Americký dvojnásobný vrah žádá popravu, guvernér mu ji nechce povolit

  12:18aktualizováno  12:18
V americkém státě Oregon se odehrává zajímavá právní bitva mezi vězněm odsouzeným k smrti a guvernérem. Zatímco dvojnásobný vrah Gary Haugen žádá, aby byl rozsudek vykonán, čelní představitel státu John Kitzhaber odmítá hlavně z morálních důvodů povolit jakoukoliv popravu během svého funkčního období.

Gary Haugen před obvodním soudem v Salemu, který rozhodoval, zda může žádat vlastní popravu navzdory odložení všech poprav ve státě (24. července 2012) | foto: AP

Zatím poslední kolo vyhrál Gary Haugen, jemuž dal v pátek za pravdu obvodní soud v Salemu a rozhodl, že trestanec může žádat vlastní popravu navzdory guvernérovu odkladu. "Došel jsem k závěru, že žalující strana (Haugen) má právo odmítnout odklad vydaný guvernérem Kitzhaberem," prohlásil soudce Timothy Alexander.

Ačkoliv to zní divně, je tomu skutečně tak. Dvojnásobný vrah Gary Haugen, na rozdíl od většiny odsouzenců na smrt, kteří se snaží popravě do poslední minuty zabránit, opravdu žádá vykonání vlastní exekuce. V cestě mu stojí guvernér státu Oregon John Kitzhaber.

John Kitzhaber oznamuje, že dokud bude guvernérem, v Oregonu se nebude

John Kitzhaber oznamuje, že dokud bude guvernérem, v Oregonu se nebude popravovat. (22. listopadu 2011)

Ale popořádku. Haugen skončil ve vězení na doživotí za vraždu matky své přítelkyně z roku 1981. Zatímco si už odpykával svůj trest, zabil znovu. V roce 2003 ubil společně s dalším vězněm ve vězení jiného trestance. Za to mu pak už oregonský soud vyměřil trest nejvyšší.

Loni v prosinci mu pak měli popravčí vpíchnout smrtící koktejl do žil, nicméně asi měsíc před tím zakročil guvernér John Kitzhaber a na všechny popravy ve státě vyhlásil moratorium. Zdůvodnil to tím, že tresty smrti jsou příliš drahé, nic neřešící a nesplňují základní normy spravedlnosti (více o moratoriu na popravy v Oregonu zde).

Nechci žít v právním limbu, vysvětluje odsouzenec

Oregon za posledních 49 let přitom popravil jenom dva vězně, oba v druhé polovině 90. let a oba během funkčního období Johna Kitzhabera. Ten tehdy jejich popravu posvětil, od té doby prý ale neměl klid. Byť k odsouzencům nechová sympatie. Současné moratorium v Oregonu znamená odklad trestu smrti pro 36 vězňů.

Oregon a popravy

Oregon má za sebou několik zvratů v historii poprav. Voliči nejvyšší trest v referendu dvakrát odmítli a dvakrát zase schválili. Jednou ho zrušil i nejvyšší soud ve státě. Naposledy ho obyvatelé země legalizovali v hlasování v roce 1984, podotkla agentura AP. Popraveni v každém případě byli v posledních desetiletích jen dva vězni.
Kitzhaber místo smrtící injekce žádá coby nejvyšší trest doživotí bez možnosti propuštění.
Popravy v USA zatím zrušilo šestnáct států a federální okrsek District of Columbia, kam patří i hlavní město Washington.

Zdroj: AP

Nicméně jeho zákaz poprav platí jen do konce jeho funkčního období v roce 2015. Co bude pak, není jisté. Kitzhaber zatím neprozradil, zda se bude o guvernérské křeslo znovu ucházet, a přístup příštího guvernéra může být zcela opačný. Tresty smrti se tedy mohou zase začít vykonávat.

Gary Haugen se přitom vzdal všech možností odvolání a v březnu jeho advokát poslal Kitzhaberovi dopis, ve kterém žádá vykonání popravy. Odůvodňuje to tím, že Haugen nechce být nástrojem guvernérovy kampaně ke zrušení trestu smrtí.

A i když přímo neříká, že chce zemřít, tak padesátiletý trestanec své rozhodnutí vysvětluje tím, že už dále nechce žít v právním limbu, vzhledem k tomu, že datum popravy může být znovu stanoveno kdykoliv po odchodu Kitzhabera z funkce.

Obvodní soudce Timothy Alexander mu dal v pátek za pravdu, i když přitom prohlásil, že v mnoha ohledech s guvernérem souhlasí, nicméně na základě práva nemá jiné volby, než rozhodnout, že vězeň může žádat vlastní popravu.

Právní bitva zatím nekončí, protože úřad oregonského guvernéra se s největší pravděpodobností odvolá k soudu vyšší instance. Až po jeho rozhodnutí pak bude moci být stanoveno nové datum popravy Garyho Haugena.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

V laboratoři, kde pracují s ebolou, vybuchl plyn. Nákaza podle Rusů nehrozí

V ruském Státním vědeckém centru virologie Vektor v Kolcovu v pondělí...

V ruském Státní vědecké centrum virologie Vektor v Kolcovu u Novosibirsku došlo v pondělí k explozi plynu. V tamních...

Starostu uvěznili. Na postu ho nahradila manželka odsouzená ve stejné kauze

Patrick Balkany, odsouzený starosta francouzského města Levallois-Perret (13....

Kuriózní situace nastala ve francouzském městě Levallois-Perret u Paříže. Místního starostu Patricka Balcanyho v pátek...

Bělorusko a Rusko spojí síly, sblíží se víc než státy EU

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho běloruský protějšek se sešli na vojenské...

Do dvou let plánují Moskva a Minsk společné daně, regulaci energetiky, zahraniční obchod i jednotné protisankce. Od...

Najdete na iDNES.cz