V Antarktidě kvete turistika, vědci varují před dalším Titanikem

  • 87
Na Antarktidu jezdí čím dál tím více turistů, kteří chtějí poznat krásu ledového kontinentu. Zatímco cestovní kanceláře jsou nadšené, podle odborníků velké výletní lodě směřující na jih riskují životy lidí na palubě. Kvůli klimatickým změnám se totiž zvyšuje počet odtržených ledovců, které mohou způsobit zkázu podobnou havárii Titaniku.

„Většina cestovního ruchu je soustředěna na Antarktickém poloostrově,“ říká geoložka Camilla Nicholová, která vede Nadaci Spojeného království pro antarktické dědictví. Většina turistů podle ní dorazí na poloostrov na malé výletní lodi nebo větším expedičním plavidlu.

Ačkoli cestovní ruch na Antarktidě omezuje řada regulací, počet přijíždějících turistů neustále roste.

V loňské letní sezoně, která tu trvá od listopadu do března, navštívilo kontinent více než 56 tisíc lidí, což je oproti sezoně 2014 až 2015 nárůst o 53 procent.

Průměrná cena za cestu do Antarktidy se podle magazínu Business Insider pohybuje kolem 11 tisíc dolarů (čtvrt milionu korun). Letos by mělo kontinent podle odhadů navštívit až 80 tisíc lidí. 

„Aktivita v Antarktidě je sice přísně regulovaná, ale neexistují žádná početní omezení. Pokud by se v Antarktidě odehrálo nějaké lodní neštěstí, má potenciál stát se katastrofou nedozírných rozměrů,“ říká Nicholová.

„Jako vědci jezdíme na menším plavidle, kde je přibližně třicet pasažérů a dvacet členů posádky. V případě nehody by se tak záchranáři museli postarat o padesát lidí. Pokud by však do ledovce narazila jedna z těch velkých výletních lodí, kam se vejde až tisíc lidí, bylo by to hrozné,“ říká Nicholová.

Varování odborníků, že by se mohla opakovat tragédie podobná ztroskotání zaoceánského parníku Titanic v roce 1912, souvisí se skutečností, že Antarktický poloostrov je nejrychleji se oteplujícím místem na planetě.

Antarktida se stává oblíbenou turistickou destinací:

Změna klimatu je podle expertů pro turisty zásadním rizikovým faktorem. Ledová krajina se velmi rychle proměňuje a oteplování způsobuje, že se zvyšuje počet ledovců, které by mohly do turistických lodí narazit.

Antarktida letos slaví výročí, dopravci nabídnou více cest

„Kanály jsou kvůli ledu často uzavřené a není možné projet. Je nezbytné, aby kapitáni lodí byli vysoce zkušení navigátoři. Stejně tak musí být velmi kvalifikovaní vedoucí polárních expedic, kteří činí řadu důležitých rozhodnutí. Bezpečnost návštěvníků je v jejich rukou,“ říká Nicholová pro Sky News.

Nadace Spojeného království pro antarktické dědictví provozuje v přístavu Port Lockroy na severozápadním pobřeží ostrova Wiencke muzeum a poštu. Toto místo je jedním z nejnavštěvovanějších na kontinentu. Během letní sezony sem každoročně přijede až osmnáct tisíc lidí.

Antarktida taje třikrát rychleji než před deseti lety, odhalila studie

Podle Business Insideru lze očekávat, že letos dorazí na Antarktidu mnohem více turistů také proto, že na podzim uplyne dvě stě let od chvíle, kdy ruští námořníci Antarktidu poprvé spatřili, ale kvůli ledu se nedostali na pevninu. 

Výročí se rozhodla využít také dopravní společnost Viking, která na konci ledna představila nové expediční cesty na Antarktidu a Arktidu, které začne provozovat v srpnu 2022. Turistům na cesty do polárních oblastí nabídne luxusní lodě, které mohou ubytovat 378 hostů ve 189 kajutách.

Antarktida taje třikrát rychleji než před deseti lety:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video