Americkým prezidentem bude Obama, McCain přiznal porážku

  5:01aktualizováno  21:22
Demokrat Barack Obama bude příštím prezidentem Spojených států, prvním tmavé pleti. Ve volbách potvrdil roli favorita a jasně vyhrál. Chybí výsledky ze dvou států a Obama už má jistých 349 volitelů. Ke zvolení prezidentem jich přitom potřeboval 270. Republikán John McCain už ráno uznal svou porážku.

„Pokud je tu stále někdo, kdo pochybuje a diví se, kdo se ptá, zda potřebujeme změnu - dnešek je vaše odpověď,“ řekl v proslovu Barack Obama. | foto: Shannon StapletonReuters

Na základě hlasování voličů vyberou pověření volitelé novou hlavu státu 15. prosince. Tento krok je považován víceméně za formální. Do funkce bude Obama oficiálně jmenován 20. ledna 2009.

Stávající republikánský prezident Bush už jej pozval do Bílého domu. Vzkázal mu, ať ho navštíví hned, jak to bude možné. "Vydáte se po jedné z velkých cest svého života. Blahopřeji vám a užijte si to," řekl.

George Bush telefonicky gratuluje Baracku Obamovi k vítězství.Bush při projevu v Růžové zahradě Bílého domu slíbil Obamovi plnou spolupráci při předávání úřadu a poděkoval neúspěšným republikánským kandidátům Johnu McCainovi a Sarah Palinové. Letošní volby označil za historické.

"Je jedno, pro koho Američané hlasovali, mohou být hrdí, že se podíleli na historické chvíli," řekl Bush.

K volbám přišlo 64,1 procenta voličů. Je to největší účast za sto let; v roce 1908 přišlo 65,4 procenta Američanů, uvedla agentura AP. Letos tak hlasovalo přes 136 milionů lidí. Před čtyřmi lety při duelu George W. Bushe a Johna Kerryho to bylo jen 122,3 milionu voličù.

Už tento týden začne Obama plnit některé z povinností prezidenta Spojených států. Následujících několik dnů stráví se svými poradci, aby mohl co nejdřív oznámit složení svého "přechodného" týmu. Kandidáty na šéfa tohoto poradního sboru jsou podle listu Chicago Tribune kongresman Rahm Emanuel a bývalý šéf demokratů v Senátu Tom Daschle.

Emanuela si Barack Obama už dnes vybral za personálního šéfa Bílého domu. Podle agentury AP jde o překvapivé rozhodnutí. Kromě toho, že dříve se spekulovalo o jiných jménech, nikdo nečekal, že funkce bude obsazena tak brzy. Pokud Emanuel nabídku přijme, půjde o návrat do Bílého domu: již v 90. letech tu dělal politického poradce Billu Clintonovi.

výsledky on-line

On-line sčítání amerických voleb v přehledné grafice

Vítězství přisuzovaly demokratickému kandidátovi průzkumy veřejného mínění i průběžné výsledky, které přicházely během volebního večera a noci. Rozhodující byl zisk státu Ohio - díky němu se Obama přehoupl přes 200 volitelů a stačilo mu získat demokratické státy na západním pobřeží. - čtěte Obama získal důležité Ohio, je krok od Bílého domu 

Příznivci Baracka Obamy oslavují vítězství svého kandidáta.Američtí demokraté zabodovali i při hlasování do Senátu a do Sněmovny reprezentantů. Jedno křeslo "vzali" republikánům také v guvernérských volbách. - čtěte Američtí demokraté bodovali také ve volbách do Kongresu

Česká vláda v reakci na výsledky voleb oznámila, že chce v Praze uspořádat první setkání lídrů Evropské unie s Obamou. Schůzka by se konala v únoru či dubnu v rámci našeho předsednictví EU, řekl deníku MF DNES premiér Mirek Topolánek. Nově zvoleného prezidenta USA pozval na návštěvu také prezident Václav Klaus. - čtěte Česko chce uspořádat první setkání lídrů EU a Baracka Obamy

Díky končící nejistotě v boji o prezidentský úřad výrazně posílily americké akcie. Dow Jonesův index se zvýšil o 3,28 procenta na 9 625,28 bodu, což představuje jeho nejvýraznější nárůst v den prezidentských voleb. Obamovo vítězství pomohlo i dolaru, který po úterním propadu zpevnil vůči euru asi o jedno procento na 1,2855 USD.

On-line reportáž: volby USA

Podrobná on-line reportáž minutu po minutě

Obama: Dnešek je odpovědí pochybovačům
V pět hodin středoevropského času se zavřely volební místnosti i v západních státech - v Kalifornii, Washingtonu, Oregonu a na Havaji. A průzkumy u volebních místností potvrdily očekávání. Obama všechny tyto státy získal a dohromady tak měl jistých 297 volitelů. V té chvíli bylo o vítězi jasno.

Obama zdědí slábnoucí ekonomiku

USA se potýkají s nejvážnějšími problémy za 70 let

Na nerozhodné speciální software

Obama použil analytické technologie ze sociologie

V šest ráno středoevropského času vystoupil nadcházející prezident Barack Obama v Chicagu.

