Americký vojín Manning si údajně psal e-maily přímo s Assangem

  16:00aktualizováno  18:32
Americký vojín Bradley Manning si prý dopisoval přímo se zakladatelem serveru WikiLeaks. V úterý to při soudním líčení uvedl expert na počítačovou kriminalitu David Shaver. Ten v neděli našel také důkazy o tom, že Manning stahoval desetitisíce tajných dokumentů s jasným cílem je zkopírovat a přemístit, za což mu hrozí až doživotní vězení.

Bradley Manning vystupuje z vozu ve Fort Meade, kde probíhá předběžné líčení kvůli únikům tajných armádních dat na WikiLeaks (21. prosince 2011). | foto: AP

Podle Shavera udržoval Manning e-mailový kontakt s blíže neupřesněným účtem. V jednom ze svých vzkazů ale majitele tohoto účtu označil jako Assange.

"Toto jsou možná jedny z nejvýznamnějších dokumentů naší doby, které odstraňují tajnosti zahalující konflikt a odhalují pravou podstatu asymetrického vedení války ve 21. století. Přeji pěkný den," napsal údajně Manning o diplomatických a vojenských materiálech v e-mailu adresovaném Assangeovi.

Manning se k tvrzení nevyjádřil. Assange už dříve uvedl, že v kontaktu s americkým vojínem nebyl. Expert zkoumal dva Manningovy pracovní počítače z doby jeho působení v Bagdádu v letech 2009 a 2010. V jednom z nich se našly důkazy, že někdo víc než stokrát použil při vyhledávání klíčová slova WikiLeaks a Julian Assange, tedy jméno zakladatele serveru (více čtěte zde).

Manning ve středu odmítl vypovídat. Dva svědci obhajoby, kteří s ním sloužili v Iráku, vypověděli o jeho záchvatech vzteku. Obhajoba tvrdí, že jeho nadřízení o nich věděli, a zdůraznila, že labilní voják se v žádném případě neměl dostat k utajovaným informacím. Chyb, které vyústily ve zveřejnění tajných dokumentů, se tak prý dopustila armáda svou nedbalostí.

Ve čtvrtek jsou na programu soudního jednání závěrečné řeči žalobců a obhajoby. Poté vojenští soudci rozhodnou, zda důkazy proti Manningovi stačí pro zahájení vojenského procesu, v němž by vojínovi hrozilo až doživotní vězení. Rozhodování soudců může trvat několik týdnů.

Armáda prý chce postavit Assange před soud

Podle stoupenců WikiLeaks slouží důkazní materiály proti Manningovi především k tomu, aby si americká justice připravila půdu pro vznesení obvinění vůči Assangeovi. Přívrženci serveru také tvrdí, že americká vláda usiluje o vynesení co nejpřísnějšího trestu nad Manningem, aby pak bylo snazší vojína přimět ke svědectví proti Assangeovi.

Podle agentury Reuters v americké vládě zaznívají hlasy, že by bylo žádoucí postavit Assange za zveřejnění tajných materiálů na WikiLeaks před americký soud. Někteří vládní poradci a bývalí úředníci ale varují, že by podobný krok přinesl USA víc škody než užitku.

Podle bývalého mluvčího ministerstva zahraničí Philipa Crowleyho by zahájení procesu proti Assangeovi způsobilo "velmi vážné škody na reputaci USA" v zahraničí. Jiní představitelé vlády podle Reuters tvrdí, že by soud s Assangem pouze posílil WikiLeaks, který nyní podle nich směřuje do zapomnění.

Server je oslaben poté, co významné finanční firmy začaly kvůli zveřejnění amerických diplomatických depeší bojkotovat platby ve prospěch WikiLeaks. Assange letos přiznal, že kvůli finanční blokádě a odchodům několika významných spolupracovníků byla ochromena schopnost WikiLeaks získávat nové uniklé dokumenty.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Protivládní i provládní demonstrace. Hongkongské protesty pokračují

Demonstrantka drží v ruce ceduli s nápisem: „Hongkongská policie se nás všechny...

V hongkongském přístavu se v sobotu sešli prodemokratičtí demonstranti i stoupenci místní vlády k další demonstracím....

VIDEO: Ind utopil v řece auto, které dostal k narozeninám. Chtěl mít jiné

Ind poslal do řeky auto, které dostal k narozeninám, přál si jiné

Mladík ze severoindického města Jamuna Nagar minulý pátek natlačil do řeky své nové auto, které dostal od rodičů k...

Jedna jachta a šest letenek? Plavba Grety přes Atlantik ekologická nebude

Aktivistka Greta Thunbergová míří na konferenci do USA, kvůli emisím pluje na...

Kapitán jachty vezoucí do New Yorku ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou se do Evropy vrátí letecky. Tento způsob...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz