Zvládneme to, zopakovala Merkelová po útocích v Německu

  13:02aktualizováno  14:14
Německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek na tiskové konferenci odsoudila čtveřici útoků z minulého týdne. Současnou krizi podle ní Německo zvládne. Zároveň kritizovala špatnou uprchlickou politiku EU a vlažný přístup některých zemí k přijímání migrantů. Zopakovala, že země je schopna migrační krizi zvládnout.

Merkelová se na úvod vrátila k sérii útoků, které Německo zasáhly minulý týden. Kancléřka ujistila, že vláda udělá vše pro dopadení lidí, již stojí za teroristickými útoky.

Devět bodů

Merkelová na tiskové konferenci zmínila devítibový plán, který má zajistit Německu větší bezpečnost. Součástí plánu je systém včasného varování proti radikalizaci, posílení početního stavu bezpečnostních složek, vytvoření nových bezpečnostních úřadů, společná protiteroristická cvičení armády a policie, rozšíření výzkumu příčin a okolností islamistického terorismu v rámci prevence, propojení bezpečnostních databází na evropské úrovni, nová evropská směrnice o zbraních, jejíž součástí bude boj proti obchodování se zbraněmi na internetu, větší spolupráce tajných služeb a deportace odmítnutých žadatelů o azyl.

Útoky ve Würzburgu a v Ansbachu označila za islamistický terorismus. Podle ní existujje spojitost mezi incidenty v Bavorsku a předchozími útoky v Nice, v Bruselu, v Paříži nebo v americkém Orlandu.

„Pachatelé ve Würzburgu a Ansbachu přišli do Německa jako uprchlíci, kteří v Německu hledali ochranu nebo to předstírali a kteří šířili hrůzu a strach. Byli za tyto činy zodpovědni, vysmívají se zemi, která je přijala,“ řekla kancléřka.

V souvislosti s migrační krizí a s útoky v Německu zopakovala také své loňské prohlášení: „Zvládneme to“. Situaci označila za historickou zkoušku, kterou ale Německu může přestát.

Německo podle Merkelové vede boj proti teroristům z Islámského státu, není ale ve válce proti islámu. Od muslimských duchovních čeká odsouzení terorismu.

Podle kancléřky chtějí teroristé připravit Západ o jeho svobodu a o jeho způsob života. Snaží se podle ní také zasít nenávist mezi kultury a mezi náboženství a připravit Německo o ochotu pomáhat lidem v nouzi. Merkelová však vyjádřila přesvědčení, že Západ obstojí ve zkoušce, ve které čelí odvrácené straně globalizace.

Rozdělování uprchlíků mezi země EU nefunguje, postěžovala si

EU podle Merkelové nedělá dost při přijímání uprchlíků ze Sýrie, zejména ve srovnání s tím, kolik běženců přišlo do Turecka, Jordánska a Libanonu. Navíc podle ní nefunguje rozdělování uprchlíků tak, aby zátěž migrační krize rovnoměrně nesly všechny unijní země. „Jsem zklamaná tím, že u některých je nedostatečná ochota zde něco dělat,“ uvedla kancléřka.

Útoky v Německu

Vyjádřila však potěšení z toho, že členské státy se dohodly posílit evropskou pohraniční službu Frontex. Ocenila také Polsko za ochotu zapojit se do mise proti převaděčům běženců v Egejském moři a blíže neupřesněné země východní Evropy za snahu pomáhat při řešení příčin útěku přímo v krizových regionech.

Kacléřka se vrátila také k ekonomickým otázkám. Merkelová uvedla, že nadále podporuje uzavření smlouvy o volném obchodu mezi USA a EU. Dohoda je podle ní správná a důležitá pro Evropu i pro Německo. „Považuji tuto dohodu za absolutně správnou a důležitou,“ prohlásila Merkelová. Podle ní je logické, aby dva největší hospodářské bloky světa vzájemnou obchodní dohodou stanovily standardy, které mimo jiné pomohou zajistit bezpečnost zaměstnanců.

Pravidelné setkání v netradičním termínu

Takto velké setkání s novináři pořádá Merkelová pravidelně jednou ročně. To letošní mělo být na konci srpna, ale kancléřka kvůli nejnovějšímu vývoji v Německu zrušila dovolenou. Kritici jí vyčítají, že na dění v zemi dosud reagovala nedostatečně.

Zatím poslední velký útok se v Německu odehrál v neděli v bavorském Ansbachu. Tam se odpálil syrský běženec, který se hlásil k radikálnímu hnutí Islámský stát. Při činu zahynul a dalších patnáct lidí zranil. Německo v minulém týdnu také čelilo také střeleckému masakru v Mnichově, kde Němec íránského původu zabil devět lidí, či útoku afghánského běžence sekerou v bavorském vlaku. Policie Afghánce, který zranil pět lidí, zabila.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Čaputová se dostala do sporu s Ficem, neshodnou se na ústavním soudu

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová při přehlídce čestné stráže před...

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se krátce po sobotní inauguraci dostala do křížku se šéfem nejsilnější...

Maskovaný mladík útočil před soudem v Dallasu, policie ho zastřelila

Ozbrojený muž, který v pondělí ráno ohrožoval lidi střelbou před budovou soudu...

Při přestřelce s policií zemřel v pondělí ráno v americkém Dallasu maskovaný útočník. Dvaadvacetiletý muž vyzbrojený...

Ministr vysílal brífink s kočičím filtrem na obličeji. Fotky baví celý svět

Pákistánský regionální ministr Shaukat Yousafzai byl dle svých slov „zasažen“...

Menší ostudu si utrhli pákistánští politici při páteční tiskové konferenci. Ve snaze udržet voliče v obraze ministr...

Najdete na iDNES.cz