Tátu zlynčovali, muže jí zastřelili. Portrét černé uklízečky obžaloval Ameriku

Seriál
Americká gotika, tak pojmenoval Gordon Parks svůj portrét životem strhané černošské uklízečky v samém centru politické moci Spojených států. Seriál Slavné fotografie vás vezme za příběhem „neviditelné ženy“ i muže, který z ní udělal hrdinku boje za občanská práva.
Fotografie Gordona Parkse s názvem Americká gotika zobrazující černošskou...

Fotografie Gordona Parkse s názvem Americká gotika zobrazující černošskou uklízečku Ellu Watsonovou se stala symbolem boje za rovná lidská práva. | foto: Gordon ParksCreative Commons

Na té fotce na první pohled není nic moc výjimečného. Do objektivu se dívá postarší černoška v brýlích. V jedné ruce mop, v druhé smeták, v pozadí visí rozostřená vlajka s hvězdami a pruhy. A přece jde o jednu z nejdůležitějších fotografií amerických dějin.

Gordon Parks ji pořídil uprostřed druhé světové války, v samém srdci Washingtonu, D.C. Modelem mu nestál žádný politik ani generál, ale Ella Watsonová, obyčejná černošská uklízečka, jež byla pro spěchající úředníky v podstatě neviditelná. Její portrét dodnes zůstává důkazem rasové, profesní a ekonomické hierarchie, která dělila hlavní město rodící se supervelmoci.

Slavné fotografie

Ella Watsonová se narodila v roce 1883, v patnácti letech opustila školu a každý den trávila tvrdou prací. Nejdřív jako pradlena, pak dělala pokojskou, nakonec myla podlahy na ministerstvu zahraničí či ministerstvu financí. Osud jí dával jednu ránu za druhou: jejího tátu zlynčovali, muže v roce 1927 zastřelili, její dcera zemřela po porodu dvou nemanželských dětí.

Elle zbývaly v životě jen tři jistoty: každodenní dřina, rodina a Bůh. „Žila v souladu se svou vírou a neuhýbala z ní. Modlila se každé ráno a večer a své rodině vštěpovala, aby byla obětavá, laskavá a odpouštěla,“ popisovala pro The New York Times její pravnučka Rosslyn Samuelsová.

Když se Parks s Ellou seznámil, vychovávala sama adoptovanou dceru a vnoučata. „Představil jsem se a zeptal se jí, jestli ji mohu vyfotit. Nejprve jsem se jí zeptal na její život. Byl tak katastrofální, že jsem měl pocit, že musím tuto ženu vyfotografovat tak, abych cítil nebo aby veřejnost pocítila, jaký byl Washington, D.C. v roce 1942,“ popisoval později.

Po boku uklízečky strávil zhruba měsíc. Fotil ji doma, chodil s ní do kostela, zachycoval její každodenní strasti i radosti. Nechtěl ukazovat jen její chudobu, chtěl vyprávět její příběh jako matky, babičky, ženy, uklízečky. Na rozdíl od dalších spontánních fotografií série je její portrét stylizovaný. Parks dal Elle do jedné ruky smeták a do druhé mop a symbolicky ji postavil před americkou vlajku.

Později přiznal, že portrét inscenoval podle obrazu Americká gotika z roku 1930, který znázorňuje bílého farmáře a jeho dceru stojící před venkovským domem v Iowě. Malíř Grant Wood jím chtěl vyjádřit pozitivní obraz amerického venkova na počátku Velké hospodářské krize. Jeho dílo je dodnes vystaveno v chicagském Institutu umění, kam Parks často chodil.

Grant Wood: Americká gotika (1930)

Rodák z Kansasu nebyl jen fotograf, živil se i jako režisér, skladatel, pianista a básník. Narodil se v roce 1912 jako nejmladší z patnácti dětí a se svou rodinou vyrůstal v chudých poměrech na farmě. Sám byl afroamerického původu a od malička byl zvyklý, že v segregované škole nemůže sportovat nebo se účastnit společenských akcí.

