Amerika zahájila pozemní operace

  22:17aktualizováno  22:17
Americká odveta proti Afghánistánu vstoupila do další fáze. Představitel ministerstva obrany USA naznačil, že americké jednotky zahájily skryté pozemní operace v Afghánistánu. List Washington Post s odvoláním na nejmenované činitele resortu obrany uvádí, že v jižním Afghánistánu jsou pozemní jednotky už delší dobu. Nepočetné oddíly vojáků tu podle listu podporují snahu CIA získat vůdce místních etnických Paštunů na svou stranu.

"Počet amerického personálu na zemi je teď malý a asi nebude nikdy připomínat velké konvenční síly shromážděné za války v Zálivu před deseti lety, prohlásili činitelé resortu obrany," píše americký deník.

Vysoký představitel Talibanu přítomnost amerických speciálních jednotek na území Afghánistánu popřel.

Rumsfeld přítomnost vojáků potvrdil
Ministr obrany Donald Rumsfeld jako první vysoký americký představitel oficiálně potvrdil přítomnost vojáků v Afghánistánu. Upřesnil, že koordinují pozemní činnost s oddíly protitalibanské opozice.

Američané podle něho zajišťuji opozičním silám munici, potraviny a peníze. "Existuje úspěšná spolupráce... především na severu," uvedl ministr. Podotkl, že na jihu, který kontroluje vládní hnutí Taliban, zatím taková koordinace neexistuje.

Pozemních operací se zúčastní elita americké armády.

Bush mlčí, aby prý operace neohrozil
Americký prezident George Bush se odmítl na tiskové konferenci v Šanghaji ke zprávám o speciálních jednotkách v Afghánistánu vyjádřit. Zdůraznil nicméně, že USA udělají vše pro to, aby dosáhly svých cílů.

"Stejně jako to dělám od začátku této kampaně, nebudu se vyjadřovat k pověstem a informacím pronikajícím na veřejnost, abych neohrozil probíhající operace," řekl Bush, který je v Šanghaji na summit Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC).

On-line zpravodajství
(19. října 2001)

Antrax - souhrn článků

Politici pozemní operaci naznačili
Zahájení další fáze války proti terorismu naznačil ve svém čtvrtečním projevu i americký viceprezident Richard Cheney. "Úspěch naší letecké akce nám vyčistil cestu pro další operace, které Taliban a teroristé z Al-Kajdy nebudou moci předvídat a nebudou jim moci uniknout," řekl v New Yorku. Zdůraznil, že další vojenské akce nemusí být vždy viditelné.

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld ve čtvrtek řekl, že letecká síla nemůže stačit na likvidaci organizace Al-Kájda. "Teroristické organizace mají výhodu překvapivých útoků, jako tomu bylo 11. září v New Yorku a Washingtonu. To znamená, že prostě musíme jít po nich a najít je," řekl s tím, že letadla se nemohou plazit po zemi.

V Londýně britský premiér Tony Blair ve čtvrtek uvedl, že příštích pár týdnů může být v tažení proti terorismu nejnáročnějších. "Neřekl bych, že jsme si někdy mysleli, že to zvládneme jen za pomoci letecké síly," řekl.

Amerika varuje Afghánce z letadel
Pokud byly pochyby o nasazení pozemních jednotek, tak je zřejmě ukončují rozhlasové depeše vysílané v posledních dnech z amerických letadel nad Afghánistánem místnímu obyvatelstvu.

Přepisy vysílání Pentagon zveřejnil ve čtvrtek: Pozor. Lidé Afghánistánu, američtí vojáci projdou kolem vás. V zájmu vlastní bezpečnosti se nezdržujte na mostech a silnicích a nezasahujte do operací našich jednotek. Když je uvidíte, najděte si úkryt a neopouštějte jej, dokud vojáci neodejdou. Nejbezpečnějším místem bude váš dům.

Vysílání také vyzývá Afghánce k pasivitě vůči Talibanu tím, že jeho bojovníkům nebudou dávat jídlo, vodu a přístřeší.

Američané také vysílají konkrétní instrukce talibanským vojákům, jak se mají vzdávat, a varuje ty, kdo se vzdát nehodlají. "Talibane, pozor. Jste odsouzeni. Víte to? Ve chvíli, kdy teroristé, které podporujete, unesli naše letadla, odsoudili jste se k smrti."

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Císařský řez jako večírek. Nalíčené Brazilky u porodu sleduje široké okolí

Chlapeček přivedený na svět císařským řezem. Snímek pochází z porodnice v...

Porod coby intimní akt s co nejméně lidmi kolem? Ne tak v Brazílii. Tamní ženy čím dál raději oslavují zázrak zrození...

Kapitalismus dusí demokracii, státy se prostituují, hřímá host Havlova Fora

Britský spisovatel a politický analytik Colin Crouch v lednu 2019

Kapitalismus plodí nerovnosti, které podrývají demokracii. Státy se kapitálu podbízejí, korporace významně ovlivňují...

Ve slovenské zbrojovce se střílelo, zaměstnanec se mstil za propuštění

Slovenská policie

Dva mrtvé si v pondělí vyžádala střelba ve firmě, sídlící v areálu někdejší zbrojovky ZŤS v Dubnici nad Váhom na západě...

Najdete na iDNES.cz