Americká armáda sledovala on-line putování Santy Clause s dárky

  14:07aktualizováno  14:07
Severoamerické velitelství protivzdušné obrany umožnilo zvědavým nedočkavcům sledovat putování Santy Clause se saněmi plnými dárků na internetu. Spolu se společností Google vytvořilo animaci, na které se každý mohl podívat, v jaké části světa zrovna vousáč v červeném rozdává dárky.

"Santa obyčejně volí stejnou trasu ze severu na jih a obvykle se pohybuje západním směrem, protože tak se posunuje i noční čas," vysvětloval admirál Sandy Winnefeld ze Severomarického velitelství protivzdušné obrany (NORAD), které neustále monitoruje vzdušný prostor, aby varovalo před případným leteckým či raketovým útokem.

I letos jeho zaměstnanci stejně jako v uplynulých letech připravili hlavně pro malé zvědavce program "Stopování Santy" (Santa Tracker), na němž lze sledovat celé putování objemného vousatého muže na saních tažených skupinkou sobů on-line po celém světě; od Egypta, přes indický Tádž Mahál až po Kanadu a USA.

"Z Austrálie se přesune do střední Asie a do Ruska, pak zase na jih a na sever a na jih a na sever, až se okolo desáté večer východního času dostane do Spojených států," vysvětloval v předvečer Štědrého dne Winnefeld s tím, že místní děti své dárky pod stromečkem na Boží hod ráno určitě najdou, i když to "Santa má rok od roku těžší, protože lidí je čím dál víc."

Američané dostávají dárky až 25. prosince, českým dětem je Ježíšek přináší o den dříve večer.

Reuters upřesnila, že na Petersonově letecké základně v Coloradu, kde NORAD sídlí, se stopováním Santy zabývá na devět set dobrovolníků, kteří okolo Vánoc odpovídají na telefonáty a emaily dětí z celého světa.

Na necelou hodinu se k nim připojila i první dáma Spojených států Michelle Obamová. "Je to prvně za 55 let trvající tradici," uvedl zástupce šéfa komunikací z NORAD Jamie Graybeal.

STOPOVÁNÍ SANTY

Severomarického velitelství protivzdušné obrany programem "Santa Tracker" začalo oficiálně v roce 1955, když coloradské noviny Colorado Springs v reklamě vyzvaly děti, aby Santa Clausovi zavolali na zvláštní předvánoční horkou linku.

Jenže v novinách popletly telefonní číslo a desítky dětí se omylem dovolaly právě na velitelství protivzdušné obrany. Důstojníci, kteří tehdy sloužili dětem zábavu nezkazili a vzkazy pro Santu přebírali. Nakonec se rozhodli, že pro děti budou Santův let monitorovat svými radary a satelity a předávat jim zprávy, o tom kde se zrovna nachází.

"Bylo to gesto dobré vůle od nás všech, abychom ve chvílích volna udělali radost dětem po celém světě," vysvětlil pohnutku zástupce velitele NORAD generál Marcel Duval listu The Daily Telegraph.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Čtyři stateční. Tolik údajně zbývá sehnat poslanců ke schválení brexitu

Britský premiér Boris Johnson bude muset v parlamentu bojovat doslova o každý hlas, aby prosadil dohodu o brexitu, na...

Evropští lídři se neshodli na přistoupení balkánských zemí k EU

Lídři zemí Evropské unie se ani během dlouhého jednání v noci na pátek neshodli na zahájení přístupových rozhovorů s...

Premium

Jediná cibule neopustí Indii. Země trpí nedostatkem strategické suroviny

Číňané mají vepřové, Češi pivo a Indové – cibuli. V zemi je cibule „strategickou“ surovinou. Nyní mizí z pultů....

Erdogan je gentleman. Kurdové a Turci se porvali jak malé děti, uvedl Trump

Bylo to sice nekonvenční řešení, ale bylo potřeba. Americký prezident Donald Trump je spokojen s příměřím uzavřeným s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz