Američané zabili vůdce irácké Al-Kajdy Zarkávího

  9:26aktualizováno  9. června 15:26
Vůdce irácké Al-Kajdy Abú Músa Zarkáví je mrtev. Nejhledanější muž Iráku zemřel při americkém leteckém útoku severně od Bagdádu. Zarkávího smrt potvrdil irácký premiér Malikí. Teroristovo úmrtí přivítal americký prezident Bush.

ČTĚTE TAKÉ:
Ať shnije v pekle, říká bratr Zarkávího oběti
Zarkáví podle sousedů? Tichý a zbožný muž
Zarkávího smrt postrčila cenu ropy pod 70 dolarů

"Zarkáví byl dnes zabit," prohlásil irácký premiér na tiskové konferenci, které se účastnil i velitel americké armády v Iráku generál George Casey. Na Zarkávího hlavu byla Američany vypasaná odměna 25 milionů dolarů.

Podle agentury AP byl Zarkáví zabit v Bákubě, přibližně šedesát pět kilometrů od Bagdádu. Podle jiných zdrojů se ale útok odehrál přímo v Bagdádu. Premiér Malikí uvedl, že Zarkáví byl se sedmi spolubojovníky zabit v provincii Dijala.

Americká televize ABC uvedla, že Zarkáví nezemřel přímo na místě, ale na následky zranění až poté, co ho Američané předali Iráčanům. Podle BBC byl Zarkáví identifikován podle otisků prstů, rysů tváře a jizev.

Smrt svého vůdce potvrdila i irácká odnož Al-Kajdy. "Ohlašujeme mučednickou smrt našeho bojovníka Abú Músy al Zarkávího v Iráku," citovala agentura Reuters internetové stránky organizace. Al-Kajda zároveň potvrdila odhodlání pokračovat ve "svaté válce".

Bush: Je to úspěch, boj ale nekončí
"Je to výzva pro všechny, kteří páchají násilí, aby přestali," komentoval Zarkávího smrt premiér Malikí. "Budeme dál bojovat s kýmkoli, kdo se touto cestou vydá. Mezi námi a nimi je otevřená válka," vzkázal teroristům.

Smrt šéfa irácké Al-Kajdy přivítal americký prezident George Bush. Jedná se podle něj o moment, který může události v Iráku změnit k lepšímu. "Vývoj posledních dvaceti čtyř hodin obnovil naši důvěru v úspěch boje," uvedl na tiskové konferenci. Bush zdůraznil, že ačkoli jde o významný úspěch, boj proti terorismu nekončí. Za důležitý moment pro Irák a vážný úder Al-Kajdě označil zabití Zarkávího i britský premiér Tony Blair.

Generál George Casey, šéf americké armády v Iráku, prohlásil, že Zarkávího skupina i bez svého vůdce stále představuje nebezpečí. "Zarkávího smrt, pokud se potvrdí, bude mít jen malý dopad na džihád v Iráku," přitakal mu Jásir Sirry, londýnský specialista na islamismus.

Američané uspěli po mnoha pokusech
Američané byli Zarkávímu na stopě už několikrát. Jednou ho údajně zajali ve Fallúdže, ale nepoznali ho. - více zde

Devětatřicetiletý Jordánec Zarkáví má na svědomí mnoho teroristický útoků. V roce 2004 měl vlastnoručně zabít dva americké rukojmí - Nicholase Berga a Eugena Armstronga. Zarkávího činnosti celkem padlo za oběť celkem přes pět set životů. Přičítají se mu i dva nejkrvavější útoky v Iráku - série protišíitských atentátů v březnu 2004, při kterých zahynulo téměř dvě stě lidí, a loňská únorová exploze ve městě Hilla, kterou nepřežilo 125 lidí.

Činnost muže, kterého Usáma bin Ládin v prosinci 2004 označil za vůdce své sítě v Iráku, se neomezovala jen na Irák. Zarkávího organizace má na svědomí i sebevražedné útoky na tři hotely v jordánské metropoli Ammánu. Při nich bylo loni v listopadu zemřelo 57 lidí. - více zde

Zarkáví po útoku ještě krátce žil

9. června - Terorista Abú Músá Zarkáví přežil středeční nálet a podlehl až na následky zraněním. Viděli jsme ho ještě živého, potvrdil v Bagdádu generál William Caldwell. "Podle amerických vojáků, kteří ho viděli, byl zpočátku při vědomí. Měl otevřené oči a pochopil, že před ním stojí Američané, protože se pokusil slézt z nosítek a dostat se pryč," řekl generál.

Američtí a iráčtí vojáci během pokračující bezpečnostní operace zatkli majitele domu, v němž se Zarkáví skrýval. V cele skončilo i dalších sedm lidí. Dům patřil Alí Azízovi, který tvrdil, že osobu, které dům pronajal, neznal. Domníval se prý, že je to jedna z rodin, které musely kvůli sektářskému násilí opustit svůj původní domov.

Teroristická síť Al-Kajda už mezitím jmenovala Zarkávího nástupce. V irácké sekci Al-Kajdy ho podle izraelské internetové služby DEBKAfile nahradí Abdalláh bin Rašíd Bagdádí, který je hlavou konzultativní rady (šúry) této organizace. Západní rozvědky o něm dosud nic nevědí.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Čtyři z pěti kněží ve Vatikánu jsou gayové, šokuje nová kniha

Ilustrační snímek.

Někteří nejvýše postavení duchovní v římskokatolické církvi, kteří se na veřejnosti hlasitě vymezují proti...

Vandalové poškodili náhrobek Karla Marxe v Londýně, letos podruhé

Pomník Karla Marxe v Londýně poničili vandalové. (18. února 2019)

Neznámí útočníci pomalovali náhrobní kámen Karla Marxe na hřbitově Highgate v Londýně. Cílem vandalů byl podruhé za...

Summit V4 v Jeruzalémě odpískán, s Izraelci se ale sejdou Babiš i Orbán

Polský premiér Mateusz Morawiecki a izraelský ministerský předseda Benjamin...

Summit visegrádské čtyřky se v Izraeli v úterý neuskuteční, ale izraelský premiér Benjamin Netanjahu se setká s...

Najdete na iDNES.cz