DOKUMENT: Byla to má volba pro zdraví, píše pro NY Times Angelina Jolie

  13:24aktualizováno  13:24
Herečka Angelina Jolie podstoupila preventivní operaci prsů, protože jí lékaři zjistili, že má vysoké riziko rakoviny prsu a vaječníků. Partnerka Brada Pitta své rozhodnutí oznámila v článku v deníku New York Times. Přečtěte si, co napsala.

Herečka Angelina Jolie na snímku z ledna 2013 | foto: Profimedia.cz

Moje matka bojovala s rakovinou téměř deset let, nakonec jí v 56 letech podlehla. 
Žila dostatečně dlouho na to, aby mohla obejmout první vnoučata. Ostatní mé děti však neměly šanci ji poznat a zakusit, jak laskavá a milující byla.

Často s dětmi hovořím o "maminčině mámě" a pokouším se jim vysvětlit, jaká nemoc byla příčinou jejího odchodu. Děti se ptají, zda se může něco podobného stát také mně. Vždy jsem jim odpovídala, že o mě starost mít nemusí. Pravda je ale taková, že jsem nositelkou genu BRCA1, který výrazně zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu a vaječníků.

Text na NY Times

Byť je riziko vzniku rakoviny u každé ženy rozdílné, v mém případě lékaři odhadují, že mám 87% pravděpodobnost, že se u mne vyvine rakovina prsu, a 50% pravděpodobnost rakoviny vaječníků.

Z mutace genu dědičného původu vzniká pouze zlomek případů rakoviny prsu. Nositelky genu BRCA1 mají průměrně 65% pravděpodobnost, že dostanou tento typ rakoviny.

V okamžiku, kdy jsem zjistila, že se tato skutečnost týká mě, rozhodla jsem se být aktivní, abych co nejvíce minimalizovala vznik rakoviny. Jelikož je u mne větší pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu než rakoviny vaječníků, rozhodla jsem se pro oboustrannou preventivní ablaci prsů. Tento zákrok je také mnohem komplexnější.

Tři měsíce trvající lékařské procedury související s ablací prsů jsem ukončila 27. dubna 2013. Během nich jsem pokračovala v práci, zároveň jsem byla schopná nechat si pro sebe vše, co se týkalo mého zdravotního stavu.

Jelikož věřím, že ostatním ženám může být má zkušenost ku prospěchu, rozhodla jsem se o ní napsat. Slovo rakovina stále přináší strach do lidských srdcí a vyvolává pocit obrovské bezmoci. Díky krevním testům je však v dnešní době možné zjistit, nakolik jste náchylní rakovině prsu či vaječníků, a poté, co to zjistíte, můžete jednat.

Lékařská procedura, jíž jsem prošla, začala 27. února zákrokem, který zabraňuje nemoci proniknout do kanálků za prsní bradavkou a přivádí další krev do postižené oblasti. Je to bolestivá operace a můžete mít také podlitiny, ale máte větší pravděpodobnost, že se podaří zachránit prsní bradavku. 

O dva týdny později jsem podstoupila hlavní chirurgický zákrok, při kterém je odstraněna prsní tkáň a je nahrazena dočasnými "výplněmi". Operace může trvat až 8 hodin. Probudíte se s dreny a vycpávkami v prsech. Vypadá to jako scéna ze sci-fi filmu. Nicméně po tomto zákroku můžete být zpět v normálním životě během několika dnů.

Závěrečná operace zahrnující kompletní rekonstrukci prsů a voperování implantátů přišla po devíti týdnech. V posledních letech došlo v této oblasti k obrovskému vývoji, výsledek tedy může být opravdu krásný.

Rozhodla jsem se ostatním ženám napsat, že mé rozhodnutí nechat si odstranit prsa nebylo jednoduché. Nicméně jsem velmi ráda, že jsem ho udělala. Snížila jsem tím mé riziko vzniku rakoviny z 87 na 5 procent. Už mohu říct dětem, že nemusí míst strach, že zemřu kvůli rakovině prsu.

Uklidňuje mě také, že moje děti neuvidí nic, co by jim mohlo být nepříjemné. Na mém těle uvidí jen malé jizvy. V tom ostatním jsem "máma", jaká jsem byla pro ně vždy. A ony vědí, že je miluji a že udělám vše proto, abych s nimi mohla být tak dlouho, jak budu moci. I v soukromí se necítím o nic méně ženou. Cítím se posílená, jelikož jsem prošla volbou, která v žádném případě neubrala nic na mé ženskosti.

Mám štěstí, že mám partnera, jakým je Brad Pitt. Miluje mne a podporuje. Takže těm z vás, jejichž žena či partnerka prochází podobnou zkušeností, chci říci, že jste velmi důležitou součástí celého procesu. Brad byl se mnou po celou dobu mé léčby v Pink Lotus Breast Center (klinika, kde zákroky probíhaly, pozn. red.), byl se mnou každou minutu při všech operacích. Byly i chvíle, kdy jsme se společně smáli. Věděli jsme, že to, co děláme, je dobré pro naši rodinu, že nás to sblíží. A to se také stalo.

Doufám, že všem ženám, které toto čtou, pomůže můj příklad uvědomit si, že existují možnosti léčby. Chci jim dodat odvahu, zejména těm, které mají v rodinné anamnéze rakovinu prsu či vaječníků. Chci, abyste našly odvahu, vyhledaly informace a lékaře, kteří vám mohou pomoci, abyste učinily rozhodnutí s dostatečným množstvím informací.

Zjistila jsem, že existuje mnoho výborných holistických lékařů (posuzují komplexně zdravotní i duševní stav pacienta, pozn. red.) pracujících na alternativách k chirurgickému zákroku. Můj vlastní denní zdravotní režim bude zveřejněn na webových stránkách Pink Lotus Breast Center. Doufám, že to pomůže ostatním ženám.

Podle Světové zdravotnické organizace zemře každoročně na rakovinu prsu 458 000 lidí, většinou ze zemí, kde mají lidé nízké či střední příjmy. Je důležité zajistit, aby měl větší počet žen přístup ke genetickému testování a k preventivní péči, a to bez ohledu na jejich prostředky a původ. Cena lékařských testů zjišťující přítomnost genu BRCA1 a BRCA2 je ve Spojených státech 3 000 dolarů. Tato cena je překážkou pro mnoho žen.

Rozhodla jsem se nenechat si svůj příběh pouze pro sebe. Myslím si, že mnoho žen neví, že možná žijí ve stínu rakoviny. Doufám, že i pro tyto ženy bude možné projít genetickým testováním a v případě, že u nich lékaři zjistí vysoké riziko vzniku rakoviny, uvědomí si, že jejich šance nejsou mizivé.

Život před nás klade mnoho výzev. Výzvy, které by nás neměly děsit, jsou ty, které můžeme přijmout a kontrolovat.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

KOMENTÁŘ: Autonomní Katalánsko, bolavý vřed Španělska

Jihoevropská země se bojí rozdrolení. Madrid bude muset začít jednat, hrozí totiž i teroristické útoky. Devět z...

Rusové u místa srpnového výbuchu rakety zadrželi tři americké diplomaty

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři americké diplomaty, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Média mají odposlechy ze slovenské korupční kauzy Gorila, trvají 39 hodin

Do médií unikla nahrávka z korupční aféry, která se týká podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků finanční...

Najdete na iDNES.cz