Merkelová řekla, že z humanitárních důvodů byla pomoc Evropy uprchlíkům nezbytná, nechce ale, aby se migrační krize z roku 2015 opakovala.
Právě to se však děje podle místopředsedy strany Alternativa pro Německo (AfD) Alexandera Gaulanda. „Hromadné přistěhovalectví nekontrolovaně pokračuje,“ prohlásil před poslanci. „Jen pouhá náhoda a povětrnostní podmínky ve Středomoří rozhodují o počtu nově příchozích,“ uvedl.
Kancléřka přislíbila, že Německo se bude v Evropské unii zasazovat o úspěch unijních programů především v Africe, které mají podobným krizím předcházet. Dodala také, že příslušné unijní fondy nesmějí být podfinancované.
Merkelová v minulosti opakovaně tvrdila, že islám k Německu patří. Nový německý ministr vnitra Horst Seehofer ale minulý týden uvedl, že k Německu nepatří, neboť německá kultura byla utvářena křesťanstvím. „Je nezpochybnitelné, že naše země byla historicky formována křesťanstvím a židovstvím,“ řekla dnes kancléřka. Dodala ale, že 4,5 milionu muslimů, kteří nyní v Německu žijí, se mezitím stalo součástí země.
Jednotná Evropa cesta k blahobytu
„Jednotná Evropa je cesta k blahobytu a míru,“ řekla kancléřka. K odchodu Británie z Evropské unie pak poznamenala, že budoucí vztahy s Londýnem, i když již přirozeně nebudou tak blízké, musejí zůstat přátelské.
Vnější svět označila kancléřka za nehostinný, ve kterém se jednotlivé evropské země jen složitě prosadí. Cestou je proto jednota kontinentu. Společný postup žádá nejen v hospodářských otázkách, ale také ve věcech obrany či zahraniční politiky.
V projevu ve Spolkovému sněmu se věnovala i stabilitě společné evropské měny euro. Měna musí podle kancléřky stát na takových základech, aby žádný z členů eurozóny svým chováním nemohl ohrozit ostatní státy. Dodala, že o reformě měnové unie by mohlo být rozhodnuto v červnu.