Fotografie příslušníků amerických speciálních sil pořídil fotograf agentury AFP ve vesnici Fatisá severně od Rakky. Série snímků ukazují americké vojáky působící po boku Syrských demokratických sil, na jejichž založení se podílely právě YPG.
Spojené státy už v minulosti několikrát přiznaly, že jejich jednotky s YPG spolupracují. Tohle je však podle stanice BBC poprvé, co mají Američané na svých uniformách nášivky kurdských milicí.
Mluvčí Pentagonu Peter Cook odmítl snímky komentovat, popřel však, že by americké jednotky byly v Sýrii v první linii bojů. Pro vojáky je podle něj běžné snažit se splynout se svými místními partnery. „Když speciální jednotky operují v určitých oblastech, dělají, co mohou, aby kvůli své vlastní ochraně a bezpečnosti splynuly s komunitou,“ uvedl.
Turecko však takové vysvětlení neuspokojilo. Tamní vláda totiž YPG považuje za teroristickou organizaci, která je prodlouženou rukou Strany kurdských pracujících (PKK) v Sýrii. A zatímco PKK označují za teroristy i Američané, YPG nikoli.
„Jestliže říkají, že YPG a tuto teroristickou skupinu neshledávají stejnými, moje odpověď je, že je to politika dvojího metru a dvojí tváře. Pro americké vojáky je neakceptovatelné, aby nosili insignie YPG, teroristické organizace,“ reagoval turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu na summitu OSN v Antalyi.
Mluvčí americké mise proti islamistům v Sýrii podle agentury Reuters uvedl, že nášivky byly „nepovolené a nevhodné“. Vojáci už prý byli požádáni, aby si je ze svých uniforem odstranili.