Změnu pohlaví chápeme. Tak proč ne změnu rasy, hájí Dolezalovou expertka

  17:07aktualizováno  17:07
Američanky s českými kořeny Rachel Dolezalové, která se dlouhodobě vydávala za černošskou aktivistku, se zastala americká profesorka práva Camille Gearová Richová. Podle ní je nespravedlivé, že zatímco pohlaví si už lidé mohou svobodně vybrat, v případě rasy to zatím není společensky přijatelné.

Dolezalová byla v úterý hostem televizní show americké stanice NBC (16. června 2015). | foto: Reuters

Případ aktivistky Rachel Dolezalové, která se narodila jako běloška, ale cítí se být černoškou, ukázal, že americká společnost hledí na rasovou identitu výrazně odlišně než na tu pohlavní.

Kauza Dolezalová

Zatímco kolegové a přátelé donedávna znali Rachel Dolezalovou jako zapálenou černošskou aktivistku ve městě Spokane ve státě Washington, její rodina neměla o této identitě ani tušení. Rodiče sedmatřicetileté ženy však minulý týden překvapili média i veřejnost odhalením, že z jejich domu před lety odešla jako bělošská dívka a že má německé a české kořeny. Někteří její spolupracovníci proto požadovali, aby Dolezalová z vedení organizace hájící práva Afroameričanů odešla. Tlaku nakonec podlehla a v pondělí rezignovala.

Gearová Richová webu stanice CNN upozorňuje, že zostuzení Dolezalové je v příkrém rozporu s nedávným oslavováním bývalého olympionika (a otčíma Kim Kardashianové) Bruce Jennera, který se nedávno světu představil jako žena Caitlyn Jennerová (psali jsme zde). Když si však lze svobodně vybrat pohlaví, proč by to nešlo učinit i s rasou, ptá se profesorka práva.

Případ Dolezalové je mnoha lidem proti srsti, protože vymezuje hranici společenské přípustnosti. Ať se nám to líbí, nebo ne, vstoupili jsme do období, kdy je možné si vybírat vlastní rasu, do éry, kdy lidé očekávají, že člověk má právo zvolit si svou identitu.

Rozdíl mezi oběma případy je ve způsobu, jakým se dostaly na veřejnost. Jennerová odhalení své ženské identity pečlivě načasovala, Dolezalová však nedobrovolně sledovala, jak její utajovanou minulost bílé dívky prozradili rodiče. Ti se cítili zklamaní, když od nich odešla a rozhodla se stát černoškou.

Dolezalová vyrůstala v rodině s adoptovanými černošskými sourozenci, a to jí podle Gearové Richové přiblížilo realitu diskriminace rasových menšin. Něco podobného se stává, když si například běloch vezme černocha a má černošské potomky. Dolezalová se díky tomu stala politicky a společensky vnímavější k realitě rasové diskriminace.

Dolezalová lhala kvůli přesvědčení, píše profesorka

Lidé schvalují změnu Caitlyn Jennerové, protože cítila biologickou potřebu stát se ženou. Ale je identita pouze toto? Co kdyby Dolezalová našla jednoho černošského předka? Učinilo by to její změnu identity platnou? ptá se Gearová Richová, která se soustředí na rasovou otázku v USA a feministické teorie. Sama je černoška.

Fotogalerie

Dolezalová podle ní jako černoška bojovala za práva rasové menšiny a vedla odbočku organizace NAACP, což by mohla bezpochyby dělat i běloška. Jenže ona byla kvůli své identitě tlakem zvenčí donucena rezignovat na svou funkci a kvůli svému jednání čelí výsměchu. Dolezalová sice neměla lhát, ale lhala kvůli přesvědčení, s nímž můžeme sympatizovat.

Gearová Richová soudí, že případ Američany nutí zamyslet se nad jejich společností, kvůli níž měla Dolezalová pocit, že nejlepším způsobem, jak hájit práva Afroameričanů, bylo stát se jednou z nich. Nutí nás k zamyšlení, zda jsou pro naši identitu důležitější biologické předpoklady, nebo naše jednání.

Neměli bychom být otroky biologické definice identity a neměli bychom používat rasovou či pohlavní identitu jako zbraň, kterou trestáme druhé, dodává Gearová Richová.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Český kamion vezl nejištěný buldozer, brzdové hadičky měl přelepené páskou

Řidič tahače přejel muže vedoucího kolo hned dvakrát.

Rakouská dálniční policie na jihu země zastavila českého řidiče, jehož kamion jel tunelem s 21tunovým buldozerem na...

Bělorusko a Rusko spojí síly, sblíží se víc než státy EU

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho běloruský protějšek se sešli na vojenské...

Do dvou let plánují Moskva a Minsk společné daně, regulaci energetiky, zahraniční obchod i jednotné protisankce. Od...

Starostu uvěznili. Na postu ho nahradila manželka odsouzená ve stejné kauze

Patrick Balkany, odsouzený starosta francouzského města Levallois-Perret (13....

Kuriózní situace nastala ve francouzském městě Levallois-Perret u Paříže. Místního starostu Patricka Balcanyho v pátek...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz