Socha lorda admirála Nelsona v britském Norwichi.

Socha lorda admirála Nelsona v britském Norwichi. | foto: Profimedia.cz

Ať padne Nelson. Vandalové poškodili sochu admirála v britském Norwichi

  • 244
Ničení soch osobností, které aktivisté považují za rasisty a zastánce kolonialismu, ve Velké Británii pokračuje. Nyní se vandalové pustili do sochy viceadmirála Horatia Nelsona ve městě Norwich. Někdo mu přestříkal obličej černou barvou a poškodil také sochu samotnou. Případem se zabývá místní policie.

Policie hrabství Norfolk podle serveru BBC potvrdila, že poškození sochy, která stojí na pozemcích norwichské katedrály, vyšetřuje jako vandalismus.

Nelson se v nedávné době ocitl na mapě britské iniciativy Topple the Racists (Svrhněme rasisty), která vznikla krátce po smrti George Floyda. Na ní se nachází více než stovka soch, ale i ulice či veřejná místa s názvy osobností, které vzdávají hold rasistické a koloniální minulosti a měly by být podle ní odstraněny.

Podle zástupců iniciativy byl Nelson zastánce otroctví. To popírá nadace The Nelson Society, která podotýká, že viceadmirál má především zásluhy za služby své zemi.

Ke stržení sochy Nelsona na Trafalgarském náměstí vyzvala již před třemi roky novinářka Afua Hirschová v článku publikovaném serverem listu The Guardian.  Podle ní Nelson využil svého vlivu ve vládě a podílel se na zachování tyranie a vykořisťování a věřil, že lidé tmavé pleti jsou méněcenní.

Na začátku června strhli demonstranti mimo jiné sochu obchodníka s otroky Edwarda Colstona v Bristolu. A na sochu bývalého premiéra Winstona Churchilla v Londýně napsali, že byl rasista. Podobný nápis se objevil i na Churchillově soše v Praze.

Viceadmirál lord Horatio Nelson pocházel z Norfolku. Byl to námořní velitel, jenž je považován za národního hrdinu. Od roku 1789 velel britskému loďstvu ve Středozemním moři a po vítězství v bitvě u Abukiru potvrdil britskou převahu na moři. Vedl také lodě do bitvy u Trafalgaru v roce 1805, kde porazil Napoleonovu flotilu. Tam byl také smrtelně zraněn.

O admirálu Nelsonovi bylo sepsáno asi 1 300 biografií. Většina z nich nezastírá temné stránky jeho osobnosti, avšak kultu Nelsonovy osobnosti to nijak neškodí. V anketě BBC pronikl mezi první desítku „stovky největších Britů“ historie.

Strhávání soch v USA

Ničení soch a pomníků souvisí s protesty proti rasismu po smrti černocha George Floyda při policejním zásahu v USA

  • Ve městě Mobile v Alabamě odstranili sochu jižanského admirála Raphaela Semmese, z centra Richmondu brzy zmizí jezdecký pomník jižanského generála Roberta E. Leeho a dlouho na svém místě zřejmě nevydrží ani socha konfederačního prezidenta Jeffersona Davise, která zdobí Kapitol ve státě Kentucky.
  • O pomnících představitelů Konfederace, která během americké občanské války z let 1861 až 1865 hájila otroctví, se v USA diskutuje pravidelně. Zatímco někteří lidé je vnímají jako historické monumenty a součást jižanské kultury, jiní je považují za symboly rasismu a útlaku černochů.
  • Vlna odstraňování konfederačních symbolů začala v USA po rasovém útoku v červnu 2015 v Charlestonu v Jižní Karolíně, kde střelec zabil devět černochů a vyfotografoval se s historickou vlajkou Konfederace. Památníky Konfederace tak přestaly být považovány za neškodné kulturní symboly připomínající vzdor. Po vzoru Jižní Karolíny, která odstranila konfederační vlajku z budovy zákonodárného sboru a sídla guvernérky, následovaly s odstraňováním konfederačních symbolů další státy.
  • Naposledy zaznamenali v USA velkou vlnu odstraňování konfederačních soch v roce 2017. Tehdy se jednalo o reakci na události ve městě Charlottesville, kde po demonstraci krajní pravice, jejímž cílem bylo mimo jiné zabránit odstranění sochy generála Leeho, najel pravicový radikál autem do skupiny odpůrců. Zabil mladou aktivistku a dalších 19 lidí zranil. Socha v Charlottesville zatím stojí na místě, několikrát ale byla zahalena do černého. Po událostech v Charlottesville ale nechal rektor Texaské univerzity v Austinu odstranit z kampusu sochu Leeho a dalších třech prominentních představitelů Konfederace z 19. století. Odstranit jezdecké sochy Leeho i Thomase Jacksona se tehdy rozhodlo také například město Baltimore a další.
  • V dubnu 2018 byla z newyorského Central Parku odstraněna socha kontroverzního lékaře Jamese Mariona Simse, který v 19. století prováděl experimenty na černých otrokyních, někdy dokonce opakovaně, aniž přitom používal anestetika.

Někdo posprejoval sochu Churchilla na Žižkově, jako protest proti rasismu:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video