Vlády Česka a Polska jednaly ve Varšavě, probíraly klima i spolupráci armád

  13:49aktualizováno  13:49
Varšava (od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Premiér Andrej Babiš a osm ministrů jeho vlády jednalo se svými polskými protějšky ve Varšavě. Babiš se sešel s předsedou polské vlády Mateuszem Morawieckým, který ho přivítal v Paláci na Ostrově i s vojenskou poctou.

Polský premiér Mateusz Morawiecki jednal s českým protějškem Andrejem Babišem. (28. srpna 2019) | foto: AP

Mezivládní konzultace České republiky a Polska se konala již po šesté. Premiéři spolu probírali především evropské záležitosti, klimatickou změnu a vzájemnou spolupráci obou států. „Pro nás je Polsko jedním z největších partnerů, je to třetí největší partner z hlediska vývozu a dovozu,“ řekl premiér Babiš. Podle něj byly rozhovory velmi konstruktivní a nesly se v přátelském duchu.

Fotogalerie

Jedním z hlavních témat, o kterém premiéři hovořili během svého setkání byla Evropská unie, a to i vzhledem k tomu, že Česko aktuálně předsedá skupině V4, do které patří ještě kromě Polska i Slovensko s Maďarskem. Předsednictví visegrádské skupiny převzalo Česko v červnu. 

Předsedové vlád se dotkli i rozpočtu Evropské unie. „Návrh evropského rozpočtu není dobrý. My víme lépe než Evropa, na co potřebujeme peníze. A chtěli bychom větší flexibilitu,“ řekl Babiš na tiskové konferenci po skončení jednání.

Mluvme o klimatu, ale s rozumem

Za velké téma označili oba předsedové vlád také změnu klimatu, a to i proto, že se blíží velký klimatický summit OSN v New Yorku, který se bude konat v září.

Podle polského premiéra jsou Česko i Polsko, oproti některým zemím západní Evropy, velmi průmyslově rozvinuté země. Jako konkrétní příklad uvedl automobilový průmysl. „Nechceme ztratit tento průmysl jen pro to, že někdo dá vyšší klimatické cíle,“ řekl Morawiecki s tím, že je potřeba se o ochraně životního prostředí bavit, ale s rozumem. S čímž premiér Babiš souhlasil.

Ve Varšavě probíhala během setkání premiérů také bilaterální jednání českých a polských ministrů. Za českou stranu přijeli místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček, ministr obrany Lubomír Metnar, ministr životního prostředí Richard Brabec, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, ministr dopravy Vladimír Kremlík, ministr Miroslav Toman a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. 

Ministr životního prostředí Richard Brabec jednal především o problematice polského záměru rozšířit hnědouhelný důl Turów, který se nachází u českých hranic severně od Hrádku nad Nisou. Česká vláda podle ministra během schůzek zopakovala svůj požadavek na jasné stanovení mechanismu kompenzací za případně způsobené újmy v důsledku činnosti dolu.

Lepší spolupráce letecké obrany

Šéf obrany Lubomír Metnar se svým protějškem mluvil o posilování spolupráce mezi jednotlivými složkami české a polské armády či o připojení Polska k českému systému elektronického boje. Během tiskové konference pak oba ministři obrany podepsali smlouvu o spolupráci ve vojenském letectví mezi Ministerstvem obrany České republiky a Ministerstvem národní obrany Polské republiky.

„Je to dohoda, která nám umožní lépe plnit závazky NATO a zajišťovat plnění úkolů protivzdušné obrany. Zaměřená je na užší výcvik, přepravu a vymezení koridorů na cvičení mezi našimi zeměmi, kde je menší letecký provoz,“ okomentoval ministr Metnar obsah smlouvy.

Důležitá témata řešil také v rámci resortu zemědělství ministr Toman. Ten spolu s polským ministrem zemědělství a rozvoje venkova Janem Krzysztofem Ardanowskim řešil společnou zemědělskou politiku, africký mor prasat či kvalitu potravin. 

„U potravin jsme se dotkli kvality masa, polská strana pokračuje dál. Mají v legislativním procesu veterinární zákon. Přistoupili k tomu, že pouze státní veterináři budou v Polsku dozorovat potraviny, ne ti soukromí. Takže jdou směrem, na kterém jsme se dohodli. Pokrok tam je,“ zhodnotil jendání Toman.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Šárka Havránková z Policejního prezidia je viceprezidentkou Interpolu

Novou viceprezidentkou pro Evropu mezinárodní policejní organizace Interpol se na příští tři roky stane plukovnice...

Erdogan je gentleman. Kurdové a Turci se porvali jak malé děti, uvedl Trump

Bylo to sice nekonvenční řešení, ale bylo potřeba. Americký prezident Donald Trump je spokojen s příměřím uzavřeným s...

Zprostředkovateli Kuciakovy vraždy výrazně zkrátí trest, podepsal dohodu

Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka, v pátek uzavřel s prokurátorem...

Evropští lídři se neshodli na přistoupení balkánských zemí k EU

Lídři zemí Evropské unie se ani během dlouhého jednání v noci na pátek neshodli na zahájení přístupových rozhovorů s...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz