Antisemitismus v Evropě je neúnosný, mladí židé chtějí houfně emigrovat

  17:15aktualizováno  17:15
Téměř polovina mladých evropských židů podle nového průzkumu Evropské unie zvažuje emigraci, ke které ji vede strach a obavy o vlastní bezpečí. Může za to enormní nárůst projevů antisemitismu, kvůli kterému se mladí lidé bojí na evropských ulicích nosit náboženské předměty nebo se otevřeně hlásit ke svému židovskému původu.

Protest proti antisemitismu v Paříži. (22. února 2019) | foto: Profimedia.cz

Průzkum vypracovaný ve spolupráci s Institutem pro výzkum židovské politiky odhalil, že 80 procent dotazovaných považuje ve své zemi antisemitismus za zásadní problém a 44 procent z nich zažilo loni alespoň jeden antisemitský incident na vlastní kůži.

Fotogalerie

Do průzkumu se zapojilo více než 2 700 židovských Evropanů ve věku od šestnácti do čtyřiatřiceti let, kteří žijí ve dvanácti členských státech Evropské unie (EU). Jeho výsledky potvrdily, že protižidovské nálady jsou na starém kontinentě na vzestupu a mladí židé vnímají narůstající četnost incidentů.

„Mnozí vidí antisemitismus v médiích, v politickém životě a také na ulici. Téměř všichni ho potom vidí na internetu a na sociálních sítích. V těchto souvislostech ho většina dotázaných považuje za existující a rychle rostoucí problém,“ uvádí zpráva.

Kantorovo centrum zveřejnilo v květnu samostatný report, podle kterého v loňském roce celosvětově přibylo útoků namířených proti židům, a to o třináct procent. Nejstrmější nárůst protižidovských útoků byl v západní Evropě, nejvíce v Německu, kde jich oproti předchozímu roku přibylo o 70 procent.

Židé útoky nehlásí, raději se vzdávají náboženských předmětů

S podobnými problémy bojuje také Francie, kde vandalové na začátku roku poničili téměř sto hrobů na židovském hřbitově a pomalovali je svastikami. Britská policie musela pro změnu v květnu zahájit vyšetřování členů Labouristické strany, kteří prosluli svými antisemitskými výroky. Není tedy divu, že mezi evropskými židy narůstá pocit ohrožení.

Nová zpráva podle listu The Washington Post zjistila, že ačkoli 44 procent respondentů zažilo loni antisemitismus osobně, 80 procent z nich incident nehlásilo úřadům. Podobné je to i v případech fyzického napadení. Čtyři procenta dotázaných ho sice zažila, ale polovina ho neoznámila policii. 

Mnoho mladých židů se také dospělo k rozhodnutí, že přestanou nosit náboženské oděvy nebo předměty, aby se na veřejnosti vyhnuli různým formám obtěžování. 

Kam židé zamíří? Do Spojených států nebo do Izraele

Podle experta na extremismus Miroslava Mareše si evropští židé nejčastěji vybírají jako bezpečnější místo k životu Spojené státy, kde žije jedna z nejpočetnějších židovských komunit na světě, nebo Izrael. „Exodus evropských židů do USA a do Izraele je v současné době realitou,“ uvedl v rozhovoru pro iDNES.cz

Od holokaustu uběhlo příliš mnoho času, říká expert o vzestupu antisemitismu

Podle studie žije v Evropě v současnosti přibližně jeden milion židů. Mnozí vyrostli uprostřed narůstajícího antisemitismu, který zpráva připisuje vzestupu krajní pravice i levice a islámského extremismu.

.„Rozhodnutí, jestli mladí židé zůstanou v Evropě a budou součástí snahy o její posílení, nebo jestli opustí Evropu z obav o svou bezpečnost, bude vypovídat o povaze Evropy a její schopnosti vstřebat a respektovat kulturní rozdíly,“ shodují se v závěru zprávy její autoři.

VIDEO: Francouzský prezident Macron navštívil zneuctěný židovský hřbitov (19. února 2019):

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Osmiletý chlapec v Německu se v mámině autě projížděl po dálnici a naboural

ilustrační snímek

Osmiletý hoch z německého města Soest si ve čtvrtek po půlnoci vypůjčil auto své matky a vydal se na projížďku. Dojel...

Začal summit G7. Na jih Francie se sjely hlavy ekonomicky vyspělých států

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron na...

Ve městě Biarritz na jihu Francie začal summit sedmi ekonomicky vyspělých zemí světa G7. Hlavními tématy jednání budou...

Trump spřádá další plány ohledně Grónska. Chce tam otevřít konzulát

Americký prezident Donald Trump na setkání s voliči ve státě New Hampshire....

Vláda Donalda Trumpa má v plánu otevřít příští rok v Grónsku nový konzulát. Informovala o tom v sobotu agentura AP s...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz