Nedatovaná fotografie Tunisana Anise Amriho, který je podezřelý ze spáchání...

Nedatovaná fotografie Tunisana Anise Amriho, který je podezřelý ze spáchání útoku v Berlíně. | foto: AP

Uprchlík, zloděj a terorista. Amri se radikalizoval ve vězení, pak vraždil

  • 179
Rušný život Anise Amrieho, podezíraného z útoku v Berlíně, ho přivedl až k radikálnímu islámu. Podle agentury AFP se zlodějíček a nelegální uprchlík radikalizoval ve vězení a nakonec spáchal teroristický útok. Z Německa se ještě dokázal dostat do Itálie, kde ho v pátek zastřelila policie.

Amri 22. prosince oslavil své 24. narozeniny. Když v lednu 2011 revoluce v Tunisku svrhla tehdejšího prezidenta Zína Abidína bin Alího, bylo Amrimu 18 let. Za krádež a vloupání byl sice v nepřítomnosti odsouzen ke čtyřletému vězení, ale dokázal využít porevolučního chaosu.

Teroristický útok v Berlíně

Stejně jako tisíce spoluobčanů se v březnu vydal na moře a dostal se na italský ostrov Lampedusa. Aby ho umístili na Sicílii, lhal o svém věku a vydával se za nezletilého.

Jeho bratr Abdal Kádir řekl, že Anis neutíkal jenom před trestem, ale také před bídou. „Neměl v Tunisku žádnou budoucnost, chtěl za každou cenu finančně pomoci naší rodině. Jako většina obyvatelů (tuniského města) Uslátíji žijeme pod hranicí bídy,“ řekl Abdal Kádir.

Avšak Amri v Itálii v kriminalitě pokračoval. Byl zatčen se společníky, s nimiž zapálil školu. Dostal čtyřletý trest vězení a protože zdaleka nebyl předpisovým vězněm, nedočkal se žádného prominutí. Podle italského tisku se radikalizoval právě ve vězení.

Když se dostal na svobodu, odmítlo ho Tunisko přijmout zpět, Itálie mu nařídila její území opustit. Loni v červenci zamířil do Německa, které bylo na počátku uprchlické krize a čekal ho příjezd 900 000 žadatelů o azyl.

Policie i prokuratura si muže točícího se kolem radikálních islamistů rychle všimla. Speciální síly v Porýní ho zařadily k nebezpečným osobám. Byl v kontaktu s dvaatřicetiletým Iráčanem Ahmadem Abdalazízem A., známým jako abú Valá. Tento kazatel s vazbami na Islámský stát (IS) působil v mešitě v Hildesheimu, v baště salafistů. V listopadu byl abú Valá s dalšími čtyřmi lidmi zatčen kvůli podezření, že se snažili získávat lidi pro IS.

Muž mnoha identit

Policie Amriho sledovala v den berlínského útoku i několik dní před ním, jak vstupoval nebo vycházel z mešity v Berlíně. Od března do září byl sledován pro podezření z přípravy kriminálního činu ohrožujícího stát. Chystal údajně loupež, aby si mohl obstarat zbraň.

Úřady věděly, že používal šest různých dokladů totožnosti a volně se s nimi pohyboval po Německu. Policie přestala Amriho sledovat v září, když se podezření o přípravě útoku nepotvrdilo. Došla k závěru, že jde spíš o rváče a berlínského dealera drog z parku Görlitzer, kde se scházejí narkomani s překupníky drog.

V listopadu se o něj znovu začal zajímat federální protiteroristický úřad. V pondělí 19. prosince se pak podle dosavadních informací policie objevil za volantem ukradeného polského kamionu, s nímž vjel do lidí na vánočním trhu. Autem zabil 11 lidí a v kabině pak polského řidiče.

Část jeho příbuzných nevěří, že to je jeho příběh. „Žil jako ostatní mladí lidé, pil alkohol, nemodlil se,“ tvrdí další bratr Valíd. „Nikdy nedělal dojem, že by mohl spáchat zlo. Byl s námi ve spojení přes Facebook, vždy se usmíval a byl veselý,“ řekla sestra Nadžúa.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video