Americké volby 2024
Sledovat další díly na iDNES.tv„Takové politické hnutí nikdo nikdy předtím neviděl. Upřímně řečeno, bylo to největší politické hnutí všech dob. V této zemi a možná i za jejími hranicemi se nikdy nic takového nestalo,“ řekl Trump před davem svých nadšených fandů ve sjezdovém centru ve West Palm Beach, když se prohlásil vítězem voleb.
Před svými bouřícími stoupenci vystoupil krátce poté, co mu velká americká média předpověděla vítězství v nejdůležitějším z takzvaně kolísavých států, tedy Pensylvánii s devatenácti voliteli. Kromě toho ovládl i Severní Karolínu a Georgii. Když mu odhady krátce před středečním polednem našeho času přikleply i Wisconsin, byl dobojováno. Trump překonal hranici 270 volitelů potřebných pro vítězství. S Wisconsinem došel k 277 z nich.
-
Kamala Harrisová
226 volitelů
-
Donald Trump
312 volitelů
Trump by měl také získat více všech hlasů napříč USA, což se mu při vítězství v roce 2016 nepovedlo. Jeho vítězství podtrhl i vývoj sčítání ve Virginii, která měla jasně připadnout demokratům. Nakonec zde zvítězila Kamala Harrisová, ale až do sečtení sedmdesáti procent hlasů zde byl souboj obou kandidátů velmi vyrovnaný.
Americké volby 2024
Sledovat další díly na iDNES.tv„Je to politický fénix. Povstal z popela způsobem, jaký jsme v dějinách politiky neviděli,“ řekl moderátor televize Fox News, která Trumpa označila za vítěze jako první. „Je to nejneuvěřitelnější politický comeback od roku 1968,“ připomněl další komentátor vítězství Richarda Nixona.
Američané hlasovali od poledne středoevropského času, během odpoledne už byly otevřeny všechny místnosti. Volební komise hlásily během dne vysokou účast, čemuž už s předstihem odpovídal i nebývalý zájem o předčasné a korespondenční hlasování. Tímto způsobem odevzdala hlas více než třetina oprávněných voličů. Žádné větší incidenty z volebních místností dosud hlášeny nejsou, na několika místech se pouze vyskytly drobné technické problémy.
První odhady výsledků v jednotlivých státech přicházely od jedné hodiny ráno. Zámořské televize rovněž pravidelně soutěží o to, kdo jako první zveřejní celkového vítěze na základě projekcí. Jde o prestižní záležitost, zároveň však dávají jednotlivá média všanc svou pověst.
Americké volby 2024
Sledovat další díly na iDNES.tvSčítání výsledků během volební noci Harrisová sledovala na Howardově univerzitě ve Washingtonu, kde studovala. Podle zdrojů z jejího okolí neplánuje žádný proslov k výsledkům voleb. Trump sčítání sledoval v konferenčním centru ve West Palm Beach na Floridě. Společnost mu tam dělá i Elon Musk.
Republikánský kandidát si krátce před půlnocí neodpustil zmínit nepodložené informace o volebních podvodech. Na svou sociální síť Truth Social napsal, že zaznamenal zvěsti o „masivním podvádění“ ve Filadelfii, což je největší město Pensylvánie. „V tomto obvinění není ani kousíček pravdy,“ reagoval místní republikánský volební činitel Seth Bluestein.
Americké prezidentské volby 2024 |
Volební štáb Harrisové předem avizoval, že se Trump zřejmě prohlásí za vítěze voleb, ačkoli z průběžných výsledků nebude jeho prvenství jednoznačné. Reakce podle poradců současné demokratické viceprezidentky bude záviset na tom, jak a kdy by někdejší prezident Trump s prohlášením vystoupil. Poznamenali, že takové vystoupení by kampaň demokratky neponechala bez odpovědi.
Dlouhá cesta k 270 volitelům
Americký volební systém je v mnohém specifický. Klíčový je takzvaný sbor volitelů (Electoral College), který má celkem 538 hlasů. Kandidát na prezidenta jich tedy musí získat pro vítězství alespoň 270. Počet volitelů v každém státě odpovídá jeho poměrnému zastoupení v Kongresu. Všechny státy s výjimkou dvou mají systém „vítěz bere vše“, v němž jsou kandidátovi, který ve státě získá od občanů nejvíce hlasů, přiděleny všechny hlasy sboru volitelů. Není tedy důležité, zda kandidát v daném státě vyhraje o milion hlasů nebo o jeden, počet volitelů si odnese vždy stejný.
Tradičně se volby rozhodují v hrstce takzvaných swing states, kde se voličská podpora přelévá na jednu či druhou stranu, ve zbytku amerických regionů je tradiční podpora republikánů nebo demokratů. Nejtěsnější bitvy se odehrají ve státech Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Severní Karolína, Pensylvánie a Wisconsin. Z výše uvedeného rovněž vyplývá, že vítězem voleb nemusí být kandidát s největším počtem hlasů od voličů, naposledy na to doplatila Hillary Clintonová v roce 2016.
Senát pro republikány
Republikánům udělali radost i výsledky voleb do stočlenného Senátu. Získají v něm nejméně 51 křesel. Stanice CBS News předpovídá možnou porážku demokratů v Montaně, což by republikánům vyneslo další mandát.
Republikáni uspěli v senátních volbách. Po čtyřech letech získali většinu |
Senátorské křeslo v demokratické baště Vermontu jako nezávislý obhájil 83letý Bernie Sanders, který tak získal v pořadí čtvrtý šestiletý senátorský mandát. Sanders, který se v minulosti neúspěšně ucházel o prezidentskou nominaci Demokratické strany, se sám označuje za demokratického socialistu. Opětovnou kandidaturu zdůvodnil tím, že země čelí nejsložitějším a nejvážnějším výzvám moderní éry.
V případě Sněmovny reprezentantů voliči vybírají všech 435 křesel. Většinu v podobě 220 mandátů nyní drží republikáni a zřejmě si ji udrží i po probíhajících volbách. Kongresové volby rozhodnou o tom, jak úspěšně bude schopen nový prezident Spojených států prosazovat svůj volební program.