Amerika má nový zákon na teroristy

  19:40aktualizováno  19:40
Prezident USA George Bush podepsal protiteroristický zákon. Norma, kterou ochránci lidských práv považují za spornou, umožní mimo jiné rozsáhlé odposlechy podezřelých, sledování elektronické pošty a přísnější tresty pro pomocníky teroristů. Bush na přijetí zákona naléhal hned po teroristických útocích z 11. září.

"Zákon je důležitý nejen pro nalezení a potrestání teroristů, ale také pro možnost zabránit dalším krutým útokům. Jeho přijetím jsme učinili významný krok nejen k porážce terorismu, ale i k ochraně ústavních práv všech Američanů," prohlásil prezident v Bílém domě po slavnostním podpisu.

"Novela nám pomůže čelit ohrožení, které je největší v dosavadních dějinách našeho národa," dodal viceprezident Dick Cheney, který se ceremoniálu rovněž zúčastnil.

ON-LINE ZPRÁVY
(26. října 2001)

Snímky fotoreportéra
MF DNES
z Afghánistánu

Taliban rozjel naplno válku lží

Pumy opět dopadly na sklad Červenéhjo kříže
USA pokračují v odvetě proti Afghánistánu i v pátek, v den muslimských modliteb. Mezinárodní Červený kříž oznámil, že na jeho potravinové sklady v Kábulu dopadly pumy. Po týdnu je to už podruhé.

Mezinárodní výbor Červeného kříže vyjádřil politování nad bombardováním a útoky označil za porušení humanitárního práva. Podle místních obyvatel některé pumy dopadly velmi blízko obytné čtvrti a po náletu bylo slyšet střelbu z lehkých zbraní.

Pumy silně poškodily tři sklady v areálu, v němž bylo jedno skladiště zasaženo americkou pumou již 16. října. Všechny budovy mají na střechách červené kříže o velikosti třikrát tři metry na bílém pozadí.

Taliban neměl se svým zajatcem slitování
Taliban neměl se svým zajatcem slitování a předáka opozice Abdula Haka popravil. Na zprávu televize CNN, kterou potvrdily i agentury Reuters a AFP, reagoval oznámením, že někdejší velitel afghánských mudžáhidů z války proti Sovětům byl zastřelen i se dvěma svými průvodci.

Abdul Hak v noci jednal nedaleko Dželálábádu o sestavení nové vlády. Přesvědčoval Paštúny z okolí Dželalabádu, aby podpořili exilového krále Zahíra šáha. Jednotky Talibanu ho zajaly ve městě Azra, kde navštívil své stoupence.

"Tajně jsme po dva dny obkličovali místo, kde se se svými přívrženci schovával. Americké helikoptéry bombardovaly Taliban, aby umožnily Hakovi utéct, ale my jsme ho zajali, když se kolem půl třetí ráno pokusil odjet," řekl agentuře AIP mluvčí Talibanu. Podle agentury AFP měl Hak v plánu vyprovokovat povstání na území pod kontrolou Talibanu. 


Podle agentury Reuters se Hak snažil ujet jednotkám Talibanu na koni. Předtím ještě stačil satelitním telefonem zavolat Američanům, aby jej ochránili. Ty se jej pokusili krýt střelbou z vrtulníků.

Asi 43letý Paštún se snažil Talibanu uniknout, i když v 80. letech přišel při výbuchu pozemní miny o část pravé nohy. Podle talibanského mluvčího bylo zajato i sedm lidí Hakova doprovodu. "Jsou v zajetí ve městě Púli Alam v provincii Lógar," dodal mluvčí Talibanu.

Taliban tvrdí, že jeho jednotky se pokusily zajmout i dalších 50 Hakových mužů, z nichž někteří zřejmě byli cizinci.
 
Británie vysílá své muže
Američany v bojích podpoří Británie. Jako první bude do akce nasazeno 200 mužů ze speciálních jednotek námořnictva na palubě bitevní lodi lodi Fearless. Dalších 400 vojáků zvláštních komand se sice vrátí ze cvičení z Ománu domů, ale budou ve stavu bojové pohotovosti, aby se mohli kdykoli do pozemních operací zapojit.

Británie je zatím jediná spojenecká země, která se vojensky podílí na úderu proti Talibanu společně s USA.

Afghánská opozice je nejednotná
Afghánská opozice je roztříštěná a ani setkání asi tisícovky afghánských opozičních lídrů v pákistánském Péšáváru nedokázalo přilákat vrcholné představitele klíčových frakcí včetně činitelů Severního spojenectví a bývalého krále Muhammada Záhira šáha.

Další setkání afghánské opozice, včetně představitelů Severního spojenectví složeného z Uzbeků a Tádžiků, se uskuteční v Turecku. "Děje se hodně věcí a snažíme se to všechno dát pod jednu střechu," řekl ministr zahraničí USA Colin Powell.

Americký prezident George Bush podepsuje ve Washingtonu za účasti senátorů a dalších politických představitelů zákon, který rozšiřuje pravomoci policejních a bezpečnostních složek v boji proti terorismu. (26. října 2001)

Na skladiště Mezinárodního výboru Červeného kříže v Kábulu opět dopadly pumy z amerických letadel, které zničily i nákladní automobil. (26. října 2001)

Muslimští vlastníci restaurací z Bombaje vylévali 25. října americké nápoje coca-colu a pepsi-colu z lahví na protest proti odvetným útokům USA na Afghánistán. (26. října 2001)

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Mezi oběťmi bylo 38...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Trump chce Aljašku otevřít těžbě. Zhorší tím klimatické změny, míní experti

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa navrhuje zrušení dlouhodobých omezení těžby dřeva v části Aljašky přezdívané...

Pozor, děti, mohou vás tu zneužít. Melbourne chce do kostelů varovné cedule

Australské Melbourne se chystá přimět katolickou církev, aby se zavázala, že bude dodržovat nově schválený zákon. Podle...

Zelenskyj posílá poslance na detektor lži. Na neúspěšné se vrhne policie

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval členy finančního a daňového výboru parlamentu, aby podstoupili test na...

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Mezi oběťmi bylo 38...

Najdete na iDNES.cz