Američtí senátoři klepli přes prsty Putinovy pochopy, Moskva zuří

  20:34aktualizováno  20:34
Američtí senátoři téměř jednomyslně zrušili letitá omezení v obchodu s Ruskem, zároveň ale odhlasovali tzv. Magnitského zákon, který vystavuje sankcím ruské činitele odpovědné za porušování lidských práv. Nové právní úpravě, která Moskvu rozčílila, chybí už jen podpis prezidenta Baracka Obamy.

Archivní snímek z roku 2009. Fotku Sergeje Magnitského nese jeho matka Natalia | foto: AP

Senátoři odhlasovali zrušení takzvaného Jackson-Vanikova dodatku ze 70. let minulého století, který blokoval obchodní výměnu s Moskvou kvůli překážkám, jež tehdejší sovětské vedení kladlo do cesty židovské emigraci. Po rozpadu Sovětského svazu byl dodatek formalitou, a navíc po letošním srpnovém vstupu Ruska do Světové obchodní organizace (WTO) bránil americkým firmám ucházet se o zakázky na ruském trhu.

Poslanci se současně rozhodli spojit do jednoho zákona zrušení diskriminačního dodatku s přijetím Magnitského zákona, který nese jméno ruského právníka, jenž v roce 2009 za nevyjasněných okolností zemřel v ruském vězení. Podle jeho obhájců byl ubit k smrti za to, že odhalil rozsáhlou korupci na nejvyšších místech ruské státní správy. Magnitského zákon vystavuje sankcím představitele ruské justice a policie, kteří podle USA porušují lidská práva. Nebudou smět vstoupit na americkou půdu a jejich účty v tamních bankách budou zmrazeny.

Senát schválil zrušení Jackson-Vanikova dodatku a zároveň přijetí Magnitského zákona poměrem hlasů 92 ku čtyřem. Sněmovna reprezentantů minulý měsíc rozhodla poměrem hlasů 365 ku 43. Prezident Obama by měl zákon podepsat během několika příštích týdnů, podle amerických médií by nový právní předpis mohl nabýt účinnosti s novým rokem.

Rusko vstoupilo do WTO koncem srpna, a pokud by Jackson-Vanikův dodatek zůstal v platnosti, američtí podnikatelé by na ruském trhu byli výrazně znevýhodněni na úkor obchodníků z Evropy a z Číny. Hodnota amerického exportu do Ruska nyní dosahuje částky 11 miliard dolarů ročně a po odstranění dodatku by se mohla během pěti let až zdvojnásobit.

Jak zareaguje Kreml?

Bezprostřední reakce Moskvy na dnešní senátní hlasování byla podle očekávání tvrdá. Ministerstvo zahraničí na svém webu označilo přijetí Magnitského zákona za absurdní divadlo. "Nechceme odmítnout všechno pozitivní, co se v našich dvoustranných vztazích s vynaložením značného úsilí podařilo vytvořit. Je třeba ale vzít na vědomí, že zákon schválený Senátem velmi negativně poznamená perspektivy dvoustranné spolupráce. Odpovědnost pochopitelně zcela a úplně ponesou USA," uvádí se v prohlášení.

Šéf zahraničního výboru Státní dumy Alexej Puškov řekl, že i Rusko nyní může v reakci na Magnitského zákon omezit vjezd do země některým občanům USA a zmrazit jejich konta v ruských bankách a jejich zahraničních odbočkách. Ruská média ale už před schválením zákona podobné návrhy hodnotila se značnou rezervou. Újma způsobená Spojeným státům symetrickou odvetou Kremlu by byla nesrovnatelná s dopadem, který může mít schválení Magnitského zákona na Rusko.

Podle ruského ekonoma Sergeje Aleksašenka je v daném případě nutné rozlišovat zájmy Ruska a jednotlivých ruských činitelů. Přijetí amerického zákona je celkově pro Rusko výhodné, protože odstranění diskriminačního dodatku prospěje ruské ekonomice. "Ruské úřady možná vydají ostrá prohlášení kvůli Magnitského zákonu, ale nikdy se kvůli němu neuchýlí ke zhoršení rusko-amerických vztahů," řekl Aleksašenko rozhlasové stanici Echo Moskvy.

Bílým dům dnes v reakci na hlasování Senátu označil zrušení Jackson-Vanikova dodatku za "historické", protože přiblížilo Spojené státy ke stavu, kdy se obchod s Ruskem bude řídit zásadami WTO. "Americké podniky budou mít širší přístup na rostoucí ruský trh stejně, jako ho mají jejich konkurenti," řekl Obamův poradce Ronald Kirk.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Nejdřív si spočítejte dolet našich zbraní, pohrozil Putin Západu

Ruský prezident Vladimir Putin přednesl v Moskvě tradiční poselství federálnímu...

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu přednesl tradiční poselství federálnímu shromáždění. V něm adresoval otázky...

Hrozí návrat islamistů z IS do Evropy? V Rozstřelu to zhodnotí analytik

Radko Hokovský, ředitel think-tanku Evropské hodnoty

Ve středečním Rozstřelu vystoupí zakladatel a předseda správní rady think-tanku Evropské hodnoty a analytik Programu...

VIDEO: Únik před lavinou. Lyžař natočil sesun na švýcarské sjezdovce

Lyžař natočil pád laviny ve švýcarském Crans-Montana

Jednomu z lyžařů ve švýcarském středisku Crans-Montana se podařilo natočit sesun laviny, která v úterý na tamní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz