Babiš i Morawiecki jsou skeptičtí k návrhu EU na rozšíření Frontexu

  13:26aktualizováno  13:56
Premiér Andrej Babiš se ve Varšavě shodl se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým v otázkách migrace i ve všech hlavních tématech vrcholné schůzky Evropské unie, která se tento týden uskuteční v Bruselu. Oba ministerští předsedové se skepticky vyjádřili k návrhu Evropské komise rozšířit unijní pohraniční agenturu Frontex a zvýšit její rozpočet.

„Obáváme se, že zvětšení prostředků na Frontex by znamenalo zmenšení prostředků ve strukturálních a regionálních fondech EU,“ vysvětlil Morawiecki.

Šéf české vlády ocenil monitoring a přehled agentury o situaci na unijních hranicích, jakož i roli Frontexu při vracení migrantů do vlasti. Nadále však pochybuje o účelnosti navýšení pracovníků a rozpočtu Frontexu, jak to navrhla Evropská komise, tedy z 1 500 na 10 000 lidí do roku 2020 a deset miliard eur v sedmi letech. Odmítl také kritiku šéfa EK Jeana-Claudea Junckera ohledně neochoty ujmout se alespoň osiřelých dětí uprchlíků. 

Babiš: Ať se Juncker nemíchá do politiky, to není jeho role

„Pomůžeme dětem tam, kde se narodily a žily, tedy v Sýrii. Mám projekt. Momentálně tam hledáme pozemek, že bychom tam pro ty děti postavili byty, školu, školku, jídelnu,“ dodal. Sýrie podle něj potřebuje mír i Marshallův plán obnovy, čemu Česko hodlá napomáhat. A Junckerovi vzkázal, že „je zbytečné, aby se míchal do politiky, protože to není jeho role“.

Morawiecki i Babiš hovořili o potřebě pomáhat zemím, odkud se do Evropy snaží zamířit migranti. „Naše názory jsou velice blízké,“ řekl hostitel Morawiecki. „Máme jednoznačné stanovisko, že ochrana našich hranic je naší věcí. Neexistuje, abychom byli přinuceni přijímat migranty. Uprchlíkům je třeba pomáhat v zemích, odkud pocházejí, a je třeba posilovat vnější hranice. Toto stanovisko jsme (na červnovém summitu EU) ubránili a určitě od tohoto postoje neustoupíme,“ dodal polský premiér.

Frontex nepotřebujeme, spolupráce V4 je perfektní, řekl v Košicích Babiš

Babiš ocenil, že Frontex odvádí „dobrou práci“ při návratu migrantů a připustil, že nemonitoruje jen pašování lidí, ale i drog, zbraní či cigaret. V roce 2014 vypravil čtyři desítky letů, v roce 2017 430 letů. V EU podle Babiše pobývá nelegálně na 700 000 lidí. Návrh EU, která chce poslání Frontexu rozšířit,  však český premiér kritizoval.

„Když nám klesla migrace o 90 procent, tak je otázka, proč máme navyšovat (početní stav Frontexu) z 1 500 na 10 000 lidí,“ řekl s tím, že potřebné posily by v případě potřeby mohly dodat postižené zemi ostatní členské státy.

Zlatá střední cesta pro Brexit

Polsko se snaží „udržet nějakou střední cestu“ při odchodu Británie z EU, tedy „ani tvrdý brexit, ani velké ústupky Británii“. Britům v Polsku zaručíme stejná práva jako dosud, protože britská premiérka Theresa Mayová zaručila Polákům na ostrovech stejná práva jako dosud, dodal Morawiecki.

Babiš ohledně brexitu souhlasí s výroky polského premiéra. „Máme zájem, aby brexit proběhl dohodou, aby byl rozumný,“ zdůraznil.

„Ve vyjmenovaných tématech máme absolutní shodu,“ poznamenal Babiš. Po úspěchu na červnovém summitu EU se domnívá, že by státy visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) měly ohledně migrace předkládat unii vlastní návrhy. 

Fotogalerie

Například, že by migranti do EU přicházeli na pracovní víza, tak jako se to děje se zahraničními pracovníky v Česku. 

„Evropa by se měla soustředit na to, aby se do schengenského prostoru dostaly další země, Chorvatsko, Bulharsko a Rumunsko. Nemá totiž logiku, abychom bránili území, které není ucelené,“ poznamenal šéf českého kabinetu.

Babiš připomněl, že s polským premiérem se uvidí nejen na summitu EU, ale i na oslavách 100. výročí vzniku Československa v Praze a na společném zasedání vlád obou zemí v půli listopadu.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

Z Mostu SNP v Bratislavě se zřítila dívka, pád z 80 metrů ji ale nezabil

Most SNP v Bratislavě

Z vyhlídky nad bratislavským Mostem Slovenského národního povstání ve středu odpoledne spadla 17letá dívka. Zřítila se...

Premiérka Theresa Mayová v pátek rezignuje, oznamují britská média

Britská premiérka Theresa Mayová (22. května 2019

Britská premiérka Theresa Mayová, která kvůli svému brexitovému plánu čelí od středy revoltě ve vládě, oznámí v pátek...

Dal slib policii, že se po 15 000 lajcích na Facebooku vydá. Skutek utek

Ulice New Yorku během voleb střeží 5000 policistů (8. listopadu 2016)

Americká policie uzavřela netradiční dohodu s pachatelem unikajícím před zákonem. Sliboval se vydat pouze za...

Najdete na iDNES.cz