Zvládneme to, ale jak? Merkelová nemá plán, píše německý tisk

  19:36aktualizováno  19:36
Německá kancléřka Angela Merkelová čelí po nedávných útocích kritice. Ve čtvrtek zopakovala slova, která v posledních měsících zazněla už několikrát: Země podle ní prochází těžkou zkouškou, ale zvládne ji. Podle deníku Tagesspiegel ovšem šéfka vlády nemá žádný plán, jak Němcům v jejich zemi zajistit bezpečnost.

Angela Merkelová (28. července 2016) | foto: Reuters

„Angela Merkelová v tomto okamžiku opakuje větu, která se stala základním kamenem jejích projevů: Zvládneme to. Odpovědnost za to přenáší na celou zemi. Země podle kancléřky prochází zkouškou,“ píše v berlínském deníku Tagesspiegel jeho šéfredaktor Stephan-Andreas Casdorff. Chybí mu však jasná zpráva o tom, co plánuje dělat samotná Angela Merkelová.

Zvládneme to, zopakovala Merkelová po sérii útoků

Kancléřka ve čtvrtek odsoudila útoky islamistů, špatnou uprchlickou politiku EU i vlažný přístup některých zemí k přijímání migrantů.

Představila také seznam devíti bodů, kterými chce posílit bezpečnost v zemi.

Představitelka nejdůležitějšího a nejmocnějšího úřadu v Německu podle něj žádný plán nemá. „Zvládneme to - dobře, ale jak? A s ní, nebo bez ní?“ ptá se Casdorff. Těžkou zkouškou podle něj prochází hlavně kancléřka.

Nicneříkající projev a dlouhou dobu, která uplynula mezi útoky a kancléřčiným vystoupením, označil za projev malosti a taktizování. Devítibodový plán, s jehož pomocí chce vláda bojovat s radikalizací muslimů či urychlit deportace odmítnutých migrantů, podle něj nepřináší prakticky nic nového, natož naději na zvýšení bezpečnosti.

„Kancléřka by viděla zkoušku i ve zkáze Titanicu“

Tagesspiegel není jediný německý list, jehož redakci čtvrteční vystoupení německé kancléřky zarazilo. „Zdá se, že Merkelová by za ‚zkoušku‘ nebo ‚zajímavý vývoj‘ označila i ztroskotání Titanicu nebo zmrtvýchvstání Johna Lennona,“ napsal ve čtvrtek večer Kurt Kister, šéfredaktor největšího německého listu Süddeutsche Zeitung.

Fotogalerie

Deník vychází přímo v Mnichově - dějišti jednoho z útoků, při němž mladík íránského původu zavraždil u nákupního centra devět lidí. Merkelové proto vyčítá i to, že o smrti Němců včetně obyvatel jejich města hovoří stroze a bez emocí.

Kister o ní píše jako o „chladné královně pragmatického uvažování,“ které se příliš nedaří vyjádřit slovy své pocity. Zřejmě i proto, že je původní profesí fyzikální chemička.

Laboratorní protokoly a vědecké konference Angelu Merkelovou naučily detailně analyzovat vše, co se kolem ní děje, na emoce však v odborných textech a projevech nikdy neměla prostor. Teď na tom podle Kistera tratí - lidé v ní nevidí státníka, který k nim má blízko a chápe, jak hrůzné chvíle ve Würzburgu, v Mnichově, Reutlingenu či Ansbachu zažili.

„Její tendence všechno strukturovat a rozebírat na části někdy budí dojem, že Merkelová není paní domu, ale spíše domovnice,“ uzavírá Süddeutsche Zeitung kancléřčin čtvrteční výstup.

Die Welt: Kancléřka chybu nepřizná, ale poučila se z ní

Šéf berlínského deníku Tagesspiegel si ve svém komentáři kromě typického zvolání „Zvládneme to“ vzpomněl ještě na jeden kancléřčin výrok. Když Merkelová loni na podzim čelila ostré kritice za „pozvání“ uprchlých Syřanů do Německa a následné vyostření migrační krize, volání po uzavření hranic rázně odmítla.

Politiky kancléřka neuklidnila

Čtvrteční vystoupení Angely Merkelové kritizuje kromě médií i sesterská strana její Křesťanskodemokratické unie - bavorská CSU. „Mně osobně to včera nepřesvědčilo," prohlásil bavorský ministr financí Markus Söder.

Podle Södera se kancléřčino již okřídlené „zvládneme to“ neustálým opakováním nestane pravdou. Merkelová měla podle něj přednést jiné poselství: „Pomáháme, zabezpečujeme, pochopili jsme.“ Otevření hranic, které pak migranti přecházeli bez kontrol, označil za zásadní chybu.

Opoziční strany Zelení a Levice poukazují na to, že slova o boji s příčinami migrační krize - uklidnění konfliktů, ekonomická podpora států a ochrana klimatu - se stávají prázdnou frází.

Zdroj: ČTK

„Pokud bychom se museli omlouvat za to, že jsme v nouzové situaci ukázali vlídnou tvář, už by to nebyla moje země,“ prohlásila tehdy šéfka vlády. Po vlně teroristických útoků a jejím čtvrtečním projevu se Stephan-Andreas Casdorff ptá, zda by si Německo nemělo říct, že Merkelová už není jeho kancléřka.

Podle deníku Die Welt však šéfka německé vlády udělala to nejlepší, co mohla. „Občané si váží politiků, kteří i v bouři zachovají chladnou hlavu a promluví jen tehdy, když mají skutečně co říct,“ píše jeho komentátor Jacques Schuster. „Zvládneme to“ je podle něj sice jen prostá věta, Němcům však dokáže upevnit sebedůvěru.

Podle Schustera se nedalo očekávat, že by Merkelová ve svém čtvrtečním projevu uznala nějakou chybu své vlády - například to, že migrantům uvolnila cestu, kterou využil i pozdější sebevražedný atentátník z Ansbachu. „Angela Merkelová své chyby přiznat nechce, alespoň se z nich však poučila. Hranice otevřené pro všechny už mít nebudeme. Naštěstí,“ uzavírá list Die Welt.

Angela Merkelová ve čtvrtek odsoudila sérii teroristických útoků v Německu:

Autor:

Nejčtenější

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Kámen v botě Macrona. Paříž chce vést geniální matematik známý i z Prahy

Geniální francouzský matematik Cédric Villani, jenž kandiduje na starostu...

Ačkoli politika obecně vědce moc nepřitahuje, do čela Paříže kandiduje i geniální matematik Cédric Villani. Vzepřel se...

Tajfun Tapah se prohnal Japonskem a okolo Koreje. Zranil desítky lidí

Tajfun Tapah převrátil jachtu v korejském městě Ulsan. (22.9.2019)

Nejméně 30 lidí se od neděle v Jižní Koreji zranilo v důsledku silného tajfunu Tapah. Bouře vedla ke zrušení 250 letů a...

Nejen pohřeb ve Švýcarsku. Newyorský summit začal smrští varovných zpráv

Klimatická aktivistka ze Švédska Greta Thurnbergová vystoupila na klimatickém...

Světoví lídři se v pondělí sjížděli na klimatický summit v New Yorku v rozjitřené atmosféře, pod dojmem alarmujících...

Zemřela modla neonacistů. Münter se podílel na masakru civilistů v Ascq

Při masakru v severofrancouzském městečku Ascq jednotky SS povraždily 86...

Nedlouho před plánovaným zahájením soudního procesu zemřel v 96 letech bývalý člen elitních nacistických jednotek SS...

Najdete na iDNES.cz