První snímek pochází z 22. května letošního roku a ukazuje antický chrám z prvního století našeho letopočtu. Druhý snímek pořídily satelity 25. srpna a starověká stavba nevyčíslitelné hodnoty na něm už chybí.
Destrukci chrámu stojícího nedaleko hotelového komplexu Zenóbia potvrdily také satelitní snímky Institutu OSN pro vzdělávání a výzkum (UNITAR). „Památka byla srovnána se zemí,“ uvedl mluvčí Einar Bjorgo.
Islamisté minulý týden zveřejnili snímky z demolice chrámu. „Úplné zničení pohanského Baal-Šaminova chrámu,“ uváděl titulek jednoho ze snímků. Fotografie podle AP nasvědčují tomu, že radikálové chrám vyhodili do povětří minulou neděli. Jiné zdroje však hovoří o tom, že více než dva tisíce let chrám padl už minulý měsíc (více destrukci zde).
Islamisté dobyli Palmýru v květnu a oblast, kde se nacházejí antické památky, poté zaminovali. V prvních týdnech zničili především muslimské svatyně, protože se podle nich používaly k „pohanským“ praktikám (více zde).
Rozlehlý areál v Palmýře byl prohlášen za Světové dědictví UNESCO v roce 1980. Celkově se na území Sýrii nachází šest památek, které jsou pod ochranou UNESCO - starověké části měst Damašek, Aleppo, Bosra, křižácký hrad Krak des Chevaliers a Saláhuddínova citadela a starobylé vesnice v severní Sýrii. Kvůli občanské válce jsou všechny považovány za ohrožené. Palmýru pod jménem Tadmor zmiňuje i Bible, podle níž město vystavěl či opevnil král Šalamoun.
V březnu se islamisté blížili k Palmýře a svět se bál zničení památek:
19. května 2015 |