Ve čtrnácti letech ztratil matku a přestěhoval se do Minnesoty k příbuzným. Vzhledem k okolnostem nemohl dodělat střední školu a brzy se osamostatnil. „Musel jsem se přes noc stát dospělým mužem,“ popsal později. V éře Velké hospodářské krize si tak vyzkoušel nejrůznější profese, včetně své první umělecké – hrál na piano a zpíval v jazzové kapele, dokonce vystupoval po boku Dukea Ellingtona. K osudové práci ho ale dovedlo zaměstnání číšníka ve vlaku.

Plivance a urážky. Kurážnou černošku vyštvali ze školy pro bílé za čtyři dny

Zatímco ostatní kolegové při čekání na přestup v Chicagu posedávali po městě, Parks chodíval rozjímat do Institutu umění. Jednoho dne tam viděl snímek japonského náletu na americký dělový člun USS Panay a uvědomil si sílu fotografie. Zaujala ho statečnost fotografa, který uprostřed chaosu na potápějící se lodi nebojácně zůstal na svém místě, aby událost zdokumentoval.

V zastavárně si proto ihned pořídil svůj první fotoaparát – dvouoká zrcadlovka Voigtländer Brillant ho vyšla na 12,5 dolaru. Zkušenosti neměl žádné, zato sebevědomí mu nechybělo, a tak vešel do obchodu s oblečením ve městě St. Paul a majiteli nabídl, že bude fotit naaranžované výlohy. „Viděl jsem Vogue a Harper’s Bazaar a vím, co dělat,“ sdělil vedoucímu.

Dostal šanci a už ji nepustil. Nejprve fotil výlohy, později portréty podnikatelské a společenské smetánky v Chicagu. Díky stipendiu na 1 800 dolarů odjel do Washingtonu a nastoupil ke Správě zabezpečení zemědělských podniků (FSA). Federální úřad tehdy sháněl fotografy, kteří by dokumentovali přemisťování farmářů postižených rozsáhlými prachovými bouřemi v oblasti Velkých planin.

„Na co sis sem bral foťák?“

Když dorazil do Washingtonu, jeho šéf Roy Stryker se ho zeptal, co o městě ví, a mladému fotografovi dal první úkol. „Polož foťák na poličku, běž si koupit kabát, dej si jídlo v restauraci a zajdi do kina.“

Parks se vrátil bez kabátu, do kina ho nepustili a v restauraci dostal vynadáno, že černoši musí chodit zadním vchodem. Stryker se ho zeptal, co s tím udělá. „A na co sis sem teda vozil foťák?“ napověděl mu. Parks pochopil, že rasová diskriminace trápí i jeho šéfa.

Netrvalo dlouho a Parks na chodbě úřadu potkal Ellu Watsonovou, jak zametá podlahu. Její portrét ihned ukázal šéfovi. „Chápeš to správně, ale všichni kvůli tobě přijdeme o práci,“ vyslechl si. Vždyť byl přece na stáži ve federální agentuře a jeho fotka byla přímo obžalobou Ameriky!

Gordon Parks: Děti s panenkou. Washington, D.C. (1942)

Několik let ležela v šuplíku, poprvé se objevila v roce 1948 v magazínu Ebony, společenském časopisu pro černošské čtenáře. Větší slávy se jí dostalo až v padesátých a šedesátých letech, kdy v Americe sílilo hnutí boje za lidská práva. Parks tehdy fotku nazvanou původně Washingtonská vládní uklízečka začal s odkazem na slavný obraz iowské idyly prezentovat pod názvem Americká gotika.

Parksovo jméno ale není spojeno jen s jednou fotkou. Za války dokumentoval černošské stíhače v řadách amerického letectva, v roce 1944 začal pracovat pro módní časopis Vogue. Po válce ho jako svého prvního fotografa tmavé pleti zaměstnal Life. Asi nejslavnější obrázkový magazín na světě ho přijal poté, co nafotil a popsal život sedmnáctiletého lídra harlemského gangu The Midtowners.

Gordon Parks: Války gangů v Harlemu (1948)

Nezůstalo jen u fotografie, Parks se zapsal do historie filmu. V roce 1969 zfilmoval svůj částečně autobiografický bestseller The Learning Tree a stal se tak prvním Afroameričanem, který v Hollywoodu napsal a režíroval celovečerní film.

V roce 1971 pod jeho taktovkou vznikl také oceňovaný akčňák Shaft, základní dílo žánru blaxploitation, ve kterém černošský detektiv hledá unesenou dceru harlemského bosse a při tom se zaplete do boje s mafií a černošskými gangstery. Parks o Harlemu věděl své a snímku, který vyhrál několik cen včetně Zlatého glóbu, tak dodal autenticitu.

Parks pracoval až do konce svého života v roce 2006. Dnes je považován za jednoho z nejvýznamnějších amerických fotografů 20. století. I proto, že dveře branže otevřel dalším Afroameričanům. O své práci sám říkal: „Vybral jsem si fotoaparát jako svou zbraň proti všemu, co na Americe nenávidím: diskriminaci, chudobě a rasismu.“

Teror v Oklahomě vyfotil amatér, zdrcená matka jeho snímku nemohla uniknout

Jeden ze slavných snímků, které Charles Porter pořídil po bombovém útoku v...

Seriál Spojené státy si připomínají třicet let od tragédie v Oklahoma City. Symbolem jednoho z nejhorších...

Fotka, která z Lincolna udělala prezidenta. Venkovského čahouna změnila ve státníka

Abraham Lincoln, kandidát na prezidenta USA před projevem v Cooper Union v New...

Seriál Amerika si připomíná sto šedesát let od atentátu na Abrahama Lincolna. Asi nejslavnější fotka...

Stadion hořel, oni se tiše dívali. Z hnusného derby se zrodila krásná fotka

Marco Materazzi a Rui Costa přihlížejí řádění fanoušků během čtvrtfinále Ligy...

Seriál Byl to vypjatý zápas s hanebným průběhem, ale vzešel z něj snímek, který dodnes dojímá fotbalový...

Dva kuchaři vyfotili UFO nad Skotskem, pak zmizeli. Armáda záhadu tutlá dodnes

V srpnu 1990 poslali dva turisté deníku Daily Record fotografie podivného...

Seriál Je to zřejmě nejlepší fotografie UFO, jaká byla kdy pořízena. V roce 1990 dva kuchaři na výletě po...

Anglie ponížena. Fotka zajatých mariňáků odstartovala válku o Falklandy

Argentinci odzbrojují britskou posádku na Falklandách. Vlevo Jacinto Eliseo...

Seriál Češi mají Bílou horu, Argentinci Malvíny. Válku o ostrovy v jižním Atlantiku poseté ovčími bobky...

Vyfotily víly a zmátly i autora Sherlocka Holmese. Pravdu přiznaly až před smrtí

Frances Griffithová na jedné z fotografií ze série Víly z Cottingley (červenec...

VIDEO Seriál Víly přece neexistují. Nebo snad ano? Nejen Velká Británie si tuto otázku kladla po tom, co tajemné...

Tajný agent Elvis. Podivná schůzka s Nixonem fascinuje Ameriku dodnes

Elvis Presley při setkání s Richardem Nixonem v Bílém domě (21. prosince 1970)

Seriál Amerika si připomíná devadesát let od narození Elvise Presleyho. Možná nejznámější fotka „krále...

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v prosinci 2023. „Lenka Šimůnková, maminka Elišky zastřelené vrahem z...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a herečka, která zesnula v neděli 6. dubna, si přála obřad jen v komorním kruhu pozvaných. Dát poslední...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

Premium

Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale brutálně a trýznivě: vraždu si pečlivě naplánovali. Oběť vylákali ven, tam ji zmlátili, řezali nožem,...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru v Praze poté, co si zpěvák Dan Bárta vážně poškodil sluch. Pokud by nyní vystupoval, hrozily by mu...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

Premium

Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze základen po celém kontinentu v následujících měsících stáhnout až deset tisíc vojáků. Nejde však jen...

Malý provinilec rozhrnul železnou oponu. Poznáte kluka ze slavné fotky?

Dnes by mu mohlo být něco přes sedmdesát a narodil se v Praze. Víc toho o klukovi z fotky ověnčené v roce 1959 cenou World Press Photo nevíme. Zato příběh jejího autora by vydal na román. Vilém Kropp...

20. dubna 2025

Čína v Západem opuštěné Africe změnila pravidla hry, říká slavný reportér Woods

Premium

Čínské investice přepsaly vztahy Afriky se světem. Miliardové projekty mění kontinent, ale i mocenskou dynamiku. A Západ čím dál více ztrácí vliv. Novinář a fotograf Paolo Woods, dvojnásobný držitel...

20. dubna 2025

Lidé chtějí umírat důstojně. Počet lůžek v hospicích roste, dost jich však není

Premium

Téma je to choulostivé a citlivé, ale poptávka po hospicech roste a nabídka lůžek v nich také. Lidé už nechtějí umírat nedůstojně v „eldéenkách“. Lidí, jež takzvanou paliativní péči potřebují, je...

20. dubna 2025

Střelec v Německu zabil dva lidi, z místa činu utekl. Policie po něm pátrá

Útočník severně od Frankfurtu nad Mohanem zastřelil dva lidi. Nyní je na útěku, policie po něm pátrá. Informuje o tom Deutsche Welle s odkazem na místní policii.

19. dubna 2025  22:37

Rýsuje se dohoda mezi USA a Íránem. Po jednání v Římě se sejdou expertní týmy

V Římě v sobotu skončilo druhé kolo zprostředkovaných americko-íránských rozhovorů o íránském jaderném programu. Podle Teheránu se jednání nesla v konstruktivní atmosféře a přinesla určitý pokrok. Ve...

19. dubna 2025  21:43

Putin vyhlásil velikonoční příměří. Těsně předtím k nám vyslal drony, tvrdí Zelenskyj

Sledujeme online

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil velikonoční příměří. Rusko zastaví boje od sobotního večera do půlnoci na 21. dubna a očekává, že Ukrajina udělá to samé. Ukrajinský prezident vzápětí oznámil,...

19. dubna 2025  16:05,  aktualizováno  20:48

Hnutí SPD je v průzkumu poprvé na třetím místě před Starosty, nadále vede ANO

Sněmovní volby by nyní vyhrálo ANO s 33 procenty, koalice Spolu by měla 19,8 procenta. Poprvé v modelu STEM skončila na třetím místě SPD před Starosty. Následuje STAN s 10,8 procenta. Piráti by...

19. dubna 2025  19:21,  aktualizováno  20:18

Za tibetskou vládou i nosorožci v Africe. Senátoři chystají cesty za miliony

Premium

Singapur, Keňa či Mauritánie. To je jen malý výběr z více než čtyřicítky destinací, kam mají letos v plánu vyrazit senátoři na pracovní cesty. MF DNES má kompletní seznam k dispozici. Stejně jako...

19. dubna 2025

Na Pardubicku hořel sklad se slámou, hašení komplikovala nestabilní střecha

V Dolanech na Pardubicku zasahovali od soboty hasiči u požáru zemědělského objektu. Uvnitř budovy bylo uskladněných 40 až 50 tun slámy, kterou bylo třeba vyvézt. Příčiny požáru zatím nejsou známy....

19. dubna 2025  19:26

EU přiznává příliš byrokracie. Změny se mají týkat i GDPR, což nahrává lobbistům

Nejkomplexnější a nejznámější nařízení EU o ochraně osobních údajů, tedy GDPR, má doznat velkých změn. Evropští zákonodárci chystají návrh, který výrazně oseká zavedená pravidla z roku 2018....

19. dubna 2025  18:39

Výbuch pyrotechniky před fotbalem zranil pět fanoušků Baníku, včetně dívky

Pět fotbalových fanoušků Baníku Ostrava se v sobotu před patnáctou hodinou zranilo při výbuchu pyrotechniky. Jeden z nich utrpěl devastující zranění hlavy, mezi převezenými do nemocnice je i dívka...

19. dubna 2025  16:32,  aktualizováno  18:34

Vařily, bojovaly i odklízely mrtvé. Příběhy žen z první linie světové války

Bojovaly se zbraní v ruce, odklízely mrtvé, přežily hladomor i gulag. Byly kuchařkami, zdravotnicemi, spojařkami, ale i vojačkami v zákopech. Přes tři tisíce žen vstoupilo mezi lety 1942 a 1944 do...

19. dubna 2025  18:12