Amerika ukázala důkaz proti bin Ládinovi

  19:35aktualizováno  19:35
USA zveřejnily důkaz o podílu Usamy bin Ládina na zářijových teroristických útocích. Televizní stanice CNN odvysílala videozáznam, kde nejhledanější terorista světa diskutuje o škodách a přípravě atentátů na Světové obchodní středisko a budovu Pentagonu. Zveřejnění snímku povolilo americké ministerstvo obrany.
Usáma bin Ládin na usvědčujícím videozáznamu

Usáma bin Ládin na usvědčujícím videozáznamu - Snímek z videozáznamu, který odvysílala televizní stanice CNN. Na něm Usáma bin Ládin diskutuje o organizaci atentátů z 11. září, 13. prosince 2001 | foto: Reuters

Na záznamu bin Ládin chválí Proroka, že úspěch - tedy škody - byl větší, než se předpokládalo.

"Vypočítali jsme dopředu počet nepřátelských obětí s ohledem na místo, kde byla věž," řekl bin Ládin podle anglických titulků, které běžely pod videozáznamem.

"Spočítali jsme si, že zasažena budou tři až čtyři poschodí. Byl jsem největším optimistou ze všech," dodal bin Ládin a doplnil, že jeho zkušenosti z bojů mu napovídaly, že hořící benzin z nádrží letadel rozpustí ocelovou konstrukci budov. Ty se pak zhroutí.

Úplný překlad Ládinova videa

Záznam najdete ZDE

Jak vypadal svět po útocích na USA 11. září najdete ZDE

Popsal rovněž přípravu akce. Skupiny teroristů se prý navzájem neznaly. Jednotlivci byli do Spojených států vysláni, aniž by věděli, co je jejich úkolem. Plnili pouze instrukce. Co mají udělat se dozvěděli těsně před nástupem do letadel. Vyslaní jedinci byli speciálně vycvičeni, řekl na videozáznamu. Pochvalně se též zmínil o Muhammadu Attovi, který vedl jednu ze skupin útočníků.

Bin Ládin řekl, že 11. září sledoval celou dobu rozhlas. Jeho druhové jásali, když se doslechli o nárazech letadel.

Klíčové pasáže, které podle USA bin Ládina usvědčují:

* Vypočítali jsme předem počet obětí, které budou zabity na základě polohy věže. Vypočítali jsme, že poschodí, která budou zasažena, budou tři nebo čtyři. Byl jsem ze všech z nich nejoptimističtější(...)

* Vzhledem k mé zkušenosti v tomto oboru jsem myslel, že oheň z paliva v letadle roztaví železné konstrukce budovy a dojde ke zřícení té části, do které letadlo narazí, a také všech poschodí nad tím. To je všechno, v co jsme doufali. (...)

* Od předcházejícího čtvrtka jsme měli upozornění, že ta událost nastane. Zakončili jsme ten den naši práci a zapnuli rádio. Bylo půl šesté našeho času. Hned jsme uslyšeli zprávu, že letadlo zasáhlo Světové obchodní centrum. (...) Po malé chvíli hlásili, že další letadlo zasáhlo Světové obchodní centrum. (...)

* Když první letadlo zasáhlo budovu, všichni (kolem mne) byli přeplněni radostí. Tak jsem jim řekl: buďte trpěliví. Mezi zásahem prvního a druhého letadla bylo dvacet minut. A časový rozdíl mezi prvním letadlem a tím, které zasáhlo Pentagon, byl jedna hodina. (...)

* Ne každý věděl o té operaci. Muhammad (Atta) z egyptské větve (organizace Al-Kajda) vedl skupinu. (...)

* Bratři, kteří operaci provedli, všichni věděli, že je to akce mučedníků, a my jsme je požádali, aby šli do Ameriky, ale nic o operaci nevěděli, doslova ani písmenko.

* Byli ale vycvičeni a my jsme jim operaci neprozradili až do chvíle, kdy nastupovali do letadla. Ti, kteří se učili létat, neznali ty ostatní. (...)

Bin Ládinův společník Šajch prý přijímal nepřetržitě blahopřejné telefonáty a lidé hodně telefonovali také jeho matce. Jiní přísedící při rozhovoru přirovnávali událost k fotbalovému zápasu. Bin Ládinovi stoupenci v řadě islámských zemí prý při záběrech útoků vyskakovali a křičeli radostí. 

Podle bin Ládina a Šajcha vzbudil útok neobyčejný zájem o Islám. Šajch tvrdil, že teprve tato událost přivedla bin Ládinovi mnoho nových stoupenců.  Šajch s úsměvem také řekl, že Američané byli zděšeni a mysleli si, že jde o státní převrat.

O obsahu záznamu informoval už v neděli list The Washington Post, který citoval nejmenovaného vládního představitele. Páska se podle těchto informací našla při prohlídce soukromého domu v Dželálábádu. 

Záznam je rozdělen na tři části. První část ukazuje místo dopadu amerického vrtulníku v afghánské provincii Ghazní. Zbývající dva díly zřejmě pocházejí ze dvou návštěv bin Ládina a jeho druhů v Šajchově domě nejspíš někde v Kandaháru. Velkou část záznamu hovoří účastníci besed také o prorockých snech a bin Ládin s Šajchem často citují korán.

Záznam je považován za velmi citlivý zpravodajský materiál a proto je s ním nutné nakládat velmi obezřetně, tvrdila vládní místa. Přesto nakonec převládl názor, že je vhodné pásku zveřejnit a zapůsobit tak na islámský svět, jehož část pochybuje o vině bin Ládina.

Videozáznam "nejen jasně dokládá, že bin Ládin o záležitosti předem věděl, ale je také důkazem, že nese odpovědnost za její naplánování," sdělil listu nejmenovaný představitel vlády.

Někteří muslimové nahrávce nevěří
Velká Británie a Pákistán, dva klíčoví spojenci USA v jejich boji proti terorismu, jsou  se zveřejněním videonahrávky spokojeni. Jsou toho názoru, že to bylo přesně to, co svět potřeboval k pochopení, proč se Spojené státy vypravily proti němu a jeho spojencům v Afghánistánu. Informuje o tom agentura AP.
 
Na Blízkém východě je ale mnoho těch, které nahrávka o bin Ládinově vině za atentáty nepřesvědčila. Někteří dokonce prohlašují, že jde o podvrh, píše agentura.

Hlavní představený muslimů v severoitalském Miláně se dal slyšet, že Spojené státy videozáznam, na němž bin Ládin hovoří o úspěchu zářijových teroristických útoků v New Yorku a ve Washingtonu, pozměnily. Předseda Islámského kulturního střediska v Miláně Abdal Hámid Šaarí se domnívá, že možnost, že Američané se záznamem pracovali, je velmi vysoká.

Další islámský představitel v Miláně Alí Abú Šavá se s poukazem na mizivou kvalitu záznamu netají dojmem, že nejde o bin Ládina. "Možná je to nějaký herec," řekl.

"Rozhovor nemohu vůbec posoudit, protože kvalita zvuku je mizivá. Arabským slovům není rozumět, titulky jsou v angličtině. Stejně špatná je i kvalita obrazu. Zdůrazňuji, že Američané určitě měli technické prostředky, aby se záznamem manipulovali," řekl Šaarí.

Americké úřady informovaly, že si na překlad najaly nezávislé tlumočníky.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Migranti utíkají do Francie přes Alpy, v průsmycích bojují s mrazem

Migranti se snaží z Itálie dostat do Francie přes Alpy.

Stále více migrantů se v důsledku zpřísnění italského imigračního zákona vydává na nebezpečnou cestu napříč alpskými...

Vandalové zneuctili stovku hrobů ve Francii, pomalovali je svastikami

Vandalové poškodili hrobky na židovském hřbitově ve východní Francii. Odpoledne...

Neznámý pachatel v noci zneuctil bezmála stovku hrobů na židovském hřbitově ve městě Quatzenheim, ležícím nedaleko...

Palestinci přijdou o část daní, Izrael si je nechá kvůli rodinám vězňů

Na hranicích Pásma a Gazy protestovaly tisíce Palestinců. (13. dubna 2018)

Izraelská vláda se rozhodla, že už Palestincům nebude posílat tolik peněz jako dosud. Z celkové sumy odečte částku,...

Najdete na iDNES.cz