Anjem Choudary léta prosazoval zavedení práva šaría v Británii (31. října 2009)

Anjem Choudary léta prosazoval zavedení práva šaría v Británii (31. října 2009) | foto: Reuters

Britové umlčeli kazatele nenávisti, který chtěl královně navléct burku

  • 344
Díky své právnické průpravě dvacet let unikal policii a kličkoval mezi zákony. Nyní spadla klec. Propagátora radikálního islámu Anjema Choudaryho britský soud usvědčil z vyzývání k podpoře Islámského státu. Umlčel tak muže, který mezi britskými muslimy rozdmýchával nenávist vůči Západu.

Jako vystudovaný právník ale 49letý Anjem Choudary dovedně využíval volných hranic svobody projevu i prostoru, který mu pravidelně poskytovala britská veřejnoprávní média. I proto odsouzení radikálního muslimského kazatele trvalo tak dlouho. Až nyní se protiteroristickému oddělení podařilo prokázat, že od řečí, v nichž například vyzýval muslimy k ovládnutí Británie, nepřímo přešel k činům.

Inspiroval totiž nejméně jednoho z útočníků, který před třemi lety na londýnské ulici ubil vojáka Lee Rigbyho (o vraždě čtěte více zde). Právě tento čin nakonec dostane Choudaryho za mříže. O tom, na jak dlouho, rozhodne soud začátkem září. Na dvacet let, jak žádala obžaloba, to zřejmě nebude. Mluví se ale o trestu zhruba polovičním.

Britský soud Choudaryho usvědčil z vyzývání k podpoře takzvaného Islámského státu. Výzvy obsahující podporu IS zveřejňoval na YouTube a uznal také chalífát, který Islámský stát vyhlásil na Blízkém východě. Policie také předložila u soudu důkazy o jeho vazbách na 500 islamistů, kteří odjeli bojovat za Islámský stát.

Od zhýralce k radikálovi

Choudaryho rodiče pocházeli z Pákistánu, nebyli přehnaně zbožní a měli přátele mezi Brity. Jeho otec byl obchodník a Choudary měl celkem běžné, bezproblémové dětství. Přátelé mu říkali Andy, považovali ho za chytrého a ambiciózního. Na univerzitě v Southhamptonu, kam se zapsal ke studiu medicíny, ale většinu času spíš než na přednáškách trávil na večírcích ve společnosti alkoholu, drog a mnoha svých spolužaček. Přes zkoušky v prvním ročníku neprošel.

„Nemůžu udržet vážnou tvář, když vidím, že zrovna tenhle člověk vyčítá Britům alkohol a promiskuitu,“ říká jeden z jeho někdejších spolužáků. „Když si ještě nechával říkat Andy, kouřil celé dny marihouanu a chlubil se tím, že dokáže vypít sklenici cideru za pár vteřin,“ vzpomíná další jeho známý.

Poté, co propadl na medicíně, se přihlásil ke studiu práv. Ta už dokončil a jako advokát se stal předsedou Spolku muslimských právníků.

Zhýralý životní styl ho ovšem s tím, jak mu táhlo na třicítku, začínal unavovat. Více se zajímal o náboženství a pravidelně začal docházet do mešity. Jeho cesta od vymetače večírků k islámskému fundamentalistovi netrvala dlouho a nabrala rychlý spád poté, co potkal v Británii žijícího islamistu narozeného v Sýrii Umara Bakrího. Společně založili militantní organizaci Muhádžirun, která měla spojit muslimy po celém světě a zasadit se o celosvětové zavedení islámského práva šaría.

Oslava útočníků z 11. září

Po 11. září 2001, kdy celý svět odsuzoval útok na New York, zorganizovali setkání v mešitě, kde útočníky oslavovali jako „Skvělých 19.“ Choudary se také pravidelně objevoval na demonstracích, kde svými slovy spolehlivě dokázal vyhecovat dav. Také proto si ho začala zvát do vysílání různá britská média včetně těch veřejnoprávních. Jejich prostřednictvím pak šířil své stále radikálnější názory.

„Politický proces“

Podle britského tisku byl rozsudek nad Choudarym vynesen už v červenci, ale z právních důvodů byl zveřejněn až nyní. Za výzvy k podpoře Islámského státu byl kromě Choudaryho odsouzen také Mohammed Mizanur Rahman. Oba muži vinu odmítají a proces označují za politicky motivovaný. O výši trestu se bude rozhodovat 6. září.

Právnické vzdělání mu pomáhalo k tomu, aby nepřekročil hranice toho, co by mohlo být považováno za trestné. Tak například přání, aby nad Downing Street jednoho dne zavlála vlajka islámu, zaštítil islámským evangelismem a právem na svobodu vyznání. Hranice pokoušel i dalšími výroky: Buckinghamský palác by měl být přestavěn na mešitu, královna by měla nosit burku a opilci by se měli být trestat čtyřiceti ranami bičem.

Tajné služby zbystřily především poté, co jej mladí džihádisté začali pravidelně uvádět jako hlavní zdroj své inspirace.

V roce 2013 pak vyšla zpráva, která Choudaryho spojovala se třiceti teroristickými útoky nebo plány na jejich provedení - nepovedený bombový útok během letu do Miami v roce 2001, plánovaný chemický útok na Londýn o rok později a plány na další bombové a sebevražedné útoky v Londýně a dalších britských městech, ve Spojených státech a v Austrálii.

Choudary nikdy neodsoudil útoky spáchané islámskými radikály, ani ty v Londýně z roku 2005, při kterých zemřelo přes 50 lidí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video