Americký vrtulník havaroval v Afghánistánu

  8:19aktualizováno  8:19
Protiteroristická kampaň v Afghánistánu přinesla další zraněné na straně USA. Při příliš tvrdém přistání dopravního vrtulníku CH-47 Chinook na východě Afghánistánu se v pondělí zranilo 14 vojáků, z toho čtyři těžce. Podle prvních informací při nehodě nikdo nezahynul.

CH-47 Chinook převážel vojáky na základnu v blízkosti Chóstu, kde mají vystřídat příslušníky námořní pěchoty, kteří v této oblasti pátrali po bojovnících Talibanu a Al-Kajdy.

Americký plukovník Frank Wiercianski potvrdil, že v době incidentu bylo na palubě 24 vojáků a šest členů posádky. Všichni byli evakuováni a zranění byli převezeni do lékařského zařízení v blízkosti letiště Baghram severně od Kábulu.

Čtyři vojáci utrpěli těžké zlomeniny kyčle a nohou, další vyvázli s lehčími zlomeninami, pohmožděninami a řeznými ranami.

Vojáci byli ze 101. vzdušné divize ze základny Fort Campbell v Kentucky.

Jde o zatím poslední ze série nehod amerických vojenských letounů nasazených do války v Afghánistánu. K nejtragičtější došlo 9. ledna, kdy se v Pákistánu zřítil tankovací letoun a zahynulo sedm vojáků.

PONDĚLÍ 28. ledna
USA osvobodily nemocnici v Kandaháru
Zatímco Afghánistán se pod novou prozatímní vládou pozvolna vzpamatovává z desetiletí válek, boje v zemi ještě neustaly. V pondělí dobyly americké zvláštní jednotky a afghánské oddíly nemocnici v jihoafghánském Kandaháru, kde se před téměř dvěma měsíci zabarikádovalo šest bojovníků Al-Kajdy. Při operaci bylo zraněno pět afghánských vojáků, z toho jeden těžce.

"Operace skončila. Zabili jsme šest Arabů. Nechtěli se vzdát ani vyjednávat. Do poslední chvíle se bránili," řekl mluvčí kandahárského guvernéra.

Americké jednotky vpadly do areálu nemocnice asi ve 3 hodiny ráno místního času za podpory vrtulníků. Opevnění členové Al-Kajdy odpověděli střelbou a granáty.

Z areálu se několik hodin ozývaly exploze a střelba z automatických zbraní. V jednu chvíli vypukl v nemocnici požár a sjely se sem hasičské vozy.

Poté, co Kandahár 7. prosince padl do rukou protitalibanské opozice, opevnila se v nemocnici skupina zraněných členů Al-Kajdy. Teroristé, původem zřejmě ze Súdánu a Jemenu, okupovali asi čtyři pokoje a hrozili, že pokud se k nim přiblíží kdokoli jiný než lékař, vyhodí komplex do povětří granáty.

Al-Kajda operuje zhruba v 65 zemích světa. Jejími výcvikovými tábory v Afghánistánu prošlo v minulosti na 100 tisíc  teroristů. Prohlásil to americký viceprezident Richard Cheney pro televizi ABC.

Strážci se několikrát bezvýsledně snažili přimět povstalce ke kapitulaci. Vedení nemocnice už před dvěma týdny nařídilo, aby se jim přestaly dodávat potraviny a vodu ve snaze je vyhladovět.

Karzáí jedná v USA
Prozatímní afghánský premiér Hamíd Karzáí, který v neděli přiletěl do Washingtonu, je po 39 letech prvním afghánským vedoucím představitelem, který USA navštívil.

Hned po příletu se Karzáí sešel s několika tisíci mladými Američany afghánského původu a vyzval je k pomoci Afghánistánu. "Bez vaší spolupráce to nedokážeme," řekl Karzáí nadšenému publiku na basketbalovém stadiónu Georgetownské univerzity ve Washingtonu.

V pondělí bude afghánský premiér jednat s americkým prezidentem Georgem Bushem o hospodářské pomoci a dalším působení zahraničních vojsk v zemi. Rovněž se setká s vedením amerického Kongresu a zúčastní se zasedání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku.

Autoři: , ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Gretina sestra Beata čelí šikaně a posměchu, platí za její klimatický boj

Švédská aktivistka Greta Thunbergová prohlásila, že její mladší sestra Beata Ernmanová čelí soustavné šikaně a...

Média mají odposlechy ze slovenské korupční kauzy Gorila, trvají 39 hodin

Do médií unikla nahrávka z korupční aféry, která se týká podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků finanční...

Trumpovo volné nakládání s pravdou. Spletl se už v 13,5 tisících případech

Americký prezident Donald Trump ve středu oslaví tisíc dnů ve funkci. Za tu dobu stihl vyřknout přes 13 435 lží a...

Rusové u místa srpnového výbuchu rakety zadrželi tři americké diplomaty

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři americké diplomaty, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz