Navázal jsem s Trumpem osobní vztah, řekl po schůzce v Bílém domě Babiš

  19:40aktualizováno  23:17
Jednání českého premiéra Andreje Babiše s americkým prezidentem Donaldem Trumpem bylo konkrétní, prezident USA má na Česko skvělé vzpomínky. Babiš to řekl po ukončení rozhovorů v Bílém domě na besedě s českými novináři. Premiér pozval Trumpovu dceru Ivanku na návštěvu Prahy a zopakoval i pozvání Miloše Zemana adresované Trumpovi.

„Měl jsem možnost otevřeně hovořit s Donaldem Trumpem. Je to symbolické. Dnes má náš první prezident T. G. Masaryk výročí narození,“ řekl Babiš po jednání s Trumpem. „Setkání bylo konkrétní. Je to velice milý člověk, zajímal se o rozdělení Československa. Navštívil ho a má na něj skvělé vzpomínky. Zopakoval jsem pozvání našeho pana prezidenta Zemana,“ pokračoval Babiš. 

Fotogalerie

Český premiér poté řekl, že by do Česka mohla přijet prezidentova dcera Ivanka. „Měl jsem možnost se s Ivankou seznámit. Orientuje se na byznys a já jsem ji pozval do České republiky,” uvedl Babiš. Trump se ke své případné návštěvě v Česku podle něj nevyjádřil.

„Bavili jsme se o kybernetice, o energetice, o plynovodech. Velkým tématem byla Sýrie, je důležité abychom vyřešili problém uprchlíků. Je tam šest milionů lidí, kteří čekají na návrat domů. Také Američané se musí snažit ten problém řešit,“ prohlásil český premiér. Na problémy migrace mají Babiš a Trump stejný názor. 

„Setkání bylo příjemné a otevřené. Několikrát jsme se zasmáli. Jsem rád, že jsem měl možnost reprezentovat Českou republiku. Navázali jsme osobní vztah. Americký prezident má velmi pozitivní vztah k České republice. Jsme podle něj země skvělých a inovativních lidí,“ řekl Babiš.

Česko-americké vztahy mají podle Babiše velký potenciál, zlepšují se a obchodní obrat stoupá. Babiš americkému prezidentovi řekl, že USA by neměly zavádět cla na dovoz evropských automobilů, poškodilo by to ekonomiku České republiky. Trump si však postěžoval, že z jednání s EU „nemá dobrý pocit“, pokrok naopak zaznamenal v obchodním jednání s Čínou.

Česká republika je skvělá země, prohlásil Trump

Babiš na úvod jednání v Bílém domě připomněl podíl USA na vzniku Československa v roce 1918 a řekl, že chce stejně jako Trump svou zemi pozvednout. Babiš je od roku 2011 prvním českým premiérem, kterého americký prezident přijal ve svém washingtonském sídle.

Ukrajina je svrchovaná, shodli se Trump s Babišem

Spojené státy a Česká republika podporují svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny, stejně jako pokračování sankcí proti Rusku. Babiš a Trump to uvedli ve společném prohlášení. Oba ocenili odvahu a oběti, které vojáci USA a České republiky přinášejí při společné službě v Afghánistánu.

„Česká republika je skvělá země, velmi dobře se jí ekonomicky daří. Je to velmi bezpečná země, má silnou armádu, silné lidi,“ řekl Trump

Vyzdvihl dobré vztahy mezi USA a Českem a spolupráci v obchodě nebo v otázkách kybernetické bezpečnosti. „Máme s Českou republikou báječné vztahy. Setkání je pro mě velká čest,“ pronesl Trump.

Babiš, kterého do Bílého domu doprovodila manželka Monika, poděkoval Trumpovi a jeho ženě Melanii za přijetí. Vyzdvihl dlouhou historii vzájemných vztahů. „Naše země jsou spojenci od doby, kdy Spojené státy pomohly před sto lety ustavit Československo,“ řekl Babiš.

Babiš: Rozumím plánu obnovit velikost Ameriky

Český premiér také připomněl spolupráci se Spojenými státy v boji proti mezinárodnímu terorismu a ocenil i posilování obchodních vztahů. Češi jsou podle něj kreativní lidé s neomezeným potenciálem. „Rozumím plánu, jak obnovit velikost Ameriky,“ připomněl pak český premiér hlavní Trumpovo politické heslo. „Já chci totéž učinit s Českou republikou,“ dodal.

V Oválné pracovně se od počátku minulého století odehrávají všechna důležitá jednání amerických prezidentů. Trump a Babiš společně zasedli i s manželkami do křesel. Oba politici zhruba pět minut promlouvali k přítomným novinářům, na jejich dotazy, které se týkaly především americké domácí politiky, ale nereagovali.

Babiš věnoval Trumpovi u příležitosti setkání jako dar vzácnou jubilejní pistoli CZ 75 z dílen České zbrojovky v Uherském Brodě. Společnost vyrobila sto takovýchto pistolí k loňskému výročí vzniku Československa. Jak na dárek americký prezident zareagoval, Babiš však neprozradil. První dáma USA dostala od Moniky Babišové naušnice z českého granátu.

Jednání mezi Trumpem a Babišem skončilo krátce po 21. hodině středoevropského čásu. Beseda v Oválné pracovně i jednání za účasti delegací ve vládním kabinetu trvaly přes hodinu.

Je to velká událost i pro mě, řekl Babiš před schůzkou

Babiš ve středu připustil, že je ze schůzky s americkým prezidentem nervózní. „Samozřejmě je to velká událost i pro mě. Nebudu skrývat, že jsem z toho trošku nervózní. Ale uvidíme, jak to proběhne. Myslím, že to je důležité hlavně pro Českou republiku, že to není o mně. Tak snad tam neuděláme ostudu,“ uvedl pro MF DNES.

Na americké straně při setkání Trumpa s Babišem v Bílém domě jednali například ministr zahraničí Mike Pompeo, viceprezident Michael Pence nebo Trumpův poradce pro národní bezpečnost John Bolton. „Ze strany USA byla přítomná nejsilnější možná sestava. Dává to spolupráci s Českou republikou velký význam,“ zhodnotil výběr americké delegace po setkání Babiš.

Český premiér si s sebou přivezl místopředsedu vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karla Havlíčka a náměstky ministerstev zahraničí a obrany Martina Povejšila s Jakubem Landovským.

Babiš se po setkání s Trumpem vydal uctít památku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka u jeho památníku ve Washingtonu.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Vybral si dívku, unesl ji, její rodiče zastřelil. Muž v USA dostal doživotí

Únosce a vrah Jake Patterson u soudu v USA (27.března 2019)

Dalo by se to přirovnat k námluvám z doby kamenné. Dívka se mu hodně líbila a tak se rozhodl, že ji unese. Její rodiče...

Kanada si po výhrůžkách Filipín vezme zpět své odpadky. V Manile tlely roky

Ilustrační snímek

Kanadská vláda se ve středu zavázala, že na vlastní náklady odveze tuny odpadu, který je už od roku 2013 nelegálně na...

Socialismus je opět sexy. Mládež rehabilitovala zestátnění i třídní boj

Démon Marx: ideologie, filozofie i nemanželský syn

Ze smetiště dějin zpět do centra dění. Takový je osud znárodnění, třídního boje a dalších idejí socialismu, které...

Najdete na iDNES.cz