Stydím se za to, že jsem Američan, psal voják držený pět let Talibanem

  9:28aktualizováno  17:51
Americký voják Bowe Bergdahl, jehož afghánské hnutí Taliban po pěti letech zajetí propustilo na svobodu výměnou za pětici svých členů, se chtěl vzdát amerického občanství. Uvedl to ve vzkazu, který zanechal ve svém stanu poté, co zmizel ze základny, říkají vojáci, kteří s Bergdahlem sloužili.

Podle nejmenovaného armádního představitele, kterého citovala americká Fox News, Bowe Bergdahl ve vzkazu vyjádřil své rozčarování z armády a naznačil, že se chce vzdát amerického občanství a nalézt Taliban. Podle jiného z vojáků v dopise vyjádřil touhu začít nový život.

V e-mailech svým rodičům a v konverzacích s ostatními vojáky Bergdahl podle kolegů kritizoval Ameriku i armádu. "Stydím se za to, že jsem Američan," napsal podle jednoho z vojáků svému otci.

Armádní vyšetřování z roku 2010 podle všeho dospělo k závěru, že muž nepadl do zajetí, ale sám opustil jednotku. Na místě nechal zbraň i helmu a odešel vybaven pouze buzolou. Jeho kolegové tak mluví o tom, že není hrdinou, ale že by naopak měl být stíhán za dezerci.

Případ rozpoutal v USA bouřlivou debatu. Šéf náčelníků štábů americké armády generál Martin Dempsey prohlásil, že Bergdahl bude považován "za nevinného až do prokázaní viny". Armáda nicméně podle Dempseye nemíní ignorovat nepřípustné chování a za svou údajnou dezerci může být Bergdahl stíhán.

Bývalý velitel Bergdahlovy jednotky Evan Buetow televizní stanici CNN popsal, že po vojákově zmizení začaly být útoky na jejich základnu ze strany Talibanu mnohem častější a také přesnější. Začali se proto obávat, že zmizelý voják mohl předat informace nepříteli, ať již pod nátlakem, či dobrovolně.

Při rádiovém odposlechu zachytili údajně také konverzaci, ve které Afghánci v nedaleké vesnici mluvili o americkém vojákovi hledajícím člověka mluvícího anglicky, aby mohl komunikovat s Talibanem. "Slyšel jsem to přímo z úst tlumočníka, který to zaznamenal při odposlechu. Tento příběh je o mnoha dalších věcech, než jen o vojákovi, který odešel," dodal bývalý velitel Bergdahlovy jednotky.

Obama: Omluvat se nehodlám

Kontroverzní výměna amerického vojáka za pět příslušníků Talibanu držených na Kubě ve věznici Guantanamo si stranou námitek o dezerci Bergdahla vysloužila kritiku také za to, že ve snaze o jeho nalezení dříve údajně padlo šest jeho kolegů.

Fotogalerie

Osmadvacetiletý Bergdahl se nyní zotavuje v americké vojenské nemocnici v Německu. V USA republikánský šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner volá po zahájení kongresového vyšetřování celého případu. Předseda sněmovního výboru pro ozbrojené síly Buck McKeon zase oznámil, že na 11. června předvolal ke slyšení před výborem ministra obrany Chucka Hagela.

Bergdahlovo rodné město Hailey v americkém státě Idaho navíc zrušilo plánované oslavy jeho návratu, informovala BBC. Organizátoři to zdůvodnili zajištěním bezpečnosti s ohledem na to, kolik návštěvníků by se do města kvůli tomu chtělo vydat.

Americký prezident Barack Obama prohlásil, že se za osvobození Bergdahla omlouvat nehodlá. "Uviděli jsme příležitost a chopili se jí... Nehodlám se vůbec nijak omlouvat za to, že jsme zajistili návrat mladého muže k jeho rodičům," pronesl Obama po setkání s britským premiérem Davidem Cameronem v Bruselu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Soumrak e-cigaret? USA kvůli plicnímu onemocnění plánují zákaz příchutí

USA plánují  zakázat prodej elektronických cigaret s příchutí po celých USA....

Spojené státy zachvátila panika kvůli elektronickým cigaretám s příchutěmi. Je to reakce na stovky případů neznámého...

Vedro, tekoucí asfalt a výpadky proudu. Města se mění v nehostinná doupata

Hispánské děti dovádí u otevřeného hydrantu na Manhattanu. Ulice New Yorku se v

Dopad klimatických změn na život ve městech bude rozsáhlý. Podle pesimistických předpovědí se například ve Spojených...

Nejsem mrcha! Petice chce ze slovníku odstranit hanlivé výrazy pro ženu

ilustrační snímek

Téměř třicet tisíc lidí už podepsalo na portálu Change.org petici, která požaduje úpravu hesla žena v Oxfordském...

V Mnichově začal festival Oktoberfest, pivo je opět o něco dražší

Zahájení 186. ročníku Oktoberfestu v Mnichově. (21. září 2019)

V sobotu v poledne začal v německém Mnichově již 186. ročník pivního festivalu Oktoberfest. Každoročně ho navštíví...

Advantage Consulting, s.r.o.
MARKETING BRAND AND PR SPECIALIST

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz