Migrace není český problém, řekl Babiš. Dohodu s Merkelovou by odmítl

  • 441
Brusel (od zpravodajky MF DNES) - Nová česká vláda podporuje myšlenku na vznik hotspotů v severní Africe. Prohlásil to premiér Andrej Babiš před začátkem dvoudenního migračního summitu v Bruselu. Česká republika se podle něj svým postojem v otázce migrace blíží Rakousku, jehož kancléř prosazuje větší ochranu vnějších hranic Evropy.

„Migrace není český problém. Nechodí sem a ani nechtějí,“ nechal se slyšet Babiš a zdůraznil, že Česká republika je ochotna v migrační krizi pomoci penězi a vysláním lidí.

Před začátkem dvoudenního summitu prohlásil, že Česká republika podpoří změnu kompetencí evropské agentury Frontex, aby mohla bránit jižní hranice Evropy a vytvořit hotspoty například v Libyi a Tunisku. Pašerácké lodě podle Babiše vůbec nesmí vyjet na moře.

Od dvoudenní vrcholné schůzky se mimo jiné očekává, že dá zelenou práci na novém přístupu k migrantům zachráněným ve Středozemním moři. 

Ti by měli být místo do evropských přístavů převáženi zpátky na severoafrické pobřeží. Tam by vznikla selekční centra, v nichž bylo v rychle rozhodnuto, kdo se může ucházet o azyl v EU a kdo bude vrácen domů (o plánu více zde: Unie bude migranty třídit v centrech na severu Afriky).

Babiš se sešel s Macronem, jednání „vyčistilo“ vzduch

V rámci summitu se Babiš a ostatní premiéři V4 sešli s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Schůzka trvala asi 45 minut. Podle diplomatů klidné a konstruktivní jednání „vyčistilo vzduch“ ve sporech o řešení migrační krize.

Francouzský prezident dal podle informací ČTK na schůzce najevo, že chápe pozici zemí visegrádské skupiny, kterou vedle České republiky tvoří také Slovensko, Polsko a Maďarsko. Z jednání vyplynul společný názor, že hlavní zodpovědnost za migranty mají v souladu se stávajícími unijními pravidly nést země, kde jsou migranti poprvé registrováni.

Francouzská strana měla na schůzce připomenout, že existují různé druhy solidarity se zeměmi, které teď nesou hlavní zátěž migrační krize. O větší podporu unijních partnerů nyní výrazně žádá především Itálie.

Macron na jednání také zopakoval to, co už říkal novinářům při příchodu na summit. Tedy že žádná země EU si nemůže myslet, že se jí migrační problém netýká a že snaha států řešit věc samostatně a bez evropské spolupráce nemůže být úspěšná.

28.června 2018 v 15:35, příspěvek archivován: 28.června 2018 v 15:46

Tradiční koordinace #V4 před jednáním Evropské rady se dnes účastnil také @EmmanuelMacron. https://t.co/yPOaEjfWZE

Opatření proti ilegální migraci jsou jednoduchá, řekl Babiš

Babiš před odletem avizoval, že Česko odmítne italskou žádost, aby všechny země unie převzaly svůj díl odpovědnosti za migranty zachráněné ve Středozemním moři. Je podle něj úkolem Itálie, Řecka, Španělska a Malty, aby zabezpečily ochranu jižní hranice Evropské unie.

„Budeme trvat na tom, že máme lidem, kteří migrují do Evropy, pomáhat v jejich zemích. Nemůžeme spasit celou planetu. Ilegální migraci musíme zabránit a ta opatření jsou jednoduchá,“ uvedl český premiér.

Otázka migrace je osudová, naléhala Merkelová v pohnutém projevu

Babiš také podotkl, že postoj Česka se v otázce migrace blíží postoji Rakouska. Rakouský kancléř Sebastian Kurz spolu s bavorskými politiky a novou italskou vládou vytvořil takzvanou „osu ochotných“, která tlačí na posílení vnějších hranic Evropy. 

Kurz nachází pochopení i u států visegrádské skupiny díky odmítání migračních kvót (o tom čtěte více zde: Osa Vídeň–Mnichov–Řím. Kurz sjednocuje budovatele pevnosti Evropa).

Podle Babiše je návrh závěrů summitu „velký posun“ a vítězstvím postojů zemí visegrádské čtyřky. Připustil, že nejde o migrační krizi, protože příliv uprchlíků je nižší. Je to politická krize z titulu migrace, řekl. Politický konflikt v Německu tomu dává tuto atmosféru, dodal k napjatému očekávání před summitem.

Summit je ostře sledován kvůli vládní krizi v Německu. Kancléřka Merkelová doufá, že se jí podaří vyjednat bilaterální smlouvy s některými evropskými zeměmi o vracení migrantů. Babiš uvedl, že Merkelová Česko o takovou dohodu nežádala.

„Určitě ne a nepodepsal, protože paní kancléřka se mýlí v tom, že bere fakt, že přicházejí nelegální migranti na evropský kontinent. Na rozdíl od nás, kteří říkáme, že nemají přijít,“ odpověděl Babiš.

Ochotu podepsat podobnou dohodu s Merkelovou podepsat už signalizovalo Řecko, Dánska, Finsko a dříve i Francie. Klíčový ale bude postoj Itálie, kde vstupuje na území Schengenu nejvíce lidí. „Ona vlastně říká, chci se domluvit s Itálií, aby zadržovala migranty, aby nechodili do Rakouska, do Německa přes hranice, ale co ta Itálie s nimi bude dělat,“ komentoval postoj německé kancléřky Babiš. 

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl loni v prosinci Babiš v Bruselu:

14. prosince 2017

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video