Ve svém posledním příspěvku na Instagramu Kulja zmínil, jak musel v nemocnici operovat při 40 stupních a hodně se potil. Děsil se, že mu z čela ukápne pot obsahující bakterie do břišní dutiny pacienta. Teplota na operačním sále by přitom podle mezinárodně uznávaných norem neměla překročit 25 stupňů.
To je jeden ze zážitků, které ilustrují neutěšený stav maďarského zdravotnictví, které chce Kulja v Bruselu pomoct zlepšit. „Jako mladý lékař jsem přijal politickou roli a stal se poslancem TISZA, protože se na rozdíl od vás nechci smířit s tím, jaká je situace maďarského zdravotnictví, a udělám vše pro to, abych ji změnil,“ vysvětlil lékař.
Stáž na chirurgii dokončil loni v listopadu. Pak měl pokračovat jako kardiochirurg v Kardiovaskulárním centru v Budapešti. Nehodlal se ale smířit se současnou situací. K tomu využil také své popularity na sociálních sítích: ještě než přijal kandidaturu za opoziční stranu Respekt a svoboda (TISZA), kterou vede protiorbánovský Peter Mágyar, sledovaly ho stovky tisíc lidí na TikToku, Instagramu a YouTube.
Úpadek maďarského zdravotnictví v přímém přenosu
„Při práci v Maďarsku jsem zevnitř viděl úpadek maďarského zdravotnictví. Viděl jsem, že skutečné zlepšení může nastat pouze na státní úrovni “ řekl webu Politico nový europoslanec. Nechtěl jen přihlížet, jak dlouho lidé čekají na vyšetření a jak ze země odchází lékaři a zdravotní sestry.
Navíc se o situaci ani nesmí mluvit. Kritiku maďarského zdravotnictví zakazuje zákon, který platí od covidové pandemie. Rozhovory v médiích musí autorizovat ministerstvo zdravotnictví. V Bruselu však tato legislativa Kulju neomezuje.
Popisuje tak hlavně to, jak se maďarské zdravotnictví výrazně liší od toho ve státech západní Evropy. „Máme velmi vážné problémy,“ upozorňuje. „Kdybych popsal práci chirurga svému německému protějšku, řekne, že jsem se zbláznil a musím navštívit psychiatra, protože to není možné,“ dodal europoslanec s pousmáním.
Závažnost situace dokazují i čísla. Míra úmrtí, kterým lze předcházet, je v Maďarsku nejvyšší v EU. Očekávaná délka života je tam podle dat Evropské komise z roku 2021 nejkratší v Unii. Dvě třetiny výdajů na zdravotnictví vynakládá stát, ale zbytek si platí Maďaři sami.
Brusel není ďábel, jak tvrdí Orbán
Jako europoslanec chce svůj dosah na sociálních sítích využít k tomu, aby své sledující přesvědčil, že „Brusel není ďábel, jak říká premiér Viktor Orbán“. „V Maďarsku existuje komunikační bariéra, protože propaganda je silná a dominantní,“ dodal Kulja. V jeho zemi je zažitá představa, že se do Bruselu chodí jen pro peníze.
„Jako chirurg jsem na vlastní oči viděl ničivé dopady rakoviny, neléčené cukrovky a cévních onemocnění, důsledky pozdní diagnózy a nedostatečné léčby chronických onemocnění,“ prohlásil europoslanec s tím, že by chtěl hledat řešení zmíněných problémů.
Nevylučuje však, že se pak vrátí zpátky do medicíny. Znovu by se rozhodl pro změnu profese ale jen v případě, pokud by skončila vláda Orbána a jeho strany Fidesz.