Americké volby 2024
Sledovat další díly na iDNES.tvTrump odevzdal svůj hlas na Floridě. Bývalý prezident dorazil do svého volebního okrsku v Palm Beach se svou manželkou Melanií Trumpovou. „Cítím se velmi jistě. Slyšel jsem, že všude se nám daří,“ řekl Trump s tím, že jeho poslední prezidentská kampaň byla nejlepší ze všech tří, které vedl.
„Nebude to ani těsné. Ale bude trvat dlouho, než se to potvrdí,“ dodal exprezident. Vyzdvihl sčítání hlasů ve Francii, kde podle něj byly výsledky hned. Trump v minulých volbách naznačoval, že delší dobu sčítání hlasů využili demokraté, aby jej podvodem připravili o volební vítězství.
„Pokud prohraji volby, pokud to budou férové volby, budu první, kdo to uzná,“ řekl Trump na otázku, zda v případě prohry bude znovu zpochybňovat výsledky jako v roce 2020, což následně vedlo jeho podporovatele k násilným protestům s několika mrtvými. Podle něj zatím volby probíhají férově. Uvedl též, že tentokrát po volbách nebude docházet ze strany jeho voličů k násilnostem. „Moji podporovatelé nejsou násilní lidé,“ prohlásil.
Americké volby 2024
Sledovat další díly na iDNES.tvHlas už odevzdal též jeho kandidát na viceprezidenta, republikánský senátor J.D. Vance, který odvolil v Cincinnati v Ohiu. List The New York Times si všiml, že oproti svým dřívějším ostrým vyjádřením na adresu demokratů během volebního dne zvolil smířlivější tón. „Měli bychom být vůči sobě navzájem laskavější,“ řekl novinářům poté, co zmínil přátele rozdělené politikou.
Harrisová a její kandidát na viceprezidenta Tim Walz už hlasovali v předstihu.
Trump bude sčítání hlasů sledovat v konferenčním centru ve West Palm Beach na Floridě. Jeho demokratická protikandidátka stráví volební noc na Howardově univerzitě ve Washingtonu, kde studovala politologii a ekonomii.
Dosluhující prezident Joe Biden, který chtěl původně svůj post obhajovat, ale nakonec se kandidatury vzdal ve prospěch Harrisové, bude sčítání výsledků podle serveru NBC News sledovat ve své rezidenci v Bílém domě v doprovodu letitých spolupracovníků. Nemá v plánu žádná veřejná vystoupení. Svůj hlas odevzdal též v předstihu.
Ruské vazby na výhrůžky bombovými útoky
Federální úřad pro vyšetřování (FBI) informoval, že výhrůžky bombovými útoky se dotkly volebních místností v několika amerických státech, podle něhož řada z nich zřejmě pochází z ruských e-mailových adres. Žádná z těchto hrozeb zatím nebyla označena za věrohodnou.
FBI neuvedl, o jaké státy jde, ale podle serveru listu The New York Times o výhrůžkách informovali činitelé nejméně tří států - Georgie, Maine a Severní Karolíny. Dvě volební místnosti v okrese Fulton County ve státě Georgia musely být dočasně vyklizeny kvůli hrozbám útoku bombami, uvedl zpravodajský server Atlanta News First, podle něhož ale policie výhrůžky nepovažovala za vážně míněné.
Americké volby na vlastní kůži. Na chvíli jsem byla celebritou, píše reportérka |
Nejvyšší státní zástupci 47 amerických států v prohlášení vyzvali Američany, aby respektovali volební proces. Násilí nemá ve volbách místo, uvedli podle agentury AP. Americké úřady se chtějí vyvarovat toho, aby se opakovala situace z ledna 2021, kdy příznivci Trumpa, kteří odmítli přijmout jeho volební porážku, vtrhli do budovy Kongresu ve Washingtonu, přičemž zemřelo několik lidí.
Prohlášení podepsali nejvyšší státní zástupci ze všech 50 amerických států s výjimkou Indiany, Montany a Texasu. Proč tak prokurátoři v těchto státech neučinili, není zřejmé.
Volby začaly v Dixville Notch v New Hampshire
Hlavní den voleb začal hlasováním v malé obci Dixville Notch ve státě New Hampshire na východě USA. Podle CNN získala Kamala Harrisová tři hlasy, stejně jako její protivník Donald Trump. Hlasování se podle stanice zúčastnili čtyři republikáni a dva další voliči.
V předchozích prezidentských volbách občané této obce hlasovali pro demokratické kandidáty. V roce 2020 v jejich očích zvítězil Joe Biden, o čtyři roky dříve Hillary Clintonová.
Vesnice Dixville Notch, ležící u hranic s Kanadou a čítající asi tucet obyvatel, je tradičně jednou z prvních, které zahajují americké volby otevřením volební místnosti už o místní půlnoci. Obvykle vyrážejí ve stejnou dobu voliči k urnám také v obcích Millsfield a Hart’s Location, ty ale letos půlnoční hlasování nenabídly, napsala CNN.
Předpověď z Guamu a modrý posun. Co jsou klíčové momenty amerických voleb |
Harrisová v příspěvku na sociálních sítích po otevření volebních místností vyzvala Američany, aby šli k volbám s tím, že jejich hlas má moc. „Dnes volíme, protože milujeme svou zemi a věříme v příslib Ameriky,“ uvedla. Trump zhruba tři hodiny před otevřením volebních místností na své sociální sítí Truth Social napsal: „Je čas jít ven a volit, abychom mohli společně učinit Ameriku opět velikou“.
Boj o klíčové státy
Oba kandidáti na příštího amerického prezidenta či prezidentku se během svých posledních vystoupení před hlavním volebním dnem snažili oslovit voliče v klíčových státech USA.
„Čekali jsme na tohle čtyři roky,“ prohlásil Trump na shromáždění v Pittsburghu ve státě Pensylvánie. Ta je ze sedmi klíčových států nejlidnatější a má tak největší váhu ve sboru volitelů.
Hlasování v USAV hlavní volební den (úterý 5. listopadu) se začnou hlasovací místnosti ve velkém otevírat v 06:00 východoamerického času (12:00 SEČ) a v nejzápadnějších státech hlasování končí až o 24 hodin později. Oficiální výsledky budou známé o několik dní později, když součty schválí příslušné volební orgány. Vítěze prezidentských a jiných voleb v USA oznamují velká média na základě neúplných výsledků a odhadů ohledně nesečtených hlasů. V roce 2020 se na rozuzlení souboje o Bílý dům čekalo až do konce týdne a něco podobného by mohlo nastat i tentokrát, obzvláště pokud se potvrdí průzkumy nasvědčující těsným výsledkům hned v několika klíčových státech. |
„Bojujeme za naši demokracii. A v demokracii, skutečné vedení chápe, že lídr naslouchá odborníkům a naslouchá lidem, kteří s ním nesouhlasí. Budu naslouchat lidem, kteří se mnou nesouhlasí,“ prohlásila podle listu The Washington Post v Pensylvánii Harrisová, která se rozhodla poslední den před finále voleb strávit právě v tomto státě. Trump kromě tamního vystoupení zamířil také mezi voliče v Severní Karolíně a v Michiganu.
Přes 80 milionů lidí, zhruba třetina oprávněných voličů, už totiž hlasy odevzdalo, ať už korespondenčně nebo v předtermínech v hlasovacích místnostech. Posledním dnem hlasování je úterý, ovšem vítěz souboje o Bílý dům by po volební noci podobně jako před čtyřmi lety nemusel být ihned známý.
Vyhrocená kampaň
USA za sebou mají vyhrocenou kampaň plnou mimořádných událostí včetně prvního procesu s bývalou hlavou státu Trumpem, bezprecedentní výměny kandidáta Demokratické strany (současného prezidenta Joea Bidena v kandidatuře nahradila Harrisová) a dvou pokusů o atentát na Trumpa. Průzkumy po překotném vývoji nasvědčují velmi těsnému souboji mezi 78letým republikánem a 60letou demokratkou, a to jak na úrovni celých USA, tak v sedmi klíčových státech.
Exprezident Trump, který nikdy neuznal svou porážku v posledních volbách, letos opět podkopává důvěru stoupenců ve volební proces a bez důkazů obviňuje demokraty, že ve volbách podvádějí.
I na závěr kampaně si preventivně stěžoval na výsledky voleb a zopakoval svou dřívější poznámku o době, kterou může trvat sčítání hlasů, upozornil The Washington Post. „Slýchám... že sčítání hlasů může trvat dalších 12 dní. A pokud to uděláte, stanou se špatné věci,“ prohlásil Trump.
Podle Reuters exprezident také pohrozil, že v případě zvolení by zavedl dovozní cla ve výši 25 procent Mexiku, pokud nezakročí proti přílivu drog do USA. Tímtéž pohrozil i Číně, odkud se dostává mnoho chemikálií používaných k výrobě opiátu fentanylu ke kartelům, které dodávají silné narkotikum do USA. Podle The Washington Post hrozil Trump Mexiku cly na dovážené zboží, pokud nezakročí proti ilegální migraci.
Program Harrisové, která by byla první prezidentkou v historii země a zároveň první hlavou státu s kořeny na jihu Asie, zahrnuje na závěr kampaně vystoupení ve Filadelfii, kde se ji chystala podpořit mimo jiné moderátorka Oprah Winfreyová či zpěvačka Lady Gaga.