Američané si připomněli desáté výročí teroru, New York šestkrát ztichl

  14:04aktualizováno  22:01
Amerika si připomněla desáté výročí teroristických útoků v New Yorku, Washingtonu a Pensylvánii. Po varování, že teroristická organizace al-Káida by mohla při výročí opět zaútočit, provázela pietní akce přísná bezpečnostní opatření.

V New Yorku začala vzpomínková ceremonie přesně v 8:46 místního času (13:46 středoevropského času), kdy před deseti lety do severní věže WTC narazilo první letadlo.

Prezident Barack Obama přečetl z Bible 46. žalm, který nabízí křesťanům ve chvílích soužení ochranu a pomoc v Bohu. Po boku prezidenta se akce zúčastnil i někdejší šéf Bílého domu George W. Bush a starosta New Yorku Michael Bloomberg.

Stejně jako během minulých výročí, i letos se v centru Manhattanu předčítala jména obětí. Přítomní jejich památku také šestkrát uctili minutou ticha. Dvakrát k připomenutí nárazů letadel do každé z věží WTC, dvakrát k jejich zhroucení, jednou k uctění památky pasažérů letu 93, který se zřítil v Pensylvánii a jednou na paměť útoku na Pentagon.

Výročí

Na silnicích vedoucích ke Ground Zero byly vztyčeny kovové zátarasy a policisté prohlížejí před mosty a tunely všechny větší automobily. CIA minulý týden obdržela "věrohodné, ale nepotvrzené" varování, že al-Káida aby mohla v některém z amerických měst opět zaútočit.

V základech dvojčat proudí voda

Na Ground Zero byl odhalen památník útoků. Základy dvojčat se změnily v obří čtvercové vodopády, které mají symbolizovat nekonečný smutek nad lidskými ztrátami. Po jejich obvodu jsou vyryta jména všech obětí útoků z 11. září. Pozůstalí v památníku nazvaném Memorial Plaza položili květiny a fotografie svých blízkých.

Obama poté odjel do Shanksville v Pensylvánii. Tam se před deseti lety zřítil let 93, jehož cestující se únoscům postavili.

Před Pentagonem viceprezident Joe Biden pochválil komando, které na konci května zabilo v Pákistánu strůjce útoků Usámu bin Ládina. Podle Bidena 11. září dalo vzniknout nové generaci vlastenců. "Nepřestaneme - vy nepřestanete - dokud al-Káida nebude rozbita, rozdrcena a nakonec poražena," řekl viceprezident.

Obama: Kráčíme dál

Obama v sobotním projevu prohlásil, že Amerika zůstává před hrozbou terorismu na stráži. Během víkendu zasvěceném smutnému výročí navštíví místa všech třech útoků.

"Jsme houževnatý národ, kráčíme dál," prohlásil šéf Bílého domu. "Nemůže být pochyb, že Amerika je silnější a al-Káida směřuje ke své porážce. Čelíme odhodlanému protivníkovi, který se nás bezpochyby dále bude snažit zasáhnout. Ale my zůstáváme bdělí, což dokazujeme i tento víkend," řekl.

New York si připomněl deset let od útoků na USA (11. září 2011)
Dva světelné sloupy nad New Yorkem připomínají po deseti letech zkázu WTC (11.
Pieta za oběti útoků na WTC (11. září 2011)

Památku více než 3 000 obětí uctili v neděli jako první zaměstnanci americké ambasády v Afghánistánu, kde spojenecké síly bojují proti povstalcům z hnutí Tálibán. Islámští radikálové poskytli před 11. zářím teroristům z al-Káidy útočiště a zázemí.

Výročí si nejspíš chtěli připomenout i bojovníci Tálibánu. V noci zaútočili na americké základny v provincii Wardak a Bagram, zabili dva Afghánce a zranili asi 80 amerických vojáků.

Ve Švédsku byli v den smutného výročí zatčeni čtyři lidé podezřelí z přípravy teroristických útoků. Policie je zatkla poté, co kvůli hrozbě evakuovala 400 návštěvníků slavnostního otevření uměleckého centra ve městě Gothenburg.

Autor:

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Nemáme přátele, pouze hory. Moderní dějiny Kurdů jsou plné zrady

Už zase nás Západ zradil, mohou si říkat Kurdové. Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa stáhnout americké...

Premium

Čína si pořídila ostrov u Austrálie. Peníze jsou silnější než bodáky

O co se Japonci roku 1942 pokoušeli na Guadalcanalu bodáky, zvládli hned vedle Číňané tlustou peněženkou. Povedlo se...

Švédsko zvýšilo vojenské výdaje kvůli ruské ponorce, jež nikdy neexistovala

V roce 2014 Švédsko tvrdilo, že ve svých vodách zaznamenalo nelegálně plující ruskou ponorku. Na základě obav z možné...

Premium

Japonsko korunuje nového císaře Naruhita. Čeká na něj magický rituál

Císař je Japonsko a Japonsko je císař. To platí už přes dva tisíce let. Je to jinde nevídaná kontinuita. Absolutně...

Najdete na iDNES.cz