Americké superúterý: Romney těsně porazil Santoruma v důležitém Ohiu

  6:18aktualizováno  8:50
Republikánské primárky a volební shromáždění v deseti státech o takzvaném superúterý přinesly těsný souboj bývalého massachusettského guvernéra Mitta Romneyho a exsenátora Ricka Santoruma. Romney vyhrál v šesti státech z deseti, Santorum ve třech.

Mitt Romney tančí a slaví ve svém bostonském štábu. (6. března 2012) | foto: AP

Zisky o superúterý

ROMNEY: Idaho, Vermont, Massachusetts, Virginie, Ohio, Aljaška

SANTORUM: Tennessee, Oklahoma, Severní Dakota

GINGRICH: Georgia

Velmi vyrovnaný zápas svedli o klíčové Ohio. Romney zde Santoruma porazil jen těsně. Pokud by favorizovaný Romney v tomto státě nezvítězil, byla by to pro něj těžká rána, byť s největší pravděpodobností o superúterý získal největší počet delegátů na srpnový nominační sjezd strany.

Romney dále vyhrál ve Virginii, Vermontu, Idahu, domovském Massachusetts, kde byl do roku 2007 jedno období guvernérem, i na Aljašce, kde byly výsledky oznámeny s menším zpožděním. Bývalý pensylvánský senátor a silný konzervativec Santorum si připsal vítězství v Tennessee, Oklahomě a Severní Dakotě.

Ohio: obraz USA v malém

Santorum dlouho vedl i v Ohiu, po sečtení 86 procent hlasů se ale do těsného vedení vyhoupl Romney a do finálního vyhlášení už toto místo nepustil. Pomohly mu k tomu výsledky z velkých populačních center.

Stát na středozápadě USA se díky pestrému složení voličů považuje za malý obraz celé země a vítězství tu má velkou symbolickou hodnotu.

Fotogalerie

Republikánští kandidáti tu navíc prokazují svou schopnost oslovit početnou skupinu modrých límečků, tedy mužů v dělnických profesích. Ti už tradičně hrají významnou roli při podpoře republikánských prezidentských kandidátů.

Romneymu se nicméně ani úspěchem v Ohiu a na dalších kolbištích "superúterý" nepodařilo rozptýlit pochybnosti, které o něm část republikánů, zejména těch konzervativních, má. Santoruma v tomto státě porazil jen velmi malým rozdílem, třebaže na svého protivníka díky silnému finančnímu zázemí podnikl "kobercový nálet" volebními spoty a výrazně jej ve výdajích na reklamu předstihl. Přesto se do poslední chvíle musel strachovat o výsledek.

Romney investoval značné částky do reklam a výrazně tím Santoruma předčil. Nečekaně těsný souboj ale ukazuje, že se exguvernér napříště nebude moci spoléhat jen na finanční převahu, díky které na konci ledna s přehledem vyhrál důležité primárky na Floridě.

"Byla to velká noc..."

Sebevědomý Santorum

Santorumův volební štáb se nyní může bez problémů označovat za jedinou skutečnou konzervativní alternativu vůči Romneymu. Santorumovi poradci již začali vybízet republikánské voliče, aby umožnili souboj jeden na jednoho a aby nehlasovali pro zbývající dva kandidáty, tedy kongresmana Rona Paula a pro Gingriche.

"Získám nominaci," byl nicméně Romney v projevu k příznivcům optimistický. Podle propočtů televizní stanice CNN k tomu má důvod. Ze všech kandidátů má i přes neustálé potíže jako jediný šanci dosáhnout počtu hlasů potřebného pro nominaci.

Cesta, kterou předtím bude muset urazit, ale pravděpodobně bude dlouhá a trnitá. Již nyní je zřejmé, že u konzervativních evangelikálů na jihu země propadá a že pro ně může být problémem jeho mormonská víra.

Konzervativní katolík Santorum naopak na jihu v Tennessee a Oklahomě bezpečně zvítězil a uspěl i v Severní Dakotě na středozápadě. "Bylo to velká noc. Vyhráli jsme již na západě, na středozápadě a na jihu a jsme připraveni vyhrávat po celé zemi," řekl Santorum svým příznivcům v Ohiu.

Gingrich má svou Georgii

Kromě Romneyho a Santoruma o superúterý zatím uspěl ještě bývalý šéf Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich. Vyhrál ve své domovské Georgii, na další úspěch zřejmě ale nedosáhne. Jeho strategie odpíchnout se od úspěchů v jižanských státech k oživení své skomírající kampaně tak zatím úspěch neslaví.

O superúterý se hlasovalo v Georgii, Ohiu, Virginii, Vermontu, Oklahomě, Tennessee, na Aljašce, v Idahu, v Massachusetts a v Severní Dakotě. Kromě vítězství v jednotlivých státech je pro kandidáty důležité, kolik získají v jednotlivých státech delegátů při poměrném rozdělování jejich hlasů. Favorit Romney jich zatím má 415, druhý Santorum 176, Gingrich 105 a Paul pouze 47. K jistotě nominace je jich potřeba minimálně 1 144.

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Exploze v rakouském supermarketu zranila devět lidí, dělník navrtal plyn

Rakouský hasič

Exploze v supermarketu v obci Sankt Jodok am Brenner na západě Rakouska zranila nejméně devět lidí. Podle záchranářů...

Na zelené vlně se svezla i Le Penová, své příznivce však ekologií uspávala

Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová překvapila, když svou...

Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová překvapila, když svou programovou řeč věnovala více ekologii než...

Rakouský pár si objednal z internetu oblečení, přišel jim balík plný drog

Speciální zásahové jednotky celní správy a jihočeského policejního ředitelství...

Manželský pár z Lince si přes internetové stránky objednal oblečení. Místo dvou vytoužených kusů oblečení, se však...

Migrační tlak zesílil. Pašeráci mění taktiku. EU se dohaduje

Loď Ocean Viking má na palubě 356 migrantů, které vylovila ve Středozemním...

Počet migrantů plujících přes Středozemní moře do Evropy roste. Na Maltu za uplynulý týden přijelo téměř 500 lidí,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz