběti v tomto případě zažily, je nepředstavitelná. Žily s traumatem způsobeným strašlivým zneužíváním ze strany Johna Smythe více než 40 let, a to jak zde ve Spojeném království, tak v jižní Africe, zejména v Zimbabwe,“ stálo ve Welbyho prohlášení.
Sexuální zneužívání u anglikánů. Obvinění přibylo za dva roky o polovinu |
„Z (vyšetřovací) zprávy je jasné, že se mi nepodařilo zajistit, aby byla strašlivá tragédie po odhalení v roce 2013 aktivně vyšetřena,“ dodal s tím, že se obětem omlouvá.
Na případ v roce 2017 upozornila britská televize Channel 4, podle které Smyth mezi lety 1978 a 1982 na křesťanském táboře v Anglii bil chlapce do krve. Mezi lety 1984 a 2001 pobýval v Zimbabwe, kde na dalším křesťanském táboře v roce 1992 zemřel 16letý mladík. Právník v Zimbabwe a později i v Jihoafrické republice pokračoval ve zneužívání chlapců a mladých mužů až do své smrti v roce 2018.