Americké diplomaty čekají kvůli prostořekým depeším škatulata

  12:17aktualizováno  12:17
WikiLeaks dosud zveřejnil jen zlomek amerických diplomatických depeší, takže jejich dlouhodobý dopad zatím není jasný. Jedno je ale jisté už teď. Diplomacie Spojených států se otřásla v základech a mnoho vysoce postavených diplomatů si své názory vyjevené v depeších odskáče.

Angela Merkelová, Mahmúd Ahmadínežád a David Cameron | foto: Koláž - iDNES.cz

Úvahy o tom, že zveřejněné depeše, jichž plánuje WikiLeaks odtajnit okolo čtvrt milionu, budou mít neblahý vliv na některé diplomaty, se objevily záhy po zveřejnění prvních zpráv.

Celý svět se totiž mohl dočíst věci, které se nikdy neměly dostat na veřejnost, mimo jiné i peprné popisy politických představitelů hostitelských států. Obamova administrativa proto nyní zvažuje, že některé zkompromitované velvyslance z daných zemí odvolá.

Operace odplata

Fanoušci WikiLeaks zahájili kybernetickou pomstu

"Někteří budou nejspíš přemístěni," potvrdil britskému listu The Times ředitel americké diplomatické akademie Ronald Neumann, jenž kdysi působil jako ambasador v afghánském Kábulu. "Nyní je důležité sledovat reakce klíčových postav v té které hostitelské zemi. Dotkl se jich někdo? Pokud se bude jednat o osobní urážku, pak to je důvod k odvolání," upřesnil Neumann.

O své křeslo se bojí velvyslanci na všech kontinentech

Teď jen záleží, jak se zachová kupříkladu německý šéf diplomacie Guido Westerwelle, kterého americký velvyslanec v Berlíně Philip Murphy označil za "agresivního ješitu, který nemá rád USA". Američan si nebral servítky ani při charakterizování kancléřky Angely Merkelové; ta je podle něj "málo kreativní a teflonová", neboť po ní všechno snadno sklouzne. (více o prvních depeších zde)

PERSONA NON GRATA

V diplomatických kruzích jde o terminus technicus s přesným, zákonně vymezeným obsahem.

Označuje člověka z jiného státu, jehož pobyt na svém území považuje stát za absolutně nežádoucí.

Podle Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích z roku 1961 má každá země právo kdykoliv a bez udání důvodu přidělit status nežádoucí osoby kterémukoliv diplomatovi.

Zdroj: Wikipedia.org

Také pod velvyslancem v libyjském Tripolisu se židle povážlivě kymácí. Bystře zachytil, že libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, kterého označil za "prchlivého excentrika", nemá rád letadla a na cestách ho vždy doprovází vnadná ukrajinská ošetřovatelka blond vlasů Galyna. Pokud se Kaddáfí urazí, Gene Cretz bude mít problém.

A ambasador USA v Moskvě John Beyrle, jenž popsal ruského premiéra Vladimira Putina jako Batmana a prezidenta Dmitrije Medveděva coby jeho Robina, za svou kreativitu putoval na kobereček k Putinovi už před několika dny. Zda ho uniklé depeše budou stát i post, se teprve uvidí.

"Myslím, že škody jsou hrozné," přiznal Neumann s tím, že odvolání velvyslance, výběr nového, jeho schválení a následný přesun trvá zhruba devět měsíců.

"Máme obtížný proces výběru a schvalování jak u nás na ústředí, tak posléze i v Senátu," řekl Neumann. To ostatně ví i Česká republika, která na amerického velvyslance čeká už skoro dva roky. Senát dosud vybraného kandidáta neschválil (o kandidátovi Normanu Eisenovi zde).

Na druhou stranu Neumann podotkl, že zatím ani jeden ze států, které diplomaté zmiňovali v ožehavých depeších, neoznačil žádného z amerických velvyslanců za personu non grata (nežádoucí osobu).

Podle nejmenovaných diplomatických zdrojů je to ale jen otázka času. Jeden z vládních úředníků si již zkraje týdne postěžoval listu The Daily Beast, že "budeme muset přemístit některé z našich nejlepších lidí, protože se opovážili popsat pravdu o zemích, v nichž slouží".

FAKTA O WIKILEAKS

Mediální organizace WikiLeaks umožňuje anonymní publikaci tajných materiálů pocházejících z prostředí firem, státních institucí a dalších organizací. Je provozována neziskovou organizací Sunshine Press.

- Webová stránka WikiLeaks byla založena na konci roku 2006 několika lidmi. Jejich identita není známa. Ví se pouze, že mezi nimi byl Julian Assange a několik uprchlíků z Číny. Oficiálně začal server WikiLeaks fungovat v roce 2007.

- Server tvrdí, že už uveřejnil víc tajných dokumentů výzvědných služeb než všechna ostatní média světa dohromady. Zároveň se mu prý vždy podařilo utajit zdroj informací a vyhrát všechny soudní spory. Podle provozovatelů WikiLeaks je důvěryhodnost každé informace před zveřejněním prověřována.

- Začátkem roku Assange prozradil, že o chod WikiLeaks se neustále stará asi pět lidí. Dalších zhruba 800 lidí jsou občasní spolupracovníci.

- Server je financován z darů soukromých lidí. Odmítá přijímat peníze od firem a vlád.

Stránka WikiLeaks, kde byly zveřejněny tajné depeše americké diplomacie (29. listopadu 2010)- Letos vyvolal server WikiLeaks několikrát celosvětový rozruch. V červenci zveřejnil 77 tisíc tajných zpráv z války v Afghánistánu a v říjnu statisíce utajovaných amerických dokumentů o válce v Iráku. Na konci listopadu pak dal veřejnosti k dispozici diplomatické depeše, které obsahovaly nelichotivé úsudky amerických diplomatů o osobnostech světové politiky.

- Server obdržel již několik ocenění, mimo jiné od organizace Amnesty International či britského magazínu The Economist. Letos v květnu jej americký deník New York Daily News zařadil mezi pět webových stránek, které mohou zcela změnit zpravodajství.

autor: ČTK

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Konvoje do Venezuely jsou zástěrkou pro vyzbrojení opozice, tvrdí Rusové

Lidé přicházejí na koncert na podporu Venezuely na kolumbijské straně hranic....

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová obvinila USA z přemisťování speciálních sil ke hranicím Venezuely, kde na...

Za velikost Ruska. Šamani obětovali pět velbloudů na ohnivé hranici

Velbloudi dvouhrbí a mladý jak v ZOO Chleby

Pozdvižení v Rusku vyvolal obřad sibiřských šamanů, kteří obětovali a spálili pět velbloudů, „aby posílili Rusko a jeho...

Čech odsouzený za pašování migrantů chce zvrátit rozsudek, nemá na právníka

Jiří Sagan

Český řidič Jiří Sagan, který byl ve Francii odsouzen ke dvěma letům ve vězení za pašování migrantů, chce podat...

Najdete na iDNES.cz