Merkelová byla německou kancléřkou 16 let. „Když mám být upřímná, tak se mi nestýská po ničem,“ odpověděla 70letá bývalá kancléřka na otázku, co jí chybí z doby, kdy byla aktivní političkou.
„Šestnáct let jsem směla být německou kancléřkou a opravdu jsem to dělala s velkou radostí. Přestala jsem sama od sebe, neskončila jsem po prohraných volbách. Nemám v sobě hořkost, ale vzpomínám na mnohé ráda,“ dodala.
Zmírněme debatu o migraci a hledejme kompromisy, vyzvala Merkelová![]() |
Své vzpomínky Merkelová v loňském roce zveřejnila také v memoárové knize Svoboda, Paměti 1954-2021, kterou 3. června představí také v Praze. O české metropoli, Československu a Česku se zmiňuje i v knize, hlavně v souvislosti s pražským jarem, svými studijními pobyty v Praze v 80. letech minulého století či při vzpomínání na jednání o americkém plánu na umístění radarové základny v Brdech.
V Německu se jen od listopadového vydání do Vánoc prodalo 600 000 výtisků knihy, desítky tisíc exemplářů se prodaly také v překladech v zahraničí včetně Česka.
Kromě psaní knihy Merkelová po odchodu z politiky podle svých slov hlavně odpočívá. „Můj život je klidnější, uvolněnější, a tím i hlubší... Mohu se zase lépe potkávat s lidmi,“ řekla. Výhodou je podle ní také to, že má mnohem více času na spánek. „A spí se mi také lépe,“ dodala.
Ve vrcholné politice se Merkelová, která prožila mládí v Německé demokratické republice (NDR), pohybovala od pádu komunistického režimu v roce 1989. Od roku 2000 do roku 2018 byla předsedkyní Křesťanskodemokratické unie (CDU), v čele vlády stála v letech 2005 až 2021.
Merkelová rozdává rady, jak naložit s migrační krizí. Ty, které už nefungovaly![]() |
Vyrovnávat se musela mimo jiné s finanční a dluhovou krizí, migrační krizí, pandemií covidu-19 nebo s válkou na Ukrajině. Kritice čelí především za přístup k migraci a k Rusku. Vztahy s Moskvou Německo přehodnotilo po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022, kdy v čele země stál kancléř Olaf Scholz. Současná vláda Friedricha Merze, jenž býval Merkelové stranickým rivalem, mění německý přístup k migraci. Postoj dosud vycházel do značné míry právě z rozhodnutí, které učinila někdejší kancléřka během migrační krize v letech 2015 a 2016.