"Pokud je stále někdo, kdo pochybuje, že Amerika je místem, kde je vše možné; kdo kolísá v obavě, zda sen našich zakladatelů stále žije, kdo zpochybňuje sílu naší demokracie - dnešek je vaší odpovědí. Odpovědí vyřčenou frontami lidí ve školách a kostelech, frontami, jaké tento národ nikdy neviděl," řekl svým příznivcům.

"Volili mladí i staří, černí i bílí, bohatí i chudí. Vždy ale budeme Spojené státy americké. Nikdy nezapomenu, komu toto vítězství patří. Patří vám," řekl Barack Obama, ukazující směrem k naslouchajícímu davu.

McCain: Obama zvítězil v zemi, kterou oba milujeme
Dřív než Obama přednesl v domovské Arizoně projev republikánský kandidát John McCain. A svou prohru s grácií uznal.

POVOLEBNÍ PROJEVY
Barack Obama    John McCain
BARACK OBAMA                JOHN McCAIN

"Američané se rozhodli jasně a já musím gratulovat příštímu prezidentovi," prohlásil před svými příznivci a co chvíli musel tišit jejich nesouhlasné bučení na Obamovu adresu.

"Zvítězil v zemi, kterou oba milujeme," řekl McCain. "Dnes jsme zklamaní, ale zítra se musíme probudit a společně pracovat pro blaho naší země," řekl poražený republikán se slzami v očích. Fanoušci ho přerušovali skandováním.

Po Johnu McCainovi pogratuloval Baracku Obamovi k vítězství i současný americký prezident George W. Bush.

AMERICKÉ PREZIDENTSKÉ VOLBY 2008 OBRAZEMAMERICKÉ PREZIDENTSKÉ VOLBY 2008 OBRAZEMAMERICKÉ PREZIDENTSKÉ VOLBY 2008 OBRAZEMAMERICKÉ PREZIDENTSKÉ VOLBY 2008 OBRAZEM

Posledních 27 volitelů může zmírnit McCainovu porážku
Nyní už jde jen o to, nakolik bude vítězství Baracka Obamy drtivé. Ráno získal demokrat těsně i Floridu, Indianu. Dohromady tak má už 349 volitelů.

John McCain si mezi posledními státy připsal svou domovskou Arizonu a zatím má 162 volitelských hlasů. Zvítězil i na Aljašce, kde se volební místnosti uzavřely jako poslední, v 7:00 našeho času.

Nyní se hraje o 26 volitelských hlasů z posledních dvou států, kde se svedl velmi těsný boj a vítěz stále není jasný. V Severní Karolíně zřejmě těsně zvítězil Obama, v Missouri McCain. Výsledky jsou ale tak těsné, že ještě nebyly oficiálně potvrzeny.

Poslední dosud neznámý volitelský hlas, který dá dohromady sumu 538, pochází ze státu Nebraska. V té společně s Maine neplatí systém, že vítěz bere všechny volitele. V Nebrasce vyhrál McCain, ale v jednom distriktu ho zřejmě předčil Obama, za což by mu patřil jeden volitel.

Barack Obama každopádně vyhraje skoro stejně přesvědčivě jako demokrat Bill Clinton v roce 1992 a 1996. Ten získal v prvních volbách 370 a pak 379 volitelů. Výhry demokratů v 80. letech však byly ještě suverénnější.

Profil Baracka Obamy

Afroameričan, který přepisuje americkou historii

Podle BBC bylo dosud sečteno dohromady asi 120 milionů hlasů. Barack Obama získal 52,4 procenta hlasů, John McCain 46,4 procenta. Tím se potvrzují poslední průzkumy, které v průměru Obamovi přisuzovaly vítězství o šest procent.

Volby přesně podle průzkumů
Ohio i letos potvrdilo roli klíčového státu. Disponuje hlasy 20 volitelů a volby rozhodlo už před čtyřmi lety ve prospěch George Bushe. Žádný republikán se dosud nedostal do Bílého domu bez vítězství v Ohiu. Ve volbách tu obou svých vítězství dosáhl i Bill Clinton a v roce 1976 další demokrat Jimmy Carter.

Volby letos proběhly přesně podle toho, co předpovídaly průzkumy. Zpočátku se rýsovalo překvapení v ryze republikánském Texasu, kde po sečtení prvních okrsků vedl Obama, nakonec tam ale vyhrál McCain.

Obama a změny americké politiky

Chce stáhnout vojáky z Iráku i zbrzdit cestu na Mars

Autoři: , , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Za smrt na silnici pokutu. Čechovi v Irsku také zakázali sedm let řídit

Ilustrační snímek

Irský soud potrestal pokutou a zákazem řízení na sedm let českého řidiče, který v roce 2015 způsobil na severozápadě...

Hledá se kat za 4600 Kč měsíčně. Musejí se oběsit dealeři drog na Srí Lance

Ilustrační foto

Srí Lanka hledá inzerátem v tisku dva katy, které láká na v přepočtu 4 600 korun měsíčně, což je na tamní poměry dobrý...

Uvěznili otce v Číně. Dceru vydírali s pomocí švédské velvyslankyně

Švédská velvyslankyně v Čínské lidové republice Anna Linstedtová na fotografii...

Švédsko vyšetřuje svou velvyslankyni v Číně poté, co zprostředkovala sérii setkání mezi dcerou uvězněného spisovatele...

Najdete na iDNES.